HomeLajmi i Fundit

1.3 ton heroinë nga Anglia në Hollandë, arrestohen 4 persona

Policia britanike ka kapur rreth 1.3 ton heroinë e cila kap një vlerë prej 120 milionë paundëve. Kjo është sasia më e madhe e kapur ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar.

Droga u gjet në një kontenier që vinte nga Gjibraltari.

“Kjo është një sasi rekord e kapur në Mbretërinë e Bashkuar dhe një ndër më të mëdhatë në Europë”, tha Matt Horne, hetues në Agjencinë Kombëtare të Krimit.

Draga ishte nisur për në portin Anterverpës në Belgjikë dhë destiancionin përfundmitar e kishte në Roterdamim të Holandës.

Operacioni u mbyll me arrestimin e katër personave.