HomeLajme

10 fakte interesante rreth jetës në Austri, që konfuzojnë turistët

Austria është një vend në zemër të Evropës që tërheq vazhdimisht turistë. Ai argëton vizitorët nga të gjitha anët e botës – ata që duan të vizitojnë vendpushimet e famshme të skive dhe të përjetojnë trashëgiminë e tij të pasur historike dhe kulturore.

Peizazhet lokale janë të bukura dhe frymëzuese, prandaj ata që e kanë vizituar të paktën një herë, do të dëshirojnë të kthehen përsëri këtu me siguri.

Ju zbulojmë rregullat që ka Austria për të sapoardhurit dhe disa fakte interesante. Bëhuni gati të mësoni edhe ato më të çuditshmet.

1. Fabrika e djegies së mbeturinave të quajtur Spittelau është një nga pikat turistike të kryeqytetit.

Turistët habiten me mënyrën se si duket kjo ndërtesë: muret e saj janë zbukuruar me mozaikë shumëngjyrësh. Është projektuar nga artisti i famshëm austriak Friedensreich Hundertwasser. Ai ishte një mbrojtës i ekologjisë dhe filloi të punojë në këtë projekt vetëm kur u sigurua që impianti i ri në qendër të Vjenës nuk do të sillte ndonjë dëm në mjedis.

2. Ju mund të mos i kuptoni austriakët edhe nëse dini gjermanisht.

Ka një gamë të gjerë të dialekteve në territorin e vendit dhe, me ndihmën e tyre, vendasit mund të zbulojnë se nga cili qytet apo edhe rrethi është personi me të cilin flasin. Gjermanishtja Austriake është një dhimbje koke për turistët. Thjesht imagjinoni se po mësoni gjermanisht, e cila në vetvete është një gjuhë e vështirë, ju dilni jashtë për ta praktikuar më në fund me dikë, por përfundoni duke dëgjuar gjuhë të ndryshme. Ka 9 shtete në Austri dhe secili ka dialektin e vet. Ndonjëherë edhe ata vetë nuk e kuptojnë njëri-tjetrin.

3. Austriakët nuk përdorin mbulesa krevati.

Nëse hyni në një hotel, me siguri do të vini re se do të ketë një batanije të palosur në shtratin e dhomës tuaj. Shtrati vetë nuk do të ketë mbulesë mbi të. Ju gjithashtu rrallë do të shihni mbulesa shtrati në shtëpitë e njerëzve austriakë, ndërsa vizitorët ose emigrantët nga vendet e tjera.

4. Austriakët janë të drejtpërdrejtë.

Mos u habitni nëse dëgjoni komente “të vrazhda” në lidhje me sjelljen ose pamjen tuaj kur komunikoni me vendasit. Kështu manifestohet obsesioni austriak me ndershmërinë (që është e lehtë të gabosh për vrazhdësi).

“Nëse pyesni, ‘A më bën kjo veshje, a dukem e shëndoshë?’ Në të vërtetë do të merrni një” Po “, nëse vërtet duket! ‘Austriakët vijnë si shumë të ashpër ndaj shumë kulturave të tjera, por nëse ajo që po thonë është e vërtetë – atëherë austriaku nuk po tregohet i ashpër (sipas mendimit të tyre). Ata thjesht po e tregojnë atë ashtu siç është ”.

5. Është ofenduese të shikosh anash gjatë një dollie.

Kur austriakët janë duke ngritur dolli, ata ia ngulin sytë njerëzve me të cilët po bëjnë dolli. Besohet se nëse ata nuk e ndjekin këtë rregull, kjo mund të shkaktojë fat të keq. Për më tepër, vendasit perceptojnë çdo devijim nga kjo traditë e dollisë si një manifestim i mosrespektimit.

6. Nuk ka gjasa që ju të gjeni një austriak që nuk di të përdorë skitë.

Ky aktivitet u mësohet që në fëmijëri, duke vizituar vendpushimet e skive me prindërit e tyre. Për më tepër, ata marrin mësime të detyrueshme të skive në shkollë. Nuk është rastësi që janë skiatorët austriakë ata që zakonisht marrin numrin më të madh të medaljeve në Kampionatin Botëror dhe Evropian.

7.Ata kanë një mënyrë të veçantë për të përshëndetur njëri-tjetrin.

Jemi mësuar t’i përqafojmë njerëzit kur i përshëndesim. Banorët e Austrisë janë më të çliruar në këtë kuptim: ata puthen me njëri-tjetrin në të dy faqet. Shkalla e afërsisë nuk ka rëndësi në këtë kuptim – të dy miqtë e ngushtë si dhe të njohurit e fundit që kanë pasur e bëjnë këtë.

8. Nëse austriakët kanë nevojë të ndajnë një shtrat, ata do të sigurohen që secili person të ketë një batanije të veçantë. Ai jep iluzionin e hapësirës personale dhe garanton se askush nuk do të ngrijë natën.

9. Turistët mund të tremben nga butonat në ashensorët austriakë.

Për ata që janë mësuar të shohin vetëm numra në ashensorë, gjetja e shkronjave në panel mund të duket shumë e çuditshme. Këto butona bartin dalje në çati, në katin përdhes dhe në bodrum.

10. Biletat për në sallën e famshme të Operës së Vjenës nuk janë të përballueshme për të gjithë, por ka një rrugëdalje për këtë.

Në ditën e performancës, disa orë para fillimit të saj, njerëzit mund të blejnë bileta vetëm për të qëndruar në këmbë. Ato kushtojnë sa një filxhan kafe. Përveç vetë koncertit, vizitorët mund të argëtohen me një ekskursion falas nëpër teatër.


TË NGJASHME