HomeLifestyle

10 filma jashtëzakonisht motivues që duhet t’i shihni patjetër

Viti i ri ka filluar! Ju duhet të keni skicuar tashmë qëllimet që dëshironi të arrini dhe ne kemi bashkuar një listë të filmave që do t’ju frymëzojnë të veproni në ato qëllime!

We are Marshall

Anëtarët e ekipit të futbollit amerikan të Universitetit Marshall nga Huntington, VA, vdesin në një aksident ajror. Qytetarët janë të tronditur. Skuadra humbet të gjithë trajnerët e saj kryesorë dhe pothuajse të gjithë lojtarët e saj në të njëjtën kohë dhe tani fati i ekipit dhe vetë qyteti janë të pasigurt. A do të jetë në gjendje kjo skuadër të rritet përsëri në kampionat? Ky problem qëndron mbi shpatullat e trajnerit të ri Jack Lengyel.

Annapolis

Jake Huard nga një familje ndërtuesish anijesh, i premtoi nënës në prag të vdekjes se do të hynte në Akademinë Navale Anapolis. Falë këmbënguljes së tij ai hyn në Akademinë prestigjioze Detare në Annapolis. Por sfidat do ta çojnë në limite, derisa do ta bëjnë të jetë gati për t’u larguar. Por falë ndihmës së shokëve dhe talentit të tij ai shkëlqen në turneun e boksit…

Moneyball

Një ekip bejsbolli në Oakland kalon kohë të vështira: lojtarët e saj më të mirë u larguan nga ekipi për të hyrë në klube të tjera. Billy Beane, menaxheri i saj i përgjithshëm, injoron problemet e tyre financiare dhe krijon një ekip bejsbolli konkurrues. Ai arrin të krijojë një skuadër bejzbolli me një buxhet të ulët, duke përdorur një sistem të ndërlikuat të analizave kompjuterike.

The greatest game ever played

Të gjithë e dinë që golfi është lojë e zotërve. Francis Ouimet, pasi ishte rritur në një familje punëtorësh, kishte një ëndërr të bëhej aq i mirë në golf sa idhulli i tij, i pathyeshëm Harry Vardon. Babai i Francis kishte qenë kundër tij që të luante golf që nga fillimi, dhe ai duhet të kapërcejë marrjen si shaka nga profesionistët në paraqitjen e tij të parë në garat e Golfit në SHBA.

Never back down

Jake Tyler, nëna e tij dhe vëllai i vogël shkojnë në Orlando, Florida. Në shkollën lokale për fëmijë të pasur, Jake gjen një klub luftimi gjysmë-nëntokësor. Pas një beteje publike ku ai nuk arriti të ngrihej për veten e tij, ai vendos të bashkohet me klubin MMA. Jake gjen një mjeshtër, Jean Roqua, i cili e mëson atë të luftojë. Jean ka një kusht: studentët e tij të mos përdorin kurrë aftësitë e tyre të mësuara luftarake për interesa personale.

Invincible

Pasi humbi gruan dhe punën e tij, 30-vjeçari Vince Papale vendos të realizojë ëndrrën e tij: të bëhet anëtar i një ekipi profesionist të futbollit Amerikan. Vince merr pjesë në konkursin e organizuar nga trajneri i Philadelphia Eagles, i cili ftoi të gjithë ata që ishin të gatshëm të përpiqeshin të zëvendësonin një nga lojtarët. Ndodh një mrekulli: Papale arrin të zërë një vend të çmuar. Ai nuk e di se ky është vetëm fillimi i shqetësimeve të tij.

A beautiful mind

John Forbes Nash Jr, një gjeni matematikor, bëri një zbulim të pabesueshëm në teorinë e lojërave, i cili i dha fund kësaj pjese të matematikës dhe i solli atij famë ndërkombëtare. Në të njëjtën kohë, kryelartë dhe i popullarizuar në mesin e grave, Nash merr një goditje të fatit që e kthen jetën e tij përmbys.

Front of the Class

Që nga fëmijëria e tij e hershme, Brad ka ëndërruar të bëhet mësues. Ka vetëm një problem: që nga mosha gjashtë vjeç, ai ka vuajtur nga një sëmundje e pashërueshme që sjell dridhje të zhurmshme motorike dhe vokale. Brad nuk pranon të heqë dorë ose të tradhtojë ëndrrën e tij.

The Intouchables

Pasi pësoi një aksident, një aristokrat i pasur Philippe punëson një kujdestar. Është e vështirë të gjesh një person më pak të përshtatshëm për këtë punë: Driss, një banor i ri i periferive, sapo ishte liruar nga burgu. Pavarësisht aftësisë së kufizuar të Philippe, Driss arrin të fusë lumturi dhe aventura në jetën e aristokratit.

The Social Network

Projekti i rrjetit shoqëror të dy shokëve të klasës në Universitetin e Harvardit ndryshoi jetën e tyre përgjithmonë: pasi u bë një sensacion ndërkombëtar, së shpejti i bën ata milionerët më të rinj në Shtetet e Bashkuara. Ata shijojnë suksesin, popullaritetin dhe njohjen. Të rinjtë përjetojnë gjithnjë e më shumë konflikte mes tyre dhe miqësia bëhet një kujtim. Është e pamundur të kesh 500 milionë miq pa bërë të paktën një armik.


TË NGJASHME