HomeSociale

10 filmat klasikë italianë, më të mirë të të gjitha kohërave

Vendlindja e ikonës së konematografisë,  Federico Fellini, Italia ka prodhuar prej kohësh disa nga filmat më të njohur në botë. Gama e gjërë e stileve të xhirimit të filmit është dëshmi për një mori talentesh të ekspozuar nga regjisorët italianë. Ndërsa është e vështirë të zgjedhësh të preferuarat midis kaq shumë filmave klasikë, ne kemi krijuar një listë me 10 filmat klasikë italianë ndër kohë:

1-La Vita è Bella (1997)

Regjia: Roberto Benigni

Aktorë: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi dhe Giorgio Cantarini

Fituesi i 3 Oscars, La Vita è Bella ose “Jeta është e bukur” tregon historinë e një blerësi hebre që jeton në Itali në vitet ’30. Guido ka një romancë përrallore, duke u martuar me një grua të bukur nga një qytet afër. Çifti ka një djalë dhe familja jeton së bashku në lumturi të plotë derisa forcat gjermane të arrijnë për të pushtuar Italinë. I dërguar në një kamp përqendrimi hebre, Guido duhet të përdorë pikëpamjen e tij të jetës zakonisht të lumtur për të ndihmuar djalin e tij të mbijetojë nga tmerret e luftës, duke e ndihmuar të imagjinojë se Holokausti është thjesht një lojë.

2- Il Postino (1994)

Regjia: Michael Radford

Aktorë: Massimo Troisi, Philippe Noiret dhe Maria Grazia Cucinotta

Kur poeti i famshëm kilian Pablo Neruda internohet në një ishull të vogël italian për shkak të pikëpamjeve të tij  politike, prania e tij shoqërohet me një rritje të madhe të postës në ishullin e vogël. Qyteti punëson një peshkatar të ëmbël por të thjeshtë për t’u bërë Il Postino (ose “postari”) që dorëzon dhe postat shtesë. Një miqësi së shpejti zhvillohet midis dy burrave pasi “il postino” zhvillon një dashuri për poezinë. Me ndihmën e Nerudës, Mario vendos që të surprizojë vajzën më të bukur të ishullit me poemat e tij.

3- 8 1/2

Regjia: Federico Fellini

Aktorë: Marcello Mastroianni, Anouk Aimée dhe Claudia Cardinale

Fituesi i dy Oskar, në këtë histori autobiografike, Fellini eksploron uljet dhe ngritjet e krijimit të filmit. Një regjisor i quajtur Guido lufton të krijojë një ide të re pasi përfundoi hitin e tij të fundit. Ai është përballur me kërkesa të pafundme nga kolegët dhe punonjësit e kaluar. Duke kërkuar frymëzim, ai përpiqet të gjejë disa momente paqësore për të rikujtuar në lidhje me fëmijërinë e tij dhe dashuritë e humbura.

4-Ladri di Biciclette (1948)

Regjia: Vittorio De Sica

Aktorë: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola dhe Lianella Carell

Duke u përpjekur për të gjetur punë në Romë pas Luftës së Dytë Botërore, Antonio Ricci i thuhet “pa biçikletë, ska punë”. Familja sakrifikon gjithçka për një biçikletë dhe Antonio më në fund gjen punë duke vendosur postera në të gjithë Romën duke reklamuar filmat e Rita Hayëorth. Dita e tij e parë në punë, biçikleta e Antonio është vjedhur ndërsa ai është duke vendosur një poster. Ai ndjek hajdutin, por pa asnjë dobi dhe duhet të kërkojë ndihmë nga policia. Pasi I thuhet se një zyrtar policie nuk mund të bëjë shumë për këtë gjë, Antonio kërkon ndihmën e djalit të tij Bruno për tu endur rrugët e Romës duke kërkuar biçikletën e vjedhur. Një seri fatkeqësish çon Antonio të mendojë për vjedhjen e një biçiklete vetë, duke sjellë rrethin e plotë në tragjedinë e “Ladri di Biciclette” (ose “Hajdutët e Biçikletave”).

5-Cinema Paradiso (1988)

Regjia: Giuseppe Tornatore

Aktorë: Philippe Noiret, Enzo Cannavale dhe Antonella Attili

Në “Cinema Paradiso”, një regjisor i famshëm i filmit kthehet në shtëpi, në vendlindjen e dashurisë së tij për filmat pas plot 30 vjetësh. Ndërsa ishte në Siçili, Salvatore Di Vita kujton për fëmijërinë e tij në “Cinema Paradiso”, ku projektinisti e ndihmoi të zbulojë pasionin e tij për filmin. E thënë përmes një seri kujtimesh, Salvatore e kupton pse u largua nga fshati i tij i vogël, por dëshiron më të mirat për shtëpinë e vjetër të filmit dhe për dashurinë e tij të humbur.

6-La Strada (1954)

Regjia: Federico Fellini

Aktorë: Anthony Quinn, Giulietta Masina dhe Richard Basehart

Fituesi i një Academy Aëard për Filmin më të mirë në Gjuhë të Huaj, La Strada (“Rruga”) tregon historinë e një vajze të varfër të shitur nga nëna e saj te një burrë hjatë një udhëtimi. Gelsomina vuan abuzimin nga Zampanò, ndërsa shërben si klloun për shfaqjet e tij në rrugë. Ajo së shpejti takohet me Il Matto (“Budalla”), i cili e ngatërron duke sugjeruar se ndoshta Zampanò e keqtrajton atë sepse e do atë. Rrugët e tre personazheve, ndërthuren disa herë derisa të godasë tragjedia dhe Gelsomina nuk mund të durojë më stresin fizik dhe emocional të jetës së saj në rrugë.

7-Mediterraneo (1991)

Regjia: Gabriele Salvatores

Aktorë: Diego Abatantuono, Claudio Bigagli dhe Giuseppe Cederna

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, një grup ushtarësh italianë dërgohen në një ishull të vogël grek dhe detyrohen të zbulojnë anijet e armikut. Meqenëse ishulli duket i braktisur, ushtarët pushojnë dhe harrojnë detyrat e tyre derisa një anije armike të shkatëshkatërron të vetmin mjet shpëtimi. Duke kuptuar që ushtarët e pashpirt janë të padëmshëm, banorët që janë fshehur në male kthehen në qytet, duke zbuluar se ishulli është larg nga i shkreti. Ushtarët zbulojnë se dërgimi në një ishull të harruar grek është një nga gjërat më të mira që u ka ndodhur ndonjëherë atyre.

8-Matrimonio all’Italiana

Regjia: Vittorio De Sica

Aktorë: Sophia Loren, Marcello Mastroianni dhe Aldo Puglisi

E vendosur në Napoli gjatë Luftës së Dytë Botërore, Martrimonio all’Italiana (ose “Martesa Italian Style”), Sophia Loren ylli I filmave klasikë italianë, portretizon Filumena, një prostitutë dhe mësuese. Ajo takohet me Domenico, një biznesmen i suksesshëm dhe fillon një lidhje 22-vjeçare me të. Filumena është vendosur në apartamentin e saj dhe kalon vitet e jet duke punuar për furrën e furrës së Domenico. Kur Filumena mëson se i dashuri i saj planifikon të martohet me një nga punonjësët e tij të reja, ajo e bën atë të martohet me të duke i thënë se është afër vdekjes. Domenico anulon martesën, vetëm kur mëson se Filumena ka rritur fshehurazi 3 djem, njëri prej të cilëve është i tij. Biznesmeni më pas duhet të vendosë nëse do të qëndrojë apo jo me ish-zonjën e tij, gjatë gjithë kohës duke kërkuar të zbulojë se cili djalë është djali i tij.

9-La Dolce Vita (1960)

Regjia: Federico Fellini

Aktorë: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg dhe Anouk Aimée

Marcello është një gazetar i guximshëm që i kalon ditët duke “fërkuar bërrylat” me të pasur dhe të famshëm që grumbullohen në Romë. Ai bëhet “yll i goditur” kur njihet me një aktore të paqëndrueshme dhe e ndjen veten gjithmonë e më larg të dashurës së tij të përkushtuar. I tronditur nga vetëvrasja e mikut të tij të ngushtë, Marcello duhet të vendosë nëse do të vazhdojë me stilin e tij jetësor të egër apo të kërkojë një ekzistencë më kuptimplotë.

10-Roma, Città Aperta (1945)

Regjia: Roberto Rossellini

Aktorë: Anna Magnani, Aldo Fabrizi dhe Marcello Pagliero

Botuesit, priftërinjtë dhe gratë shtatzëna bashkohen për t’i rezistuar okupimit nazist të Romës. I pari në listen e më të kërkuarve të nazistëve është Giorgio Manfredi, i cili fshihet me ndihmën e miqve nën një emër fals. Tragjedia godet kur Manfredi zbulohet dhe detyrohet të largohet nga qyteti, pikërisht në krahët e zonjës së tij të pabesueshme.


TË NGJASHME