HomeShëndeti

10 GJËRA QË DO TË NDODHIN NËSE KONSUMONI VAJ PESHKU ÇDO DITË

Mijëra shtesa dietike sot ju premtojnë një jetë të gjatë dhe të shëndetshme, por vetëm disa prej tyre me të vërtetë veprojnë.

Vaji i peshkut është padyshim në listën e shtesave që ju duhet të konsumoni çdo ditë, sepse trupi juaj do të ketë ndryshime të mëdha pozitive:

1. Shëndeti dhe puna e zemrës do të përmirësohet dhe shanset për sulme në zemër do të zvogëlohen.

Image result for sulmi ne zemer

2. Acidet yndyrore Omega-3 në vajin e peshkut përmirësojnë funksionin e trurit dhe ruajnë koncentrimin.

Image result for funksionimi i trurit

3. Konsumi i vajit të peshkut gjatë një diete të shëndetshme, zvogëlon oreksin, minimizon akumulimin e yndyrës dhe përmirëson efektivitetin e ushtrimeve.

Image result for aktiviteti fizik

4. Konsumi i rregullt i vajit të peshkut gjithashtu ka fuqinë për të përmirësuar gjendjen tuaj të përgjithshme, për të rritur dëshirën tuaj për socializim dhe për t’ju bërë përgjithësisht më të lumtur.

Related image

5. Vaji mbron trupin nga toksinat që hyjnë në të nga ndotja e ajrit. Nëse e konsumoni rregullisht, dëmi që ndotja shkakton në trupin tuaj do të ulet me 30-50%.

Image result for toksinat nga ndotja e ajrit

6. Vaji i peshkut gjithashtu mbron shikimin dhe shëndetin e syve. Ajo stimulon sekretimin e lotëve, gjë që është veçanërisht e rëndësishme nëse nuk doni të përballeni me thatësi dhe ndjesi shpimi.

Image result for shikimi i syve

7. Dhe shëndeti juaj i lëkurës do të përmirësohet. Acidet yndyrore Omega-3 kanë fuqinë për rigjenerimin e qelizave dhe kështu e bëjnë lëkurën të ndritshme dhe më të pastër.

Related image

8. Vaju i peshkut është një aleat i madh kundër depresionit.

Image result for depresion

9. Sistemi imunitar do të jetë shumë më i fortë dhe më rezistent nëse çdo ditë fillon me një lugë çaji vaj peshku.

Image result for sistem imunitar

10. Acidet yndyrore Omega-3 të pasura me vaj peshku janë mbështetje e madhe për gratë shtatzëna. Ata përmirësojnë shëndetin e fetusit dhe mbrojnë sistemin nervor. /shendeti.info/

Image result for vaji i peshkut ne shtatzani


TË NGJASHME