HomeLajme

10 gratë më të bukura në 100 vitet e fundit

 GRACE KELLY

Grace Kelly ka një nga fytyrat më të famshme në botë, e shquar për bukurinë e saj, dhe nuk besoj se mund të ketë ndonjë që nuk pajtohet me këtë fakt.Kjo bukuri mori valë në botën e aktrimit kur ajo ishte vetëm 20 vjeç dhe ishte duke shijuar suksesin e saj si aktore, e më pas në moshën 26 vjeçare ajo u martua me Princin Rainer lll, asokohe ajo u tërhoq nga aktrimi për të marrë përsipër detyrat zyrtare si Grace of Monaco.

SOPHIA LOREN

Kjo bukuri ikonike italiane, bëri debutimin e saj në botën e famës, që kur ishte vetëm 14 vjeç, pasi mori pjesë në një konkurs bukurie, dhe historia e ndoqi nga pas.Edhe pse ajo nuk ishte ende e njohur ndërkombëtarisht për aftësitë e saj të aktrimit deri në vitet  60, Loren më pas vazhdoi të fitojë disa nga çmimet më të njohura, përfshirë një Grammy dhe pesë Golden Globes.

ELIZABETH TAYLOR

Sado e famshme të jetë për jetën e saj të egër të dashurisë, ajo ishte e martuar 8 herë, nuk ishte për aftësitë e saj brilante në aktrim, Elizabeth Taylor është padyshim një nga gratë më të bukura në 100 vitet e fundit.Që në daljet e saj të para në ekrane, ajo pati një karrierë shumë të suksesshme, e cila fitoi dy cmime akademike, ndër shumë të tjerë.

BRIGITTE BARDOT

Brigitte Bardot ka qenë dhe ende mbetet, duke u përcaktuar si një simbol seksi.Ajo mishëron gjithçka që një grua dëshiron të jetë, dhe një grua që çdo burrë dëshiron të ketë.Bardot nuk ka thjesht një fytyrë të bukur, ajo ka luajtur në plot 47 filma, ka interpretuar në skena muzikore si dhe ka regjistruar 70 këngë….çfarë gruaje!

RITA HAYWORTH

Hayworth është cilësuar si një  perëndeshë dashurie  , për shkak të elegancës magjepsëze dhe klasit që ajo kishte në çdo hap që bënte.Ajo ka marë pjesë në 61 filma, në 37 vjet.

JAYNE MANSFIELD

Asnjë listë si kjo nuk do të ishte e plotë pa një bombë bjonde, dhe në vend të ikonës Marilyn Monroe, ne kemi zgjedhur Jayne Mansfield.Duke qenë se aftësitë e saj të aktrimin filluan të anashkaloheshin paksa nga flokët e saj bjondë dhe pasurive të saj të mëdha, karriera e saj filloi të zbehej paksa, dhe mbeti e personifikuar si nje modele e Playboy.

LAUREN HUTTON

Lauren Hutton nuk është konvencionalisht e bukur në mënyrën femërore siç ishin Sophia Loren apo Grace Kelly, por ajo është akoma një ndalesë e shfaqjeve apsolute.Një modele me famë botërore, ajo mbërtheu mbulesën e Vogue më shumë se një herë, gjithashtu edhe një aktore shumë e zonja, ajo përkufizon bukurine bashkëkohore në më shumë se një mënyrë.

CINDY CRAWFORD

Cindy Crawford është një nga fytyrat më të njohura në botë prej gati 30 vjetësh, duke e parë shpesh në kopertinat e revistave më në zë.Një bukuri e vërtetë natyrale, dhe një profesioniste e vërtetë nga zemra, Crawford dhe pamja e saj e parezistueshme,  gjithmonë na kanë impresionuar.

PENELOPE CRUZ

Penelope Cruz është një grua e jashtëzakonshme.Ajo është përkufizimi i një bukurie klasike, dhe gjithçka në favor të saj, duke filluar nga trupi i saj e duke vazhduar me mënyrën se si ajo flet.Ajo është një aktore e jashtëzakonshme për vite me radhë, dhe vazhdon të na mbajë të mbërthyer me sytë e saj të eger, sa herë në daljet e saj televizive.

NATALIE PORTMAN

Me tiparet e saj karakterizuese të femrës së egër dhe femrës së brishtë njekohesisht, Natalie Portman është një femër e pakrahasueshme.Ajo u bë e njohur për ne që në filmin Leon.Portman është padyshim një nga gratë më të bukura dhe me siguri do të jetë në krye të listave për gratë më të bukura në botë për një kohë të gjatë.

M.D/GotaNews


TË NGJASHME