HomeLifestyle

10 histori të çuditshme se si aktorët kanë marrë rolet e tyre

Audicionet janë shumë të rëndësishme sepse zgjedhja e duhur e aktorëve është çelësi i suksesit të një filmi.

Ndonjëherë ky proces mund të zgjasë shumë muaj. Në raste të tjera, skenaristët krijojnë karaktere të bëra për yjet specifikë të filmit (të cilët më pas marrin rolet pa ndonjë audicion fare).

Por ka edhe raste kur gjithçka vendoset nga një shans apo ndonjë gjë e rastësishme që nuk lidhet me aktrimin!

Ne hasëm disa histori interesante se si personat e famshëm morën rolet e tyre në filma që nuk ishin për shkak të talentit të tyre (të padiskutueshëm), por falë disa aftësive dhe trukeve shumë të pazakonta!

Ben Affleck dhe buzëqeshja e tij e tendosur

David Fincher është shumë i sigurt kur zgjedh aktorët për filmat e tij. Por ndonjëherë gjithçka vendoset rastësisht. Sipas regjisorit, Ben Affleck mori rolin e tij në “Gone Girl” për shkak të buzëqeshjes së tij! “Në film, ka një skenë ku gazetarët i kërkojnë aktorit të qëndrojë pranë një fotoje të gruas së tij të zhdukur, dhe ai e bën këtë me një buzëqeshje shumë të tensionuar. “Pashë në Google Images dhe gjeta rreth 50 shkrepje të Affleck duke dhënë atë lloj buzëqeshjeje në situata publike. Kështu që, atëherë e kuptova se ai do të ishte ideal për pjesën!” Tha Fincher.

Jennifer Lawrence dhe flokët e saj të palarë

Dikush mund të argumentojë me të drejtë se Jennifer Lawrence mori rolin e saj të parë të madh në film sepse ajo erdhi në audicion me rrjedhje hundësh dhe me flokë të palara. Ajo e bëri këtë me qëllim, në mënyrë që të hynte në karakterin e një vajze 17-vjeçare nga një familje të ndarë. Në fillim, regjisori i dramës, Winter’s Bone, e hodhi poshtë ofertën e Lawrence për pjesën, duke menduar se ajo ishte shumë e bukur.

Lawrence ishte aq e entuziazmuar për të luajtur në këtë film, saqë fluturoi për në Nju Jork, parakaloi me qëllim 13 blloqe dhe u paraqit në audicion e palyer dhe me flokë që nuk i kishte larë për një javë. Si rezultat, ajo mori rolin e lakmuar.

Këmbëngulja e jashtëzakonshme e Kate Winslet

Për të marrë rolin e saj ikonik në Titanic, Kate Winslet (atëherë një aktore pak e njohur) u desh të përpiqej shumë. Me ndihmën e agjentit të saj, ajo mori numrin e telefonit të James Cameron dhe e telefononte vazhdimisht, duke këmbëngulur se ajo ishte ideale për pjesën e Rose DeWitt Bukater. Kate madje i dërgoi regjisorit të famshëm të filmit një buqetë me trëndafila me një shënim ku shkruhej: “Nga Roza juaj”. Pavarësisht nga fakti që aktorja shkoi pak larg, këto hile e ndihmuan atë të arrinte qëllimin e saj!

Emma Watson një llafazane e vërtetë

Audicionet për rolet kryesore në ekskluzivitetin Harry Potter zgjatën për një kohë të gjatë – regjisori / producentët nuk mund të gjenin personin e duhur për të luajtur Hermione. Më në fund, vetë JK Rowling u përfshi në kërkim. Një ditë ajo ndodhi të bisedojë me Emma Watson përmes telefonit, dhe ishte plotësisht e kënaqur nga rezultatet që mori. Në shumë pika gjatë bisedës, vajza 10-vjeçare fliste pandërprerë, duke mos e lënë shkrimtaren të merrte fjalën. Kjo e bëri Rowling të mendonte se do të ishte një zgjedhje ideale për të portretizuar Hermione në film.

James Michael Tyler dhe aftësia e tij si barist

Nuk ishte diploma e tij master në artet figurative që e ndihmoi aktorin të merrte rolin e Gunther në serialin kult “Friends”. Në fakt, Tyler ishte i vetmi ndër aplikantët që dinte të përdorte një aparat kafeje. Sidoqoftë, aktori pranon që, jashtë ekranit, ai nuk është një adhurues i madh i kafesë!

Mustaqet e Matthew McConaughey

Në fillim, Richard Linklater nuk kishte ndërmend të luante Matthew McConaughey në filmin “Dazed and Confused”, duke e konsideruar atë shumë të pashëm për rolin e David Wooderson. Sidoqoftë, pasi aktori dha një shfaqje bindëse në audicione, regjisori ndryshoi mendim. Por kushti i Linklater ishte që McConaughey të duhej të linte mustaqe. Natyrisht, Mateu pranoi.

Theksi i rremë i Chloe Grace Moretz

Martin Scorsese donte që i gjithë kasti i filmit të tij, Hugo, të përbëhej nga britanikë. Moretz (një Amerikane) ishte aq e entuziazmuar të merrte pjesë në një film, Scorsese imitoi një theks britanik në audicion dhe gënjeu, duke thënë se ishte nga Anglia. Sidoqoftë, gënjeshtra u zbulua më vonë kur ajo faleënderoi drejtorin në fund të audicionit.

Grushtimi bindës i Harvey Spencer

Regjisori i filmit klasik horror, The Omen, kaloi shumë kohë dhe përpjekje në gjetjen e rolit kryesor – djali i djallit maskuar si një djalë i vogël. Në audicione, Richard Donner kërkoi nga secili prej aplikantëve të rinj që ta sulmonin atë. 4-vjeçari Harvey Spencer provoi të ishte më bindësi. Kur goditi me grusht Donnerin, regjisori kuptoi se kishte gjetur Damian-in e përsosur!

Problemet e Chris Hemsworth me gjatësinë

Për të marrë rolin e Thor në “The Avengers”, aktorit iu desh të përdorë një hile të vogël. Hemsworth është 190.5 cm ndërsa për audicionin duhej një kufi lartësie prej 180 cm’ (regjisori nuk dëshironte një Thor gjigand për të “shkurtuar” personazhet e tjerë). Si rezultat, Hemsworth gënjeu për gjatësinë e tij.

Sophie Turner dhe ndjekësit e saj

Të gjithë e dimë se sa ndikojnë rrjetet sociale në jetën e njerëzve. Por a mund ta imagjinoni një situatë ku aktorëve u jepet ose nuk u jepet një rol i lakmuar bazuar në numrin e tyre të ndjekësve në Instagram? Sipas një prej yjeve të Game of Thrones, kjo tashmë ndodh! Turner pranon se ajo ishte zgjedhur kohët e fundit në një film sepse kishte më shumë ndjekës në internet sesa një aplikuese tjetër (e cila, sipas Sophie, performoi më mirë se ajo në audicione!).


TË NGJASHME