HomeUdhëtime

10 ishujt më të bukur në botë, që duhet t’i vizitoni patjetër

A e dini pse ishujt janë kaq të veçantë? Plazhet me rërë të bardhë, shkëmbinjtë koralorë, perëndimi i diellit i mrekullueshëm, specie unike, ata kanë kaq shumë gjëra që na tërheqin vëmendjen. Por zgjedhja e një ishulli për pushimet tuaja të ardhshme mund të jetë një punë e vështirë. Megjithatë, mos u shqetësoni, më poshtë do t’ju prezantojmë një listë me 10 ishujt më të bukur në botë:

1- Moorea, Polinezia Franceze

Moorea është një ishull jashtëzakonisht i bukur në Polinezinë Franceze. Ndodhet vetëm 12 milje larg Tahiti. Moorea është një destinacion i shkëlqyeshëm për çifte dhe familje. I rrethuar nga Laguna blu e ndritshme, ishulli Moorea është i njohur për majat e mrekullueshme malore, kodrat e harlisura dhe plazhet me rërë. Pjesët malore dhe kodrinore të këtij ishulli të bukur janë vendi ideal për shëtitje. Fatmirësisht, ju mund të gjeni të gjitha llojet e shtigjeve hiking në Moorea. Ju nuk duhet të jeni ekspert për këtë lloj sporti. Bota me ujë e Moorea nuk është e kufizuar vetëm në plazhe dhe laguna. Ky ishull gjithashtu ka disa ujëvara. Ato nuk janë aq të mëdha, por janë aq të bukura sa të tërheqin vëmendjen tuaj. Në anën Veriore të ishullit, ka një gji të mrekullueshëm të mrekullueshëm, 3 km të gjatë, të quajtur gjiri opunohu. Kur bëhet fjalë për aktivitetet e ujit, ju mund të shijoni snorkeling të klasit botëror, mund të luani me jet-ski ose dhe mund të shihni balenat të ishullit Moorea.

2-Fiji

Fixhi është arkipelagu më skenik në Oqeanin Paqësor Jugor. Ai përbëhet nga 332 ishuj, por vetëm një e treta e tyre janë të banuara. Turizmi është shtylla kurrizore e ekonomisë së Fixhit. Ky vend ka gjithçka që dëshiron një person i apasionuar pas plazheve,  laguna të mrekullueshme, shkëmbinj nënujorë koral dhe plazhe me rërë të bardhë të mbushur me palma. Jo vetëm plazhet, Fixhi gjithashtu ka pyje të harlisura të shiut dhe maja të larta. Bota natyrore e Fixhit gjithashtu është shtëpia e ujëvareve që të lë pa frymë. Më e bukura mes tyre është ujëvara Tavoro. Një seri me tre ujëvara të mrekullueshme të vendosura në Parkun e Trashëgimisë Kombëtare Bouma në ishullin Taveuni të Fixhit. Uditërisht, të tre ujëvarat e Tavoro kanë pishina natyrale. Sërfi i klasit botëror, zhytje të paharrueshme dhe përvojat e snorkeling janë gjërat që ju presin në Fixhi.

3-Bali, Indonezi

Bali është destinacioni më i njohur turistik në Indonezi. Ai gjithashtu, është një nga ishujt më të bukur në botë. Bali është i njohur në mbarë botën për historinë, qetësinë shpirtëror dhe natyrisht për peizazhet piktoreske. Ky ishull magjik është shtëpi për pyje të harlisura tropikale, tarraca ikonike me oriz, kodra vullkanike, shkëmbinj nënujorë të bukur koralesh, ujëvara dhe plazhe të pacenuara. Ky ishull i pasur shpirtërisht ka shumë tempuj që ndryshojnë në madhësi dhe forma. Këto tempuj janë të famshëm globalisht për arkitekturën e tyre unike shekullore. Më e rëndësishmja, baltilianët janë shumë miqësorë. Ata gjithmonë japin një mirëseardhje të ngrohtë për turistët.

4-Seychelles

E vendosur në bregdetin Lindor të Afrikës, në Oqeanin Indian, Seychelles është një arkipelag i mrekullueshëm që përbëhet nga 115 ishuj. Plazhet e buta me rërë të bardhë të Seychelles, me ujëra të pastra kristal janë padyshim ndër plazhet më të bukura në botë. Ky ishull është shtëpia e 2000 specieve të bimëve, 1000 specieve të peshqve dhe 12 specie endemike zogjsh. Seychelles është e pasur me biodiversitetin detar. Ky ishull ka gjashtë parqe kombëtare detare. Më e rëndësishmja, Seychelles është gjithashtu shtëpi për shkëmbinjtë koralorë të paprekur. Por, bukuritë e Seychelles nuk po mbarojnë këtu, parku kombëtar Seychellois në ishullin Mahe është shtëpia e majës më të lartë të Seychelles, seikhello Morne. Maja më e lartë është 905 metra. Ky park kombëtar mbron gjithashtu pyjet e mangove bregdetare. Përveç shijimit të të gjitha këtyre, ky park ka edhe plot e plot atraksione të tjera për vizitorët e shumtë.

5-Kretë, Greqi

Kreta është ishulli më i madh dhe një nga ishujt më të bukur të Greqisë. Arsyeja më bindëse për të vizituar Kretën është plazhet e saj në parajsë me ujëra të pastra. Për habinë tuaj, vija bregdetare e Kretës shtrihet mbi 650 milje. Ju madje mund të gjeni plazhe bosh në këtë ishull të mrekullueshëm. Kreta gjithashtu ka male që bien nofulla, lugina mahnitëse dhe gryka të pjerrëta. Peisazhi i Kretës përfshin shumë kanione dhe gryka. Fatmirësisht, shumë klube ofrojnë përvojë të paharrueshme të alpinizmit. Gjithashtu, vargjet e larta malore janë një tjetër tërheqje e shkëlqyeshme e këtij ishulli, Bjeshkët e Bardha, varg-mali Ida, si dhe Range Dikti është e famshme në mesin e tyre. Kreta është një vend ideal për adhuruesit e ujëvarave. Ka qindra ujëvara mahnitëse në këtë ishuj që ndryshojnë në lartësi. Jeta e bimëve në Kretë është shumë e pasur – ka më shumë se 2000 lloje bimësh. Më shumë se 300 lloje të tyre gjenden askund tjetër në botë. Në listën e bukurive, Kreta gjithashtu ka pyje, ishuj të bukur dhe shpella të mahnitshme.

6-Santorini

Santorini është ndoshta ishulli më i bukur në Greqi. Ky ishull simpatik është më i famshmi për konstruktin e tij magjik, si dhe për perëndimin e mrekullueshëm të diellit. Qyteti i Oia është, vendi më i mirë në Santorini për të shijuar perëndimin e diellit. Me rërë të zeza, të kuqe dhe të bardha me ujëra të kthjellta, plazhet e Santorini kanë një bukuri dhe ambient të jashtëzakonshëm. Ky ishull është gjithashtu i famshëm për sported  ujore si zhytja, jet ski, rrëshqitje dhe shëtitje me kajak. Santorini është një përzierje e bukur mrekullish e krijuar nga njeriu dhe natyra. Ndërtesat e zbardhura bukur të rreshtuara në shkëmbinjtë e Santorini krijojnë një trajtim vizual për vizitorët. Ajo gjithashtu e bën Santorinin parajsën e një fotografi dhe një nga qytetet më magjepsës në botë.

7-Ishujt Galapagos, Ekuador

Galapagos është me të vërtetë destinacionet më të njohura të jetës së egër dhe një nga ishujt më të bukur në botë. E vendosur 621 milje larg bregdetit të Ekuadorit në Oqeanin Paqësor, ky arkipelag unik përbëhet nga 18 ishuj kryesorë, tre ishuj më të vegjël dhe më shumë se 100 ishuj. Galapagos është një nga vendet e pakta në tokë që mund të shihet në formën e tij origjinale. Shumica e ishujve janë të paprekur nga njerëzit. Galapagos është një vend ku mund të shihni nivelin më të lartë të endemizmit në Tokë. Breshka Galapagos, iguana detare, vula e leshit Galapagos, pinguini galapagos dhe skifteri Galapagos janë disa nga speciet kryesore endemike të ishujve Galapagos. Askund tjetër nuk mund të jenë kafshë të tilla unike, të paarsyeshme. Jo vetëm jeta e egër, Galapagos është i njohur edhe për plazhet e tij të mrekullueshëm me rërë të bardhë dhe ujëra blu bruz. Ju mund të shijoni snorkeling të paharruar, not, dhe kayaking atje. Më shumë se gjithçka tjetër, mendja juaj do ta vlerësojë automatikisht atmosferën paqësore pa ndotje të Galapagos.

8-Palawana, Filipine

Palawan është me të vërtetë ishulli më piktoresk në Filipine. Mund të quhet si një mrekulli natyrore e Filipineve. Vija bregdetare e Palawan shtrihet mbi 1240 milje. Lajmi i mirë është, ka shumë plazhe të paprishura në Palawan me ujë të pastër kristal. Palawan është shtëpi për një nga shtatë mrekullitë e reja natyrore të botës – Lumi nëntokësor Puerto-Princesa. Ky lum i gjatë 5 milje është lumi nëntokësor më i gjatë i lundrueshëm në botë. Parku Kombëtar i lumit nëntokësor Puerto-Princesa i cili mbron këtë mrekulli natyrore të Palawan gjithashtu është njohur si një vend i trashëgimisë botërore nga UNESCO në 1999. Një tjetër mrekulli që nuk i mungon Palawan është parku natyror Tubbataha. Është një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, që mbulon një sipërfaqe prej 13.028 hektarësh, ky park natyror mbron një numër të konsiderueshëm të specieve detare. Ishulli i Veriut në këtë park është shtëpia e breshkave detare dhe zogjve. Përveç të gjitha këtyre, ishulli i mrekullueshëm Palawan ka pyje të shiut, disa lumenj, përrenj, liqene dhe ujëvara.

9-Bora Bora

Bora Bora është ishulli më i famshëm dhe më i bukur në Polinezinë Franceze. Është një destinacion me famë botërore për muajin e mjaltit. Gjithashtu një vend i përsosur turistik për familjen, si dhe udhëtarët e vetmuar. Kur e shihni Bora Bora, në një foto ose në jetën reale, gjëja e parë që do të tërheqë vëmendjen tuaj është laguna mahnitëse, që gjendet në rrethimin e ishullit. Është një nga lagunat më të bukura në botë. Plazhet me rërë të bardhë të Bora Bora mund të duken surrealiste për sytë tuaj. Ujërat e këtyre plazheve kanë hije të gjalla ngjyrash bruz, smerald dhe blu. Shumica e plazheve në Bora Bora janë pronë private. Më e popullarizuara, si dhe plazhi më i bukur publik në Bora Bora, është Pplazhi Matira. Përmes fotove, Bora Bora është e njohur globalisht për vendpushimet e saujore-qendrore. Thjesht mendoni për të jetuar në ato strehëza që qëndrojnë sipër ujërave të kthjellta. Jo vetëm përvoja e të jetuarit atje, pamja e lagunave dhe plazheve të Bora Bora nga ato strehëza, janë thjesht të jashtëzakonshme. Ka një numër të madh aktivitetesh ujore në Bora Bora që ju dhurojnë kujtime të paharrueshme. Ai përfshin aventurën e turneve me varka, jet-skii, lundrimi në lagunë, snorkeling, scooba diving etj.

10-Maldive

Maldivet është padyshim ishulli më i bukur në botë. E vendosur në Oqeanin Indian, ky arkipelag magjik përbëhet nga më shumë se 1000 ishuj koralorë. Plazhet, lagunat, shkëmbinjtë koralë dhe jeta detare e Maldiveve ka një bukuri të jashtëzakonshme që nuk mund të shprehet me fjalë. Është një nga vendet më të mahnitshme që dëshironi padyshim, ta vizitoni në jetën tuaj. Plazhet e Maldiveve janë një përkufizim i bukurisë me rëra të bardha dhe ujëra të pastra. Maldivet janënjë nga pikat më të mira në Tokë për të shijuar ujërat më të kthjellët dhe më blu. Ndër plazhet e Maldive, më tërheqës është një plazh me shkëlqim i Vaadhoo Island. Ju mund të shihni një magji të ujërave të detit natyrisht shkëlqim atje, e cila gjenerohet nga planktonët.Maldivet janë shtëpia e 70 llojeve të ndryshme të koraleve dhe jetës së bollshme detare. Pra, ju mund të shijoni botën magjike nënujore në këtë ishull. Ka shumë sporte ujore për ta provuar atë, si scooba diving, snorkeling dhe ecja nën ujë. Ju gjithashtu mund të shikoni jetën e pasur detare të Maldiveve duke hipur në varka me fund xhami. Për të shijuar bukurinë e vërtetë të Maldive, duhet të bëni një fluturim detar. Nga lart, ju mund të shijoni pamjen spektakolare të plazheve dhe lagunave të ishullit. Në mbrëmje, pamja e perëndimit të diellit në Maldive do t’ju lërë pa frymë.


TË NGJASHME