HomeShëndeti

10 mënyra se si moti ndikon në trupin tuaj

Moti i zymtë bën trurin tonë të punojë më shpejt, duke na ndihmuar të përqendrohemi dhe të mendojmë më thellë, thonë psikologët. Kujtesa jonë funksionon më mirë në ditët me re dhe me shi sesa ato me diell. Ndoshta në ditët me diell, ne jemi shumë të zënë duke qenë të lumtur.

Këtojanë 10 efektet që moti mund të ketë tek ne.

  1. Gjymtyrët tuaja mund të fryhen.

2. Ju mund të keni një rrezik më të lartë të një sulmi në zemër.

3. Lëkura juaj mund të plasaritet.

4. Flokët dhe thonjtë tuaj mund të dobësohen.

5. Ju mund të përjetoni dhimbje të kyçeve.

6. Alergjitë tuaja mund të përkeqësohen.

7. Do keni mungesë të vitaminës D.

8. Ju mund të kaloni në një humor blu.

9. Ju mund të keni migrenë dhe dhimbje koke më shpesh.

10. Astma juaj mund të bëjë një “rrokullisje”.


TË NGJASHME