HomeLifestyle

10 përfitime fantastike nga noti që nuk i keni ditur

Noti është quajtur ushtrimi i përsosur. Në fund të fundit, ju mund të merrni të gjitha përfitimet e një stërvitje aerobike pa ndonjë ndikim të dëmshëm në nyje dhe kjo mund të bëhet si nga të moshuarit ashtu edhe nga të rinjtë.

Zakonisht, noti përdoret nga atletët për të qëndruar të fortë dhe për të mbajtur veten në formë, sidomos në rast të ndonjë dëmtimi dhe kur gjenden në fazër e rekuperimit.

Noti ka shumë përfitime nga ato avantazhe të dukshme që shihen në sipërfaqe; përmirësimet e tij në shëndetin e përgjithshëm shkojnë shumë më thellë. Pra, le të marrim frymë thellë dhe të zhytemi së bashku në 10 përfitimet që na sjell noti:

1. Noti përmirëson muskujt dhe forcën e tyre

Notarët fitojnë forcojnë muskujt në të gjithë trupin. Kur një person është duke notuar, këmbët përdorin më shumë muskuj pët të lëvizur në ujë. Ndërsa këmbët goditen, krahët tërhiqen. Ndërsa kurrizi arrin dhe rrotullohet, stomaku forcohet për të forcuar këmbët dhe për të stabilizuar thelbin, duke e bërë notin një nga ushtrimet më të mira aerobike për t’ju dhënë një stërvitje totale të trupit. Thjesht shikoni fizikun e Michel Phelps nëse keni nevojë për frymëzim!

2. Noti forcon masën e kockave

Për vite me radhë, studiuesit talleshin me idenë se noti ndikonte në masën e kockave. Në fund të fundit, vetëm ushtrimet që mbanin peshë ishin në gjendje ta arrinin këtë përfitim, apo jo? Jo sipas hulumtimeve të botuara në “Journal of Applied Physiology”. Për shkak se ka arsye etike për të shmangur ekzaminimin e thellë të kockave te njerëzit, studimi vendosi të përdori minjtë dhe i ndau në tre grupe: vrapim, not dhe një grup kontrolli pa stimulim stërvitje. Ndërsa vrapimi tregoi akoma rritjen më të lartë të BMD (Dendësia minerale e eshtrave), grupi i notit tregoi përfitime edhe mbi grupin e kontrollit si në BMD ashtu edhe në peshën e kockave femorale. Ndërsa nevojiten më shumë studime, këto gjetje të reja tregojnë se hulumtimet e mëparshme që hedhin poshtë ndikimin e notit në kockat e trupit, duhen rishikuar.

3. Noti ju ndihmon të qëndroni fleksibël

Noti kërkon që ju të arrini, shtrini, të rrotulloheni dhe të tërhiqni rrugën përmes ujit. Këmbët tuaja bëhen pendë dhe janë shtrirë me secilën goditje ndërsa shtypni kundër presionit të lëngshëm. Kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet të shtriheni më vete, por shtrirja e përsëritur që gjendet në goditjet tuaja të ndryshme gjithashtu ndihmon me fleksibilitetin.

4. Noti zvogëlon inflamacionin

Ndërsa përfitimet kardiovaskulare të notit për forcimin e muskujve të zemrës njihen tashmë, hulumtimi tregon gjithashtu aktivitete aerobike, siç është noti, zvogëlojnë inflamacionin që çon në arterosklerozë. Redukimi i inflamacionit të gjerë të sistemit çon në zvogëlim përparimi i sëmundjes edhe në shumë fusha të tjera, kështu që prisni të dëgjoni më shumë përfitime ndërsa hulumtimi përparon.

5. Noti ndihmon në djegien e kalorive

Të gjithë e dinë që noti është një mënyrë e shkëlqyeshme për të djegur kalori. Në varësi të goditjes që ju zgjidhni dhe intensitetit tuaj, noti mund të djeg kalori të barabarta ose më të mëdha sesa vrapimi. Për më tepër, nuk është e nevojshme të shqetësoheni për djersën në sytë tuaj. Për shembull: për 10 minuta not duke djegur 60 kalori me goditje në gji, 80 kalori me goditje në shpinë, 100 kalori me freestyle dhe 150 kalori mbresëlënëse me goditje në flutur. Për perspektivë, vrapimi i një milje 10-minuta djeg rreth 100 kalori. Prandaj, një seancë e fortë 30-minutëshe e shpejtësisë së fluturës mund të djegë 150 kalori më shumë sesa të vraposh 5 milje në të njëjtën sasi kohe.

6. Noti mund të përmirësojë ndikimin e astmës

Asgjë nuk është aq irrituese sa të përpiqesh të stërvitesh dhe të mos jesh në gjendje të marrësh frymë. Për dallim nga puna në ajër të thatë në palestër ose përllogaritjen e numrave të poleneve, noti ju lejon të merrni frymë me ajër të lagësht ndërsa stërviteni. Jo vetëm që noti ndihmon në zbutjen e simptomave të astmës, studimet kanë treguar që në të vërtetë mund të përmirësojë gjendjen e përgjithshme të mushkërive. Në një studim të kohëve të fundit, një grup fëmijësh që përfunduan një program gjashtë javor noti panë përmirësime në ashpërsinë e simptomave, gërhitje, frymëmarrje me gojë dhe shtrimin në spital dhe vizitat në ER. Këto përfitime u vërejtën ende një vit pasi mbaroi programi i notit. Njerëzit që nuk kanë astmë përfitojnë gjithashtu pasi noti rrit vëllimin e përgjithshëm të mushkërive dhe na ushtron në teknika më të mira të frymëmarrjes.

7. Noti ul stresin dhe depresionin

A e duam të gjithë atë goditje natyrale të endorfinës? Ndërsa shumë flasin për një vrapim të lartë, noti mund të sjellë të gjitha ato emocione që ndjehen mirë. Përveç hormoneve të lumturisë, ju gjithashtu mund të ndjeni një reagim relaksimi të ngjashëm me jogën. Siç e përmenda edhe më parë, noti shtrin trupin tuaj vazhdimisht. Kombinojeni këtë me frymëmarrjen e thellë ritmike, dhe mund të përjetoni një ndjenjë relaksi që është shumë unik për sportin. Noti gjithashtu është qetësues dhe meditues, pasi tingulli i frymëmarrjes suaj dhe uji që nxiton ju ndihmon të përqendroheni brenda dhe të mbytni të gjitha shpërqendrimet e tjera. Kjo ul stresin dhe depresionin natyrshëm. Hulumtimet gjithashtu tregojnë se noti mund të kthejë dëmin në tru nga stresi përmes një procesi të quajtur neurogjenezë hipokampale. Pra, nëse ndiheni sikur po mbyteni emocionalisht, hedhja në një trup aktual uji mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet për të gjetur përsëri veten tuaj.

8. Noti në ujë të kripur shërben si një trajtim bukurie

Kur kaloj nga noti në pishina në stërvitje me ujë të hapur në oqean, vura re një përmirësim të madh në lëkurën time me kalimin e kohës. Noti rregullisht në ujë me kripë ndihmon lëkurën të mbajë lagështinë dhe detoksifikohet për të promovuar rritjen e qelizave të reja. Do të habiteni se sa e butë dhe e shëndetshme ndihet lëkura juaj pas një noti gjallërues në oqean ose det.

9. Noti mund t’ju bëjë më të zgjuar

Sigurisht që e gjithë stërvitja është e shkëlqyeshme për mendjen, por a mundet që noti të ju bëjë më të zgjuar? Hulumtimet nga Australia u përqëndruan te fëmijët që morën mësime noti krahasuar me një grup që nuk e preferonin notin. Rezultatet treguan se fëmijët që morën pjesë rregullisht në not ishin në gjendje të zotëronin zhvillimin e gjuhës, besimin dhe zhvillimin fizik më shpejt se grupet e tjera. Noti gjithashtu mund të ndihmojë në aftësitë e matematikës, pasi notarët janë të lidhur me kalkulime gjatë ushtimit të detyrave të notit.

10. Noti mund të zgjasë jetën tuaj.

Ndërsa të gjithë ushtrimet mund të prodhojnë një shëndet më të gjatë dhe jetëgjatësi, studimet tregojnë notin si një nga zgjedhjet më të mira për ta bërë këtë. Studiuesit në Universitetin e Karolinës së Jugut shikuan 40.547 burra, të moshës 20 deri 90 vjeç, për më shumë se 32 vjet. Rezultatet treguan se ata që notuan kishin një përqindje më të ulët të vdekjes 50% sesa vrapuesit, këmbësorët ose burrat që nuk ushtroheshin.


TË NGJASHME