HomeShëndeti

10 Përfitimet nga Boronica

Boronica është e ëmbël, ushqyese dhe shumë e njohur. Shpesh të etiketuar si një superfood, ato janë të ulëta në kalori dhe tepër të mira për ju. Ata janë aq të shijshëm dhe të përshtatshëm sa shumë njerëz i konsiderojnë ata frutat e tyre të preferuar.

Këtu janë 10 përfitime të dëshmuara shëndetësore të boronicave.

1. Boronica është e ulët në kalori por e lartë në lëndë ushqyese

2. Boronica është Mbreti i Ushqimeve Antioksiduese

3. Boronica zvogëlon dëmtimin e ADN-së, e cila mund të ndihmojë në mbrojtjen e plakjes dhe kancerit

4. Boronica mbron kolesterolin në gjakun tuaj nga dëmtimi

5. Boronica mund të ulë presionin e gjakut

6. Boronica mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjes së zemrës

7. Boronica mund të ndihmojë në ruajtjen e funksionit të trurit dhe të përmirësojë kujtesën

8. Antocianinat në boronica mund të kenë efekte anti-diabete
Boronica siguron sasi të moderuar të sheqerit

9. Mund të ndihmojë në luftimin e infeksioneve të traktit urinar

10. Boronica mund të zvogëlojë dëmtimin e muskujve pas ushtrimit të fortë


TË NGJASHME