HomeUdhëtime

10 shtigje frymëzuese që duhet t’i vizitoni së paku një herë në jetën tuaj

Shumë prej nesh kanë qenë në udhëtime relaksuese dhe të rehatshme jashtë vendit, me fluturimet, hotelet dhe ushqimet të gjitha të rregulluara për ne. 

Por ju do të ndjeni gjithnjë frymën e vërtetë të aventurës nëse drejtoheni diku me asgjë tjetër përveç një çantë shpine në shpinë. Kjo është mënyra e vetme për të njohur me të vërtetë një tokë të huaj, si dhe për të njohur se jeni vetë pika e fortë dhe të ndjeni se jeni pjesë e botës së mrekullueshme në të cilën jetojmë.

Për t’ju inkurajuar që të shfrytëzoni rastin, ne zgjodhëm disa nga shtigjet më të pabesueshme që mund të merrni në vende të ndryshme të botës.

Shkalla për në parajsë, Hawaii

Shkallët Haiku, e njohur gjithashtu si Shkalla në Parajsë, është një rrugë e rrezikshme e përbërë nga 4,000 shkallë që kalojnë nëpër malet e ishullit O?ahu në Hawaii. Është bërë nga ushtarët amerikanë gjatë Luftës së Dytë Botërore për t’i ndihmuar ata të arrijnë pjesët e ndryshme të pajisjeve radare që kishin vendosur në majat e malit. Kohë pas kohe, autoritetet lokale mbyllin rrugën e rrezikshme për publikun, por kjo nuk i ka penguar alpinistët e guximshëm. Vetëm mos harroni, nëse shkoni atje, mos shikoni poshtë!

Rruga e pelegrinazhit Shikoku, Japoni

Në ishullin Shikoku, hijeshia e Japonisë antike është ruajtur në mënyrë të përsosur. Kjo është arsyeja pse jo vetëm pelegrinët budistë, por edhe mijëra turistë ecin përgjatë rrugës antike që përshkon të gjithë ishullin. Mund të duhen dy muaj për të shkuar nga një skaj në tjetrin dhe gjatë asaj kohe ju mund të shihni 88 tempuj antikë budistë së bashku me kopshtet e tyre të bukura japoneze.

Gjurma Inca, Peru

Kjo rrugë antike u ndërtua nga civilizimi Inca i cili mbijetoi për gati gjashtë shekuj. Sot, udhëzuesit turistikë lokalë drejtojnë trupat e turistëve përgjatë tij. Në pika të caktuara, shtegu futet në xhungël; te të tjerët, ajo ngjitet në malet, dhe në fund ka një çudi të vërtetë – ‘qyteti në qiej’, Machu Picchu.

Parku Kombëtar Sarek, Suedi

Të gjitha përrallat janë fantazi, por ky park kombëtar, i cili ndodhet në Lapland, është shtëpia e disa pamjeve krejtësisht të pabesueshme, si dhe disa kafshë të egra të Evropës Veriore. Këtu mund të gjeni malet më të larta në Suedi, si dhe lumenjtë dhe akullnajat, dhe të shihni Dritat e Veriut. Ju jeni të garantuar gjithashtu se do të përjetoni një ndjenjë lirie gati të pakrahasueshme në bukurinë përreth jush.

Rruga Lycian, Turqi

Pushimet e shkëlqyera të paketave nuk janë e vetmja gjë që Turqia ofron. Rruga Lycian zbulon mrekullinë e vërtetë të këtij vendi – nga limanët e tij të kaltër të shkretë deri te varret e tij antikë shkëmborë të lënë pas nga banorët e Lycia antike më shumë se 3,000 vjet më parë.

Gjiri i Zjarreve, Australi

Gjiri i Zjarreve e mori emrin nga ngjyrat e pazakonta të shkëmbinjve përgjatë bregut, të cilat janë të mbuluara nga liken i ndritshëm portokalli. Ekziston një rrugë katër-ditore e cila ju merr përgjatë gjirit me pamjet e saj të pabesueshme të bukura të cilat nuk do t’i shihni askund tjetër në botë – rërë e bardhë, shkëmbinj portokalli dhe deti i kaltër.

Udhë tokësore, Australi

Kjo rrugë e mirënjohur Australiane përshkon vendet më të bukura të Tasmanisë, krahas majave të larta malore, liqeneve të kristalta, ujëvarave dhe fushave të ndritshme të Heather. Gjatë rrugës do të shihni edhe gjarpërinjtë, kangurët dhe kafshë të egra të tjera befasuese.

Rruga e Shën Jamesit, Spanjë

Pelegrinët ecën në këtë rrugë në Mesjetë në mënyrë që të luteshin tek varri i apostullit Shën Jakobit të Madh. Në ditët e sotme, rruga është përsëri e njohur, jo vetëm midis pelegrinëve fetarë, por edhe shumë prej atyre që kërkojnë vetë-zbulim dhe mirëkuptim më të thellë. Shumë prej atyre që përfundojnë rrugën marrin një tatuazh në formën e një guaske deti, e cila konsiderohet të jetë simboli i Rrugës së Shën James.

Parku Kombëtar i Sionit, SHBA

Sioni është një përqendrim i madh shkëmbinjsh dhe pllajesh shkëmbore, të copëtuara me kanione të thella dhe tunele magjepsëse. Dhe të gjitha këto mrekulli natyrore janë pikturuar në ngjyrat më të larmishme: rozë, portokalli, të kuqe, smerald, blu qielli. Peisazhi këtu është aq fantastik saqë ndonjëherë vështirë se mund të besoni se jeni akoma në planetin Tokë.

Annapurna Circuit, Nepal

Askush që ka përfunduar qarkun rreth vargmalit Annapurna nuk është kthyer në shtëpi i njëjti person. Nepali është shtëpia e disa prej maleve më madhështore, të lënë frymë, si dhe grykat më të thella. Tempujt e hollë budistë janë gjithashtu të shpërndarë në të gjithë këtë peizazh frikësues.


TË NGJASHME