HomeShëndeti

10 ushqime që do të kujdesen në mënyre delikate për mëlçinë tuaj

Cilatdo qofshin substancat e dëmshme që futen brenda trupit tonë, të gjitha ato përpunohen nga mëlçia. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të kujdesesh mirë për shëndetin e saj.

Kemi bërë një listë të produkteve që ndihmojnë në pastrimin e trupit tuaj nëse merren rregullisht.

10. Hudhra

Ju pëlqen apo jo, hudhra përmban shumë substanca që janë të mira për mëlçinë tuaj. Është e pasur me selen, i cili rrit efektet e antioksidantëve dhe detoksifikon trupin tuaj.

Hudhra gjithashtu përmban argininë, një aminoacid që ndihmon në relaksimin e enëve të gjakut dhe ul presionin e gjakut në mëlçi.

Përveç kësaj, ekziston vitamina B6 që vepron si një agjent anti-inflamator dhe vitamina C, e cila është mbrojtësi kryesor i trupit tuaj nga oksidimi qelizor dhe dëmtimi.

9. Vaj ulliri

Vaji i ullirit ekstra i virgjër ndihmon shumë mëlçinë kur merret me masë. Ai siguron bazën lipide që konsumon toksina në trup, duke marrë kështu një pjesë të punës së mëlçisë në vetvete.

8. Bimë dhe perime

Është vërtetuar se perimet me gjethe jeshile mbrojnë mëlçinë, duke neutralizuar metalet, kimikatet dhe pesticidet si nga ushqimi që hani ashtu edhe nga mjedisi. Rukola, spinaqi dhe çikorja konsiderohen se rrisin rrjedhën e tëmthit, i cili e largon trupin nga mbeturinat.

Panxhari natyrshëm pastron gjakun, gjë që rrit efikasitetin e mëlçisë dhe ndihmon në gjenerimin e lëndëve ushqyese.

Brokoli, lulelakra dhe lakrat e Brukselit, ndihmojnë mëlçinë të prodhojë enzima për të larguar toksinat.

7. Çaj jeshil

Çaji jeshil është i pasur me antioksidantë, përkatësisht katekina që i përkasin grupit organik flavonoid. Shkencëtarët thonë se për shkak të këtyre çaji jeshil ndihmon në mbrojtjen e trupit nga lloje të ndryshme të kancerit.

6. Grejpfrut

Grejpfruti përmban jo vetëm shumë vitaminë C por edhe glutathione që sekretohet nga mëlçia. Merr pjesë në kultivimin dhe restaurimin e indeve, prodhimin kimik dhe proteina dhe rikuperimin e sistemit imunitar. Grejpfruti përmban më shumë se 70 mg glutation, duke ndihmuar mëlçinë të gjenerojë enzima detoksifikuese.

5. Arrat

Ashtu si hudhra, arrat përmbajnë argininë, si dhe glutathione dhe acide ynyrore omega 3 që mbështesin funksionin detoksifikues të mëlçisë.

Arrat janë gjithashtu të pasura me antioksidantë dhe yndyrna të shëndetshme të pangopura që parandalojnë grumbullimin e yndyrnave në mëlçi. Këto yndyrna të shëndetshme janë të nevojshme për të krijuar membrana të forta qelizore rreth qelizave të mëlçisë.

4. Mollët

Mollët janë të pasura me pektinë, e cila është e nevojshme për të pastruar trupin dhe për të hequr toksinat nga aparati tretës që, nga ana e tij, lehtëson barrën e mëlçisë.

3. Shafrani i Indisë

Substanca kryesore aktive e shafranit të Indisë është kurkumina, një agjent i fuqishëm antioksidant dhe anti-inflamator. Ndihmon në mbrojtjen e kanaleve biliare, përshpejton rrjedhjen e tëmthit dhe pastron mëlçinë. Kurkumina gjithashtu rinovon qelizat hepatike, duke parandaluar që toksinat dhe alkooli të kthehen në përbërje të dëmshme. Shtimi i një gruri shafran i Indisë në pjatat tuaja jo vetëm që i bën ato më të shijshëm por gjithashtu përfitojnë nga shëndeti juaj.

2. Limoni dhe limoni jeshil

Limonët dhe limoni jeshil përmbajnë shumë vitaminë C, e cila është e njohur për vetinë e saj për të kthyer substancat toksike në përbërje të tretshme në ujë që hiqen lehtësisht nga trupi. Pak lëng limoni ose limoni jeshil të freskët stimulon punën e mëlçisë.

1. Avokado

Avokado është një superushqim për mëlçinë. Ai përmban glutathione së bashku me vitaminat C dhe E, të cilat veprojnë si antioksidantë për të neutralizuar radikalet e lira dhe për të mbrojtur qelizat hepatike nga dëmtimi.

Vitaminat E dhe K të përfshira në këtë frut janë elemente anti-inflamatore që mbrojnë mëlçinë nga efektet e dëmshme. Yndyrnat e shëndetshme në avokado gjithashtu mund të rregullojnë nivelet e kolesterolit.


TË NGJASHME