HomeShëndeti

10 ushqime që rrisin metabolizmin tuaj

Është e rëndësishme të mbani në mend se të gjithë kanë një normë të ndryshme metabolike. 

Bërja e stërvitjes së rregullt, gjumi i mjaftueshëm dhe pirja e ujit janë tre nga gjërat kryesore që mund të bëni për të përshpejtuar metabolizmin tuaj. 

Sidoqoftë, ju gjithashtu mund ta bëni atë të funksionojë në mënyrë efektive duke ngrënë mirë. Dhe është pikërisht kjo listë e ushqimeve që janë vërtetuar se ndihmojnë në rritjen e metabolizmit tuaj. Shtoni këto ushqime në dietën tuaj ditore dhe shikoni rënien e kilogramëve.

10. Specat djegës

Studimet kanë treguar se ngrënia e specave djegës mund të përshpejtojë metabolizmin tuaj me 25%.

Nëse ngrënia e ushqimeve pikante ju djersit më shumë se zakonisht, kjo është për shkak të kapsaicinës, një përbërje që stimulon receptorët e dhimbjes në trup. Rrit qarkullimin e gjakut dhe shpejtësinë metabolike, duke e bërë trupin tuaj të djegë dhjamin më shpejt.
Ku e gjeni? Në specat djegës, specat kajen, dhe forma të tjera të specave djegës.

9. Drithëra të plota: miell tërshëre dhe oriz kaf

Marrja e drithërave rekomandohet gjithmonë në një dietë të shëndetshme. Sekreti është të zgjidhni drithërat – për shembull grurë, bollgur, oriz dhe misër.

Drithërat e plota kanë lëndë ushqyese dhe karbohidrate komplekse që përshpejtojnë metabolizmin tuaj duke stabilizuar nivelet e insulinës.

Mos harroni se të pasurit nivele të ulëta të insulinës nuk është gjë e mirë, pasi që çekuilibri i kësaj lënde i tregon trupit që i duhet të ruajë yndyrë shtesë. Prandaj, jini të kujdesshëm me konsumimin e këtyre ushqimeve.

8. Brokoli

Brokoli mund të mos jetë perimja juaj e preferuar, por është një burim i rëndësishëm i kalciumit , i cili përshpejton metabolizmin tuaj. Është gjithashtu e pasur me vitamina C, K dhe A.

Një porcion brokoli do t’ju ofrojë një sasi të rëndësishme të folatit dhe fibrave dietike dhe një larmi antioksidantësh. Është një nga ushqimet më të mira detoksuese që mund ta shtoni në dietën tuaj.

7. Supa

Studime të shumta konfirmojnë që konsumi i supës është i lidhur me një rrezik më të ulët të mbipeshes. Në shumicën e dietave, ky ushqim përfshihet para vakteve kryesore. Pse Studiuesit konkludojnë se njerëzit që fillojnë me supë konsumojnë ushqim më pak të fortë kur bëhet fjalë për vaktin e tyre kryesor.

Në fakt, një studim në Penn State University përcaktoi se kombinimi i lëngjeve dhe trupave të ngurtë me supën gjeneron një ulje të oreksit, duke zvogëluar kështu marrjen e tepërt të ushqimit dhe duke ndihmuar në djegien e yndyrës më shpejt.

6. Kafe dhe çaj jeshil

Shumë studime kanë treguar se kafeja dhe çaji jeshil përshpejtojnë metabolizmin , si dhe ofrojnë përfitime të tjera shëndetësore: ato posedojnë një sasi të madhe të antioksidantëve, ndihmojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak, ndihmojnë në djegien e dhjamit dhe zvogëlojnë shenjat e celulitit.

5. Molla dhe dardha

Mollët dhe dardhat mund të jenë aleatë të shkëlqyeshëm kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, jo vetëm për shkak të përmbajtjes së tyre të ulët kalorike, por edhe sepse këto dy fruta mund të rrisin metabolizmin tuaj. Kjo mbështetet nga një studim i kryer në Universitetin Shtetëror të Rio de Janeiro, i cili konfirmon se gratë që hëngrën tre mollë ose dardha të vogla në ditë humbën më shumë peshë sesa ato që nuk e konsumuan fare.

4. Erëza

Erëza si piperi i zi, farat e sinapit, pluhuri i hudhrës dhe xhenxhefili mund të mbajnë nivelet e larta të metabolizmit. Është vërtetuar se njerëzit që përfshijnë erëza në dietën e tyre mund të djegin deri në 1.000 kalori më shumë çdo ditë.

3. Frutat agrume

Frutat agrume si portokalli, grejpfruti dhe limoni gjithashtu ndihmojnë në djegien e dhjamit dhe mbajnë metabolizmin tuaj të lartë . Përveç kësaj, për shkak të sasisë së lartë të vitaminës C, frutat agrume rregullojnë nivelin e insulinës.

2. Ushqime me shumë kalcium

Nëse dëshironi të rrisni ritmin tuaj metabolik, është shumë e rëndësishme të hani shumë ushqime me shumë kalcium.

Një studim në Universitetin e Tenesit konfirmoi se njerëzit që konsumojnë midis 1,200 dhe 1,300 miligramë kalcium në ditë humbin dy herë më shumë peshë sesa ata që e konsumojnë atë në sasi më të vogla.

1. Acidet yndyrore omega-3

Acidet yndyrore Omega-3 gjenden kryesisht tek peshqit, por ato janë gjithashtu të pranishme në arra dhe fara, liri dhe vaji i farës së kërpit.

Këto ushqime përshpejtojnë metabolizmin tuaj sepse zvogëlojnë prodhimin e një hormoni të quajtur leptin (një kimikat natyral që ngadalëson metabolizmin tuaj).

Në fakt, një studim nga Klinika Mayo zbuloi se fiset afrikane që përfshinin shumë peshq në dietën e tyre kishin nivele pesë herë më të ulëta të leptinës sesa ato që nuk e konsumonin atë.


TË NGJASHME