HomeShowbiz

12 të famshëm që nuk iu përshtatën stereotipave të Hollywood-it, por tani janë aktorët më të pëlqyer

Kur flasim për një njeri të famshëm, ne shpesh mendojmë për dikë që është i bukur dhe i përsosur. Jemi mësuar të shohim njerëz perfekt duke luajtur në filma me shumë emër.

Por të mos harrojmë se disa aktorë shkëlqejnë në Hollywood për shkak të pamjes së tyre fizike. Kjo është një punë që kërkon aftësi dhe përvojë, jo vetëm pamjen.

Ka shumë aktorë të talentuar që kanë arritur të kapërcejnë stereotipin e aktorit me pamje të mirë dhe të kenë sukses për shkak të këmbënguljes dhe talentit të tyre të madh në aktrim.

Kështu ne kemi bërë një përmbledhje të këtyre aktorëve të cilët ishin jo vetëm tepër të talentuar, por edhe mjaft të guximshëm për të luftuar kundër stereotipave në këtë industri.

Dhe në fund, ata arritën të merrnin gjithçka që donin falë karizmës dhe aftësive të tyre.

1. Amy Schumer

E njohur për interpretimet e saj në komeditë romantike, kjo aktore e talentuar filloi si një stand-up komedi. Pasi luajti disa role të vogla në film dhe televizion, komedia romantike “I Feel Pretty” (2018) e ndihmoi atë të ngjitej më lart. Që atëherë, Amy Schumer është përballur me kritika për pamjen e saj fizike por që ajo gjithmonë i përgjigjet me humor dhe sportivitet. Guximi i saj për t’u përballur me botën e ka bërë atë një model frymëzues për shumë të reja.

2. Peter Dinklage

I vlerësuar për interpretimin e tij në serialin “Game of Thrones”, ky aktor amerikan e di se çfarë është të jesh i kufizuar në zgjedhjen e tij të personazheve. Për shkak të gjatësisë së tij, Dinklage është përballur me disa refuzime pavarësisht se ka më shumë se 20 vjet përvojë në aktrim. Akoma edhe sot, ai është një nga aktorët më të vlerësuar dhe është prova e gjallë se kur bëhet fjalë për të bërë ëndrrat e tua realitet, madhësia nuk ka rëndësi.

3. Yalitza Aparicio

E njohur për paraqitjen e saj në Netflix në filmin “Roma” (2018), kjo aktore meksikane u bë e famshme pasi u nominua për çmimin Oskar. Ajo konsiderohet si aktorja e parë autoktone që është nominuar për këtë çmim, si dhe një figurë e rëndësishme që po ndihmon në thyerjen e stereotipeve në industrinë e filmit. Revista Time përfshiu emrin e saj në listën e 10 shfaqjeve më të mira të vitit 2018. Ajo gjithashtu arriti në listën e BBC-së të 100 grave më me ndikim në botë në 2019 falë rolit të saj në promovimin e barazisë gjinore, të drejtat e komuniteteve autoktone, dhe mbrojtjen kushtetuese të punëtorëve shtëpiak.

4. Octavia Spencer

Spencer është një aktore dhe skenariste e njohur amerikane. Ajo ka fituar një Golden Globe, një BAFTA, dhe 3 çmime SAG. Ajo gjithashtu fitoi një Oskar për interpretimin e saj në filim “The Help” (2011). Pavarësisht karrierës së saj të gjatë, ajo është përballur me kufizime gjatë zgjedhjes së roleve. Por ajo nuk e la që kjo të bëhej pengesë, që ajo të shquhej si një aktore e aftë dhe të arrinte ëndrrat e saj.

5. Rebel Wilson

Melanie Elizabeth Bownds, e njohur si Rebel Wilson, është një aktore, komediane dhe producente australiane. Ajo u lansua falë performancës së saj si Fat Amy në Pitch Perfect (2012). Ky rol i dha asaj çmimin “Performanca më e mirë” në MTV Movie Awards. Ajo vazhdon të përballet me kritika për pamjen e saj fizike, por është karizma e saj që ka frymëzuar shumë femra të reja në të gjithë botën.

6. Rossy de Palma

Kjo aktore spanjolle u bë e famshme falë paraqitjes së saj në filmin e regjisorit Pedro Almodóvar. E njohur si një nga vajzat Almodóvar, ajo dhe aktoret e tjera, të cilat u zgjodhën nga regjisori, spikatën në kinematë spanjolle. Ato nuk shquheshin domosdoshmërisht për të qenë të bukura ose joshëse, por më shumë për të qenë origjinale dhe të talentuara. Me më shumë se 30 vjet karrierë artistike, Rossy vazhdon të jetë një nga të famshmet më të vlerësuara në kinematë evropiane.

7. Whoopi Goldberg

Whoopi Goldberg është një nga të paktët njerëz që ka ecur në tapetin e kuq për të fituar të 4 çmimet kryesore të industrisë amerikane: Emmy, Grammy, Oscar dhe Tony. Me përvojë gati 40 vjeçare si aktore, ajo u bë e famshme për paraqitjen e saj në “Spielberg’s The Color Purple”. Ajo fitoi Globin e Artë si aktorja më të mirë në një dramë. Prej atëherë, karriera e saj mori hov me suksese njëri pas tjetrit. Sidoqoftë, asaj i është dashur të merret edhe me stereotipet e Hollivudit. Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar 2016, ajo u gabua me Oprah Winfrey.

8. Jack Black

Ky aktor, muzikant dhe komedian amerikan ka pushtuar zemrat e disa brezave që kur u shfaq në komedinë klasike “School of Rock”. Performanca e tij bëri atë të nominohej për Globin e Artë si “Aktori më i mirë” në një Muzikal. Në shikim të parë, mund të mendojmë se pamja e tij fizike i ka shkaktuar probleme, por kjo nuk mund të jetë më larg së vërtetës.

9. John Bradley-West

Aktori britanik është i njohur kryesisht për rolin e Samwell Tarly në serialin “Game of Thrones”. Gjatë një interviste në shfaqjen Conan O’Brien, ai pretendoi të ishte vërtet mirënjohës për producentët e serialit. Kjo sepse ata luajtën një rol të rëndësishëm për ta ndihmuar atë të pranonte trupin e tij ashtu si është. Në fakt, prodhuesit e HBO-së po kërkonin dikë që i ngjante pikërisht atij, dhe që kontribuoi qartë për të përmirësuar karrierën e tij.

10. Josh Gad

Aktori, komediani dhe këngëtari amerikan Josh Gad u bë i njohur në të gjithë botën për rolin e tij si Olaf në Frozen. Huazimi i zërit të tij i dha atij 2 “Annie Awards”. Por, para se suksesi të trokiste në derën e tij, aktori rrëfeu se kishte marrë një tufë letrash me refuzime. Ai po mendonte të hiqte dorë nga aktrimi kur një koment nga nëna e tij i dha atij shtytjen e vogël që i duhej për të vazhduar. Nëna e Gadit tha: “Unë jam e zhgënjyer nga ti. Ke kaluar 15 vjet duke ëndërruar për këtë dhe vetëm 3 vjet duke u përpjekur, mendoj se je frikacak nëse heq dorë ”. Ai më pas vendosi të vazhdonte të provonte fatin e tij në vend që të hiqte dorë. Në fund, refuzimet e ndihmuan atë për të kuptuar veten më mirë dhe për të zbuluar se çfarë lloj aktori donte të bëhej. Sot, ai ndihet shumë i lumtur dhe krenar për atë që ka arritur.

11. Ron Perlman

Roli më i njohur i këtij aktori është Hellboy, nga filmi me të njëjtin emër. Perlman është një aktor që ka më shumë se 40 vjet përvojë në aktrim. Talenti i tij e ka çuar atë të punojë në filma të panumërt dhe shfaqje televizive, madje ai ka shprehur karaktere të ndryshme të animuar për filma dhe video lojëra.

12. Ken Jeong

Ai njihet për interpretimin e tij si Leslie Chow ose Mr. Chow në trilogjinë “The Hangover”. Me sa duket, gruaja e tij parashikoi që skena nudo që ai bëri në film do të ishte një sukses i madh sepse do të lejonte që publiku mashkull të kthehej në shtëpi dhe të ndjehej i sigurt për veten dhe pamjen e tyre fizike. Ky humorist thjesht nuk mund të humbasë një mundësi për të bërë shaka në lidhje me defektet e tij të pretenduara fizike. Ndjenja e çmendurisë dhe spontanitetit që është aq karakteristike për të, e bëri atë të bëhet një nga komedianët më të vlerësuar në industrinë e filmit.


TË NGJASHME