HomeLifestyle

14 gjëra që nuk do bënte asnjë franceze që respekton veten pas moshës 30 vjeç

Gratë franceze kanë qenë prej kohësh të famshme për stilin e tyre unik, të sofistikuar dhe pamja e tyre femërore admirohet gjithmonë nga gratë e huaja. 

Shumë gjëra kanë ndryshuar gjatë shekullit të kaluar, por mënyra se si gratë evropiane mbajnë veten e tyre, për sa i përket modës, vazhdon të frymëzojë mjeshtrat dhe admiruesit e bukurisë femërore.

Ne kemi studiuar veçoritë e jetesës së grave moderne Franceze dhe duam të ndajmë vëzhgimet tona me ju.

1. Gratë franceze nuk përdorin injeksione bukurie.

“Duajeni veten dhe trupin tuaj!” Kjo moto e jetës, të cilën shumë gra franceze e kanë adoptuar, duhet të ndiqet nga të gjithë ne. 

2. Gratë franceze nuk i ndajnë problemet e tyre me të dashurit e tyre.

Gratë moderne franceze kanë mënyra aktive të jetës, që do të thotë se nuk u kushtojnë aq shumë kohë miqve të tyre dhe thashethemeve së bashku. 

3. Gratë franceze nuk do të ndjekin kurrë trendet e modës në dëm të shëndetit të tyre.

Komoditeti dhe shëndeti vlerësohen mbi gjithçka tjetër për gruan moderne franceze – takat stiletto janë zëvendësuar prej kohësh me atlete në Paris. 

4. Gratë franceze nuk nxitojnë të martohen.

Ndërsa gratë në vendet e tjera dëshirojnë të martohen sa më shpejt që të jetë e mundur, gratë franceze nuk përpiqen të lidhin martesë herët. 

5. Gratë franceze nuk blejnë rroba të shtrenjta.

Edhe pse Parisi është një nga kryeqytetet kryesore të modës në botë, vendasit nuk janë të etur të paguajnë një pasuri për rrobat e stilistëve. Realiteti është se parizianët modernë zgjedhin rroba me çmime të moderuara – gratë franceze duhet të shpenzojnë pjesën më të madhe të pagave të tyre në kredi dhe qira.

6. Gratë franceze nuk do të heqin dorë kurrë nga karriera e tyre në favor të rritjes së fëmijëve.

Pushimi mbas shtatzanisë zgjat vetëm 4 muaj në Francë, dhe pas kësaj periudhe, një grua është e detyruar të kthehet në punë dhe të lerë fëmijën e saj të rritet nga një dado ose të afërm. Sidoqoftë, edhe kjo rrethanë e pakëndshme nuk do të detyrojë një grua moderne franceze të braktisë karrierën e saj dhe t’i përkushtohet tërësisht familjes dhe fëmijëve të saj. 

7. Grave franceze nuk u pëlqen të pastrojnë dhe të bëjnë pazar.

Gratë moderne franceze janë femra të zëna me punë që kalojnë pak kohë në pastrim, gatim ose pazar. Kjo është arsyeja pse gratë franceze punësojnë sanitare, blejnë gjëra më shpesh në internet dhe preferojnë ta kalojnë kohën e tyre të lirë me fëmijët e tyre.

8. Gratë franceze nuk ndjekin dieta.

Ndërsa pjesa tjetër e botës po përpiqet t’i përmbahet standardeve të bukurisë të vendosura nga dikush tjetër, gratë parisiane të rritura as nuk mendojnë për dietat e rrepta. Në vend të kësaj, gratë franceze shijojnë ëmbëlsirat dhe brioshët e tyre të preferuar.

9. Gratë franceze nuk merren me gjërat e vogla.

Fraza e famshme “l’art de vivre”, e cila përkthehet në “artin e të jetuarit”, e ka origjinën në Francë – kjo është aftësia e francezëve për të shijuar çdo moment ndërsa kujdesen pak për mendimet e të tjerëve. Kjo cilësi lejon zonjat e moshuara të qëndrojnë të fuqishme dhe energjike kur plaken.

10. Gratë franceze nuk largohen nga shtëpia pa një shall në qafë.

Ky detaj elegant i dhuruar nga shumica e grave franceze menjëherë tërheq vëmendjen e turistëve – vajzat parisiene pëlqejnë të mbajnë shalle. Edhe pse ky aksesor i thjeshtë dhe i përballueshëm nuk ka gjasa t’i mbrojë ato nga moti i keq, ai maskon në mënyrë të përkryer moshën e kujtdo që e mban atë dhe fsheh rrudhat në qafë.

11. Gratë franceze nuk i bëjnë thonjtë e tyre në sallone.

Pak njerëz e dinë këtë, por manikyri i famshëm francez nuk u shpik në të vërtetë në Francë, por përkundrazi, në SH.B.A. Gratë franceze nuk u pëlqen të shkojnë në sallone thonjsh – ato janë të kënaqura me pamjen natyrale të thonjve të tyre, pa ndonjë element dekorativ. Për shkak të kostos së lartë të shërbimeve të tilla të bukurisë, fashionistët francezë preferojnë thonjtë e shkurtër, të pa lustruar dhe vizatime mbi to.

12. Gratë franceze nuk hanë në vende të zhurmshme.

Kafenetë lokale nuk ndezin me zë të lartë muzikën – ato ndihmojnë parisianët e zënë të harrojnë për ritmin e çmendur të qytetit të madh, të paktën për një minutë. Duke mbajtur parasysh që Hemingway dhe Sartre vetë punuan për kryeveprat e tyre në vende të tilla, restorantet përpiqen të mos shqetësojnë vizitorët e tyre për arsye të pavlefshme, duke kontribuar në atmosferën unike të qyteteve franceze.

13. Gratë franceze nuk kanë turp të mbajnë buzëkuq të kuq për buzët gjatë ditës.

Ngjyra e buzëve është një shenjë dalluese e grave të vërteta franceze. Parisianët duan të mbajnë buzëkuq të kuq, dhe në mënyrë që pamja të jetë harmonike, ato nuk përdorin shumë produkte të tjera kozmetike në të njëjtën kohë. Pra, në vend që të shpenzojnë shumë para për fondatinë, e korrektor, gratë franceze blejnë produkte për kujdesin e lëkurës dhe buzëkuq të kuq.

14. Gratë franceze presin balluke por nuk u pëlqen të lyejnë flokët.


TË NGJASHME