HomePolitikë

15.000 forca të armatosura në mbrojtje të Joe Biden/ Ja çfarë do ndodhi gjatë inagurimit

Autoritetet amerikane po vendosin trupa për të mbrojtur ceremoninë e inaugurimit të Joe Biden disa ditë pas trazirave të Kapitolit. FBI ka paralajmëruar protesta të armatosura në të gjithë vendin në prag të 20 janarit.

Agjencitë e zbatimit të ligjit të SHBA kanë rritur masat e sigurisë për inaugurimin e Presidentit të zgjedhur Joe Biden më 20 janar, ditë pasi mbështetësit e Presidentit në largim Donald Trump sulmuan ndërtesën e Kapitolit në një përpjekje të dhunshme për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale.

Sekretari i Përkohshëm i DHS Chad Wolf, orë para dorëheqjes së tij të hënën , tha se ai kishte udhëzuar Shërbimin Sekret të SHBA për të filluar operacionet e Ngjarjes Speciale të Sigurisë Kombëtare në 13 Janar.

Ai përmendi “ngjarjet e javës së kaluar dhe peisazhin e evolucionit të sigurisë që çoi deri në përurim” për ngritjen e aranzhimeve të posaçme të sigurisë me gati një javë sesa ishte planifikuar fillimisht.

Ai shtoi se agjencitë federale, shtetërore dhe lokale “do të vazhdojnë të koordinojnë planet e tyre dhe pozicionin e burimeve për këtë ngjarje të rëndësishme”.

Shërbimi Sekret drejton operacionet e sigurisë për ngjarje, përfshirë inaugurimet presidenciale, të konsideruara si të rëndësishme në shkallë vendi.

Garda Kombëtare e dislokuar

Garda Kombëtare u autorizua të hënën për të dërguar deri në 15,000 trupa në Uashington si një masë sigurie për të mbrojtur kryeqytetin.

Gjenerali Daniel Hokanson, shefi i Byrosë së Gardës Kombëtare tha se 6,200 trupa ishin tashmë në terren në Uashington pas dhunës së mafave javën e kaluar .

Rreth 10,000 trupa do të mbërrijnë në kryeqytet deri të Shtunën për të ndihmuar në sigurimin e sigurisë, logjistikës dhe komunikimit, u tha ai gazetarëve, duke shtuar se një tjetër 5,000 mund të kërkohet nga shtetet e tjera.

Në masa të tjera të sigurisë, turistëve u ndalohej të vizitonin Monumentin e Uashingtonit deri më 24 janar.


TË NGJASHME