HomeLajme

15 gjëra që ndoshta nuk i dinit për të porsalindurit

Bebet që janë të freskëta nga barku i nënave të tyre mund të na hutojnë me gjëra të çuditshme, të tilla si prodhimi i jashtëqitjes në shumë ngjyra të ndryshme, përfshirë të verdhën dhe jeshilën. Dhe besojeni apo jo, jashtëqitja e tyre e parë as nuk ka erë të keqe. Vetëm pasi të filloni t’i ushqeni, ata fillojnë të kenë baktere të zorrëve që i japin jashtëqitjes këtë erë të njohur. Kjo është vetëm një nga shumë gjërat mahnitëse në lidhje me foshnjat e porsalindura.

Ne kemi shqyrtuar disa nga gjërat më të habitshme në lidhje me bebet e porsalindura që janë në të vërtetë shumë të zakonshme.

1. Ata nuk kanë kapak të gjunjëve.

Meqenëse kocka është shumë e ngurtë dhe e prirur për thyerje, ajo mund ta bëjë procesin e lindjes më të vështirë dhe të shkaktojë dëmtime. Kjo është arsyeja pse foshnjat lindin me kërc fleksibël në nyjet e tyre të gjurit. Përfundimisht, ky kërc do të ngurtësohet dhe do të bëhet kapak i gjunjëve, si lloji që kanë të rriturit.

2. Ata kanë më shumë kocka sesa ne.

Në fakt, foshnjat lindin me rreth 100 kocka më shumë sesa të rriturit kanë në trupat e tyre! Ata kanë rreth 300 kocka në lindje dhe këto me kalimin e kohës do të bashkohen për të formuar 206 kocka që kanë të rriturit. Disa nga kockat e tyre janë bërë nga kërc që do të zëvendësohen nga kockat me ndihmën e kalciumit ndërsa ato rriten. I gjithë procesi do të përfundojë në kohën kur të mbushin 25 vjeç, pas së cilës, kockat nuk mund të rriten më.

3. Ata mund të qajnë shumë, por nuk kanë lot.

Kanalet e lotëve të foshnjave janë ende në zhvillim pas lindjes, kështu që zakonisht nuk është ndonjë çështje e madhe nëse nuk kanë asnjë lot kur qajnë. Shumica e foshnjave fillojnë të derdhin lot rreth moshës 2 javore, por disa mund të zgjasin deri në 2 muaj. Edhe pse mund të mos kenë lot akoma, të porsalindurit zakonisht kalojnë 2 deri në 3 orë në ditë duke qarë. Ndonjëherë ata e bëjnë atë pa ndonjë arsye, por herë të tjera, ata në fakt po përpiqen të komunikojnë me ty.

4. Ata ndoshta nuk mund ta shijojnë kripën.

Të sapolindurit nuk reagojnë ndaj shijes së  kripës siç bëjnë me shijet e tjera, si të ëmbla apo të hidhura. Por foshnjat fillojnë të regjistrojnë shijen e kripës diku nga mosha 2 muajshe dhe 6 muajshe.

5. Ata kanë sytha të shijes në më shumë vende se ne.

Edhe pse foshnjat kanë afërsisht të njëjtin numër të sensorëve të shijes si fëmijët dhe të rriturit më të vegjël, ato mbulojnë më shumë zona. Sythat e shijes së foshnjave mund të gjenden jo vetëm në gjuhën e tyre, por edhe në bajamet e tyre dhe në pjesën e pasme të fytit.

6. Dhe ata kujtojnë se çfarë provuan në bark.

Në barkun e nënës, një fëmijë është i rrethuar nga lëngu amniotik dhe ata gëlltisin ca prej tij çdo ditë. Lëngu aromatizohet nga ushqimi dhe pijet që nëna konsumon. Në 21 javë brenda barkut të nënës, fëmija në rritje mund të shijojë atë që nëna e tij ha dhe pi. Pasi të lindin, ka më shumë të ngjarë të preferojnë atë që nëna e tyre hëngri gjatë shtatëzënisë.

7. Ata gjithashtu kujtojnë tingujt që i kanë dëgjuar gjatë qëndrimit në bark.

Nëse një nënë luan melodi për foshnjën ndërsa janë në bark, ato ende mund t’i kujtojnë ato si të porsalindur. Një studim zbuloi se truri i foshnjave që dëgjuan një melodi specifike pak para lindjes, reagoi më fort ndaj melodisë menjëherë pas lindjes dhe në 4 muaj.

8. Ata mund të kenë një periudhë mini.

Vajzat mund të përjetojnë pak gjakderdhje në moshën 2-3 ditore, por zakonisht, nuk ka arsye për shqetësim. Arsyeja për këtë “mini periudhë” është tërheqja e hormoneve ndaj të cilave ishin ekspozuar në mitër. Ata nuk do të kenë një periudhë përsëri derisa të arrijnë pubertetin.

9. Ata gjithashtu mund të kenë “mini gjoks”.

Bebet e porsalindura (djem dhe vajza) mund të kenë gjinj të fryrë, të zmadhuar dhe / ose gunga rreth zonës së gjoksit. Shumicën e kohës, kjo është vetëm për shkak të ekspozimit ndaj hormoneve të nënës në bark. Të njëjtat hormone që shkaktojnë fryrjen e gjinjve të nënës mund të bëjnë të njëjtën gjë me gjinjtë e foshnjës.

10. Disa madje mund të prodhojnë qumësht.

Pavarësisht se është shpikur “qumështi i shtrigave” , ky nuk është një fenomen i mbinatyrshëm dhe është krejtësisht normal. Ajo që ndodh është që foshnja merr hormone nga nëna e tyre përmes placentës ndërsa ata janë në bark. Dhe procesi vazhdon pasi të lindin nëse ushqehen me gji. Ata zakonisht ndalojnë prodhimin e qumështit në moshën 2 muajshe.

11. Ata mund të kenë puçrra.

Përsëri, hormonet janë në punë këtu, por ndryshe nga adoleshentët, hormonet nuk erdhën prej tyre. Hormonet e mbetura që foshnja merr nga nëna stimulojnë gjëndrat e tyre vajore të mbijnë puçrra në lëkurën e tyre. Meqenëse poret në lëkurën e një foshnje nuk janë zhvilluar ende plotësisht, ato bëhen shënjestra të lehta për depërtimin e papastërtive.

12. Disa foshnje mund të kenë koka në formë të çuditshme.

Arsyeja për këtë është se nganjëherë koka e foshnjës formohet për të parë e pabarabartë ndërsa kalon përmes kanalit të lindjes. Në raste të tjera, forma e kokës së tyre ndryshon pas lindjes për shkak të presionit në pjesën e pasme të kokës kur foshnja shtrihet në shpinë. Në majë të kokës së tyre, ka 2 njolla të buta ku kockat e kafkës nuk janë rritur ende së bashku, për këtë arsye ato janë mjaft të lakueshme.

13. Ata mund të teshtijnë shumë.

Të sapolindurit teshtijnë shumë, sepse u duhet të pastrojnë hundët më shpesh sesa bëjnë të rriturit. Ata kanë pasazhe më të vogla të hundës, kështu që mund të bllokohen më lehtë. Duke teshtitur, ata heqin qafe gjëra të tilla si qumështi i gjirit, mukusit, tymit, madje edhe pluhurit në ajër. Ata gjithashtu po marrin frymë përmes gojës së tyre, kështu që kjo mund të kontribuojë edhe në teshtitje.

14. Ata mund të kenë sy të kryqëzuar.

Disa foshnje lindin me palosje shtesë të lëkurës në cepat e brendshëm të syve të tyre ose kanë një hundë me urë të gjerë, gjë që mund t’i bëjë ata të duken me sy të kryqëzuar. Por zakonisht, nuk është asgjë për t’u alarmuar sepse ato do të rriten në hundë, ose palosjet e tyre do të zhduken. Sytë e tyre mund të mos lëvizin as përsosmërisht së bashku, por në kohën që ata mbushin moshën 3 vjeç, sytë e tyre duhet të jenë në gjendje të lëvizin në unison.

15. Ata madje mund të flenë me sy të hapur.

Edhe pse mund të tingëllojë si diçka e drejtpërdrejtë nga një film horror, në fakt nuk është asgjë për t’u frikësuar. Është më e zakonshme sesa mund të mendoni, dhe nëse flini me sy hapur, ka shumë të ngjarë që edhe fëmija juaj të mund të mendojë. Gjithashtu, foshnjat kanë gjumë më të gjatë të lëvizjes së shpejtë të syve (REM) sesa të rriturit. Kjo, e kombinuar me sistemin e tyre nervor ende në zhvillim, mund të çojë në hapjen e syve të tyre ndërsa janë në gjumë.


TË NGJASHME