HomeShëndeti

15 mënyra se si trupi i femrave ndryshon me kalimin e moshës

Kur kaloni pubertetin, ju thuhet se trupi juaj do të ndryshojë. Nëse jeni me fat, prindërit tuaj ju bënë të ndiheni të dashur dhe të pranuar gjatë procesit, duke ju udhëhequr përmes depilimit dhe deodorantit dhe të gjitha fazave të ndryshimit dhe rritjes së trupit tuaj. 

Por puberteti nuk është e vetmja kohë kur trupat tanë ndryshojnë. Askush nuk flet për sa të natyrshme dhe të shëndetshme janë ndryshimet tona hormonale gjatë gjithë jetës, ato që bëjnë që lëkura jonë të lirohet dhe rrudhet; ato që e bëjnë strukturën e mishit tonë me gunga dhe me gropa; ato që ndryshojnë indin tonë dhjamor.

Këto ndryshime në trupin tonë ndërsa plakemi janë normale dhe janë disi të pashmangshme. Dhe ato nuk janë asgjë për t’u turpëruar. Edhe më e rëndësishmja, plakja mund të jetë e bukur. Për ta parë veten në këtë mënyrë, ne duhet të largojmë mesazhet shoqërore se plakja është e keqe dhe diçka kundër së cilës duhet të lúftojmë. 

Këtu është e vërteta: Ju nuk keni pse të refuzoni trupin tuaj dhe kalimin e kohës. Në fakt, është bètèjë që nuk do ta fitoni kurrë. Thjesht mund të jesh vetvetja dhe të ekzistosh në botë. Për ta bërë këtë, unë mendoj se duhet të fillojmë të flasim për gjërat qesharake, të çuditshme dhe të papritura që ndodhin ndërsa plakemi. 

Shtimi i peshës ose humbja e disa flokëve papritmas ju bën të ndiheni të çuditshëm, sikur të keni dështuar. Dhe më vjen keq, por kjo është një marrëzi totale. Nëse nuk e dini se çfarë po ndodh, mund t’i shihni ndryshimet e trupit tuaj si shenja që nuk po bëni sa duhet për të “qëndruar të rinj” – dhe kjo thjesht nuk është e vërtetë. Ju jeni normal! Trupi juaj po bën gjëra krejt normale! 

Sigurisht, ju mund të merrni pjesë në çdo aspekt të mirëmbajtjes së bukurisë që ju pëlqen, pavarësisht nëse bëhet fjalë për kírurgji kozmetike apo një serum të thjeshtë hidratues, por ju lutemi dijeni se gjithçka që zgjidhni të bëni është e mjaftueshme.  Ju dhe trupi juaj në ndryshim jeni mjaft mirë. 

Për t’ju ndihmuar të përgatiteni dhe t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të ndrojtur, këtu është një listë e ndryshimeve që mund të përjetoni me trupin tuaj ndërsa plakeni. Ju lutemi vini re se çdo trup është unik dhe do të bëjë punën e vet. Ju mund të keni të gjitha këto ose asnjë nga këto apo edhe përvoja shtesë që nuk janë në këtë listë. Por pa marrë parasysh çfarë, është e rëndësishme të mbani mend se nuk jeni vetëm. 

1. Forma e trupit tuaj mund të ndryshojë. 

2. Flokët dhe vetullat tuaja mund të hollohen.

3. Lëkura dhe mishi nën krahët tuaj mund të bien.

4. Lëkura juaj e barkut ka të ngjarë të ndryshojë shumë.

5. Barku juaj mund të paloset ose rrudhoset.

6. Gjoksi juaj mund të bjerë ose të ulet.

7. Me shumë mundësi do të humbisni përcaktimin e muskujve. 

8. Mund të shfaqni njolla moshe ose mospërputhje të tonit të lëkurës.

9. Mund të jetë më e vështirë të mbash një BMI më të ulët ose të humbësh peshë. 

10. Ju mund të urreni implantet e gjirit tuaj.

11.  Do t’ju krijohen rrudha.

12. Buzët tuaja mund të bëhen më të holla. 

13. Libidoja juaj mund të preket.

14. Mund të keni qime të reja rreth trupit dhe fytyrës.

15. Mund të jetë më e vështirë të veshësh këpucë të lezetshme (por të pakëndshme).

Është e rëndësishme të theksohet se trupat e të gjithëve do të plaken ndryshe, përfshirë personazhet e famshëm që i shohim në të gjitha mediat. Sigurisht, ata mund të “plaken mirë” natyrisht, por ka më shumë mundësi se pasuria dhe fama e tyre u lejon atyre qasje në gjëra të tilla si trajnerë personalë, kuzhinierë, kirurgji plastike dhe trajtime të shtrenjta të lëkurës. Që ne vajzat e zakonshme nuk mund t’i përballojmë. 


TË NGJASHME