HomeUdhëtime

15 mrekullitë që kanë ndodhur gjatë natës

Gjithçka është e ndriçuar! Jo, nuk po flas për filmin me Elijah Wood, por po flas për bioluminizmin, Dritat e Veriut, një pyll me kërpudha të ndezura në zemër të qytetit të New York-ut dhe çudira të tjera natyrore përreth jush që mund të shihen vetëm gjatë natës. Disa nga këto fenomene janë akoma mistere shkencore dhe ne zbulojmë vetëm ngadalë sekretet e planetit tonë.

1. Rainforest Atlantic, Sao Paulo

Gjëja e parë në mendjen tuaj kur shihni këto foto është ndoshta: “A është kjo nga filmi i ri Avatar?” Dhe nuk mund t’ju fajësoj sepse kjo xhungël e pyjeve të shiut në Sao Paulo duket e gjitha me shkëlqim dhe e trishtueshme. Të gjitha për shkak të specieve të kërpudhave Mycena Luxaeterna a.k.a. “kërpudha të lehta të përjetshme”. Fatkeqësisht, ato janë jashtëzakonisht të rralla, kështu që shkencëtarët ende nuk kanë ndonjë përgjigje përfundimtare përveç “ato duken bukur”.

1.  Atlantic Rainforest, Sao Paulo

2. Ujvara e bishtit të kalit

Keni dashur ndonjëherë të shihni një rënie llavash? Është ashtu si një ujëvarë por me llavë në vend të ujit. Kjo ujvarë do të sigurojë që ta vizitoni Parkun Kombëtar të Yosemite të Kalifornisë, qoftë në dimër ose në pranverën e hershme. Nuk është llavë e vërtetë. Për disa ditë çdo vit, ndërsa dielli perëndon pas horizontit, rrezet e fundit të dritës së diellit do të kërcejnë nga Ujvara e bishtit të kalit vetëm në këndin e duhur, duke krijuar një iluzion jetëshkurtër, por të paharrueshëm të llavës.

2. Horsetail Fall

3. Bregu Lindor, Australi

Takoni kërmillin Clusterwink. Zakonisht gjendet përgjatë bregdetit Australian, duke jetuar në koloni të vogla. Ata janë të famshëm për mekanizmin e tyre të mbrojtjes që është shumë i ndezur. Kur shqetësohen nga ndonjë stimulim të jashtëm si kafshët e tjera ose thjesht kureshtarë që i shtyjnë ata me GoPRO në një shkop selfie, këto gjethe ndriçojnë si pemët e Krishtlindjeve për ta bërë veten të duken më të mëdha dhe të frikshme. Ndërsa kjo mund të jetë efektive kundër peshkut, njerëzit nuk do të mashtrohen aq lehtë!

3. Eastern Coast, Australia

4. Grotto Blu, Itali

Kjo grotto e mrekullueshme në Itali është si një kabllo me fibër optike të natyrës, ku drita nga jashtë shtrydhet përmes një vrimë të vogël, duke ndriçuar të gjithë shpellën në shkëlqimin qiellor blu.

4. Blue Grotto, Italy

5. Pyjet në “malet e tymosura” të Elkmont, Tenesi

Çdo vit në malet e “mëdha të tymosura”, Tenesi, miliona flakë zjarri marrin pjesë në një shfaqje të pashpjegueshme të dritës që magjepsin çdo gjë dhe të gjithë spektatorët. Ndërsa “mbledhja e flakëve të zjarrit” mund të tingëllojë disi e parëndësishme dhe e mërzitshme, nuk do të pendoheni ta shihni me sytë tuaj, pasi këto drita të vogla pulsuese të natës preferojnë të zgjedhin kërpudhat e ndezura si bazë të tyre të uljes, duke e bërë këtë një përvojë edhe më të ndritshme!

5. Forests in the Smoky Mountains of Elkmont, Tennessee

6. Ishulli Hachijo-Jima, Japoni

Vizitoni Japoninë në verë? Mos harroni të kontrolloni ishullin Hachijo-Jima dhe shtigjet e famshme të hiking-it, të spikatur me kërpudha me shkëlqim smeraldi! Koha e përsosur për të parë “shfaqjen e lehtë” të kërpudhave është gjatë sezonit me shi që zakonisht zgjat nga maji deri në fund të gushtit.

6. Hachijo-Jima Island, Japan

7. Gjiri Toyama, Japoni

Toyama Bay është i vetmi vend në botë, ku ju mund të shihni Firefly Squid, një banor pothuajse ekskluzivisht i thellë i detit, me sytë tuaj, pa pasur nevojë të zhyteni në thellësitë e errëta dhe të ftohta të Oqeanit Paqësor. Ky vend ka qenë baza e tyre e mbarështimit për shekuj, kështu që nuk është çudi që arti dhe folklori japonez të kenë më shumë referenca për kallamat sesa çdo kulturë tjetër në planet!

7. Toyama Bay, Japan

8. Thellësia e Oqeanit

Që nga mesi i shekullit të 18-të kemi zbuluar organizma të gjallë me pothuajse çdo formë, madhësi dhe formë që mund të imagjinonim (dhe nuk mund t’i imagjinonim), por shkencëtarët aktualisht dinë më shumë për planetët në sistemin tonë diellor, sesa për ato që përgjojnë në oqeanet tona.

8. The Ocean Depths 1

9. Forest Park, New York

Një specie e kërpudhave të njohura si Panellus Stipticus ose “gocë deti” e hidhur, e cila zakonisht shihet në pyjet e Anglisë, ka një kërkesë të pandalshme për t’u ndezur në errësirë, me sa duket edhe tërheqëse. Këto dhoma ndriçojnë pyllin duke përzier një pigment të quajtur “luciferin” me oksigjen nga atmosfera, duke e bërë Forest Park një nga vendet më të bukura për t’u vizituar në New York. Shkencëtarët nuk janë ende shumë të sigurt se përse këto kërpudha e zhvilluan këtë tipar përveç që të joshnin në insekte të vogla për të përhapur sporet, por a nuk ju duket si një shpjegim i mërzitshëm?

9. Forest Park, New York

10. Catatumbo, Venezuela

Catatumbo në Venezuela mund të jetë gjëja më e afërt për në Ferr që do të shohim ndonjëherë. Ky fenomen ka shumë emra që fillojnë nga “stuhia e pafund” deri në “portat e ferrit” kjo vetëm duke e gjykuar nga pamja e tij. Gati 300 rrufe çdo orë, 10 orë në ditë, pesë muaj në vit e bëjnë këtë “stuhi” një tërheqje e përsosur për turistët dhe shkencëtarët.

10. Catatumbo, Venezuela

11. Shpella Waitomo, Zelanda e Re

Zelanda e Re është plot me pika turistike marramendëse si Hobbiton ose Glaciers kurrë që nuk shkrihet, por pasi të keni qenë në Shpellat Waitomo të Zelandës së Re, bota juaj do të kthehet përmbys.

11. Waitomo Caves, New Zealand

12. Vaadhoo, Maldive

Ah, Maldive, ndoshta gjëja më e afërt me parajsën që do të gjesh në Tokë. Një nga ishujt, Vaadhoo, është veçanërisht i popullarizuar në mesin e turistëve. Një luzmë e krijesave të imta bioluminante të detit, të njohura si Phytoplankton, lahen rregullisht në bregdet duke krijuar një iluzion të miliarda copave të yjeve të shpërndara në plazh. Nëse nuk mund të përballoni një udhëtim në Maldive thjesht mos e bëni, ju mund të shkoni në San Diego, ku gjithashtu ndodhet një dukuri shumë e ngjashme.

12. Vaadhoo, Maldives

13. Kilauea, Hawaii

Në epokën moderne të raketave shkenca dhe udhëtimet në hapësirë, ne, si specie, kemi harruar pothuajse plotësisht se sa mund të jenë të tmerrshme. Sigurisht, ju mund të përdorni një zjarrfikës në shtëpinë tuaj ose hidhni pak rërë në zjarrin tuaj në kamp, por çfarë do të bëni për të shuajtur një vullkan? Çdo ditë në perëndim të diellit, Kilauea, është vatër aktive e ferrit, lëshon një re të madhe të squfurit dhe avullit që përhapet në një përzierje spektakolare ose tymi të kuq të ndezur si fishekzjarre.

13. Kilauea, Hawaii

14. Norvegjia, Dritat Polare

Për të parë Dritat e trilluara Veriore gjithçka që duhet të bëni është të kaloni Rrethin Arktik. Tingëllon lehtë, apo jo? Epo, këtu janë gjërat të ndërlikuara nëse doni ta bëni atë. Nëse, do të preferoni të mos ngrini për vdekje ose të mos bllokoheni në oqeanin plot me ajsbergë, thjesht duhet të rezervoni një fluturim për në Tromsø, Norvegji. Përveç se është një vend tepër magjepsës në vetvete me histori të pasur dhe trashëgimi kulturore, anijet e lundrimit të Troms ofrojnë udhëtime të paharrueshme për turistët nga e gjithë bota, të cilët erdhën gjithë këtë mënyrë për të shijuar dritat e ndritshme të smeraldit në qiell. A e dini se ky fenomen i famshëm natyror ndodh kur grimcat me shumë ngarkesë të Diellit vijnë në kontakt me grimca të ndryshme në atmosferën e Tokës? Me fjalë të tjera: botët po përplasen.

14. Norway, Polar Lights

15. Salar De Uyuni, Bolivi

Banesat e kripës Boliviane janë një nga fenomenet natyrore më të pashpjegueshme në këtë listë. Peizazhi është tepër i sheshtë sa rrëmon me trurin dhe vizionin tuaj, që është një nga arsyet kryesore që fotografët nga e gjithë bota ëndërrojnë të bëjnë një fotografi perfekte këtu. Për më tepër, në një rast të rrallë kur bie shi, ky vend shndërrohet në një Tokë të Pasqyruar Vërtetë.

15. Salar De Uyuni, Bolivia

Me siguri që nuk i keni parë këto mrekullira! I gjithë planeti ynë është një mrekulli e madhe natyrore, dhe ne e “ndezim” atë çdo natë, ashtu si kërpudhat e ndezura dhe krijesat e detit të thellë ndezin pyjet dhe oqeanet. Shikoni këtë bukuri në lavdinë e saj të plotë!
Si mund të interesohemi madje për diçka aq të parëndësishme sa çmimet e naftës apo luftërat që zhvillojnë, kur ne jemi veç një copë pluhuri në universin pafundësisht në rritje dhe gjithnjë në zgjerim?


TË NGJASHME