HomeSociale

16 fakte rreth ditës së Pashkëve

Dhe Pashkët erdhën sërish. Sigurisht, të gjithë kemi dëgjuar për këtë festë të madhe të krishterë. Por kur vjen puna se si ne e festojmë Pashkën traditat tona kanë evoluar me kalimin e kohës. Kjo festë ka ndryshuar shumë me kalimin e viteve dhe ka ndoshta një fakt modern ose dy në këtë listë që nuk e keni dëgjuar.

E Diela e Pashkëve ka të bëjë më shumë sesa pastelet e bukura dhe gjithë çokollatën që mund të hani; historia magjepsëse se si kemi ardhur për të festuar Pashkën është plot me informacione befasuese dhe të papritura. Para se të merrni të uleni për një drekë të shijshme me familjen tuaj, ka shumë për të mësuar rreth prejardhjes së pasur të kësaj feste. Më poshtë do t’ju shpjegojmë disa fakte rreth perjardhjes së festës së Pashkëve:

1-Vezët e Pashkëve kishin një traditë mesjetare

Mendoni se gjuetitë e vezëve të Pashkëve janë të çuditshme? A e keni dëgjuar ndonjëherë këtë lojë mesjetare të fëmijëve: “prifti do t’i jepte njërit prej djemve të korit një vezë të zierë dhe djemtë do ta kalonin atë mes vete derisa ora të godiste mesnatën, kur kushdo që e mbante atë, atëherë duhet ta hante atë. “Tingëllon bukur apo jo?

2-Rrobat e Pashkëve dikur konsideroheshin fat i mirë

Supersticioni i vjetër thoshte se nëse vishni rroba të reja për Pashkë, do të keni fat të mirë për pjesën tjetër të vitit. Në fakt, besohej aq gjerësisht që njujorkezë e klasit të lartë do të përdornin gjithçka të re kur shkonin në kishat e Avenue Avenue. Kjo traditë bëhet baza e modernes dhe pa dyshim më pak elitist, që më pas do të pasonin me: “Parada e Pashkëve” dhe festa e “Bonnet  Pashkëve” në New York.

3-Vezët e Pashkëve datojnë para Pashkëve

Ka prova që tregojnë se vezët e Pashkëve kanë origjinën nga Evropa Mesjetare dhe të krishterët ndoshta nuk kanë qenë ata që filluan traditën e dhënies së vezëve. Vezët e Pashkëve kanë qenë një simbol i jetës së re, pjellorisë dhe rilindjes në shumë kultura.

4-Pushimet u quajtën pas perëndeshës anglo-saksone Eostre

Dijetarët besojnë se Pashka u emërua pas një festivali që festonte Eostre dhe ardhjen e pranverës. Simbolet e saj të shenjta mendohet se kanë qenë lepur dhe vezë.

5-Vezët lyhen për të përfaqësuar Gjakun e Jezu Krishtit

Epo, të paktën kjo mund të jetë një nga arsyet, që buron nga të krishterët e hershëm në Mesopotami. Nuk ka ndonjë arsye konkrete pas traditës, por ka disa teori.

6-E premtja e mirë njihet si festë në vetëm 12 shtete

Duke ndodhur dy ditë para të Dielës së Pashkëve, e “Premtja e Mirë” përkujton kryqëzimin e Jezu Krishtit, por nuk është një festë federale. Banorët në shtete të caktuara e festojnë këtë ditë: New Jersey, North Carolina dhe Tenesi.

7-Në 2018, Amerikanët shpenzuan 18.2 miliardë dollarë për Pashkë

Numri i shpenzimeve për Pashkë, është një record më vete. Konsumatorët shpenzuan 5.7 miliard dollarë për ushqim, 3.2 miliardë dollarë për rroba, dhe 2.9 miliardë dollarë për dhurata!

8-Falenderojmë Gjermaninë për lepurin e Pashkëve

Ideja e lepurushit të Pashkëve që jep ëmbëlsira dhe vezë thuhet se ka origjinën në Gjermani gjatë Mesjetës, me përmendjen e parë të shkruar të kësaj tradite që daton që nga shekulli i 16-të. Kolonët holandezë në Pensilvani sollën lepurin në Shtetet e Bashkuara në vitet 1700.

9-Pashkëve dhe Halloween shpesh konkurrojnë për shitjet më të larta të ëmbëlsirave çdo vit

Të dy festat, gjithmonë shkojnë kokë më kokë për të pasur shitjet më të lartat të ëmbëlsirave. Në fakt, disa vite njerëz blejnë më shumë ëmbëlsira një javë para Pashkëve sesa një javë para Halloween, por kjo për shkak se blerjet e Halloween janë më të përhapura gjatë muajit që çojnë deri në natën drithëruese.

10-Amerikanët hanë rreth 1.5 milion Marshmallow gjatë Pashkëve

Duke i bërë ato karamelet më të preferuara së Pashkëve. Fabrika Bethlehem, në Pennsylvania, prodhon 5.5 milion Marshmallownë ditë.

11-Më shumë se 1.5 milion vezë Cadbury bëhen çdo ditë

Edhe më mbresëlënëse është se fabrika Bournville në Birmingham, U.K., e cila bën 500 milion vezë çdo vit. Nëse i grumbulloni ato vezë mbi njëra-tjetrën, ato do të ishin më të gjata se Everest.

12-Amerikanët konsumojnë më shumë se 16 milion fasule pelte gjatë kësaj feste

Kaq fasulet pelte, mjaftojnë për të rrethuar globin jo një herë, jo dy herë, por tre herë – ose për të mbushur një vezë plastike madhësinë e një ndërtese nëntëkatëshe. Paraqitur për herë të parë si një trajtim të Pashkëve në vitet 1930, ne në ditët e sotme, nuk mund ta imagjinojmë këtë festë pa to.

13-Rreth 90 milion lepurushë çokollate shiten për Pashkë

Duke marrë parasysh që 2.6 miliardë dollarë janë shpenzuar vetëm për karamele gjatë kësaj feste fetare, ka kuptim. Oh, dhe kjo është vetëm në Shtetet e Bashkuara.

14-59% e njerëzve hanë së pari veshët

Vetëm një pjesë e vogël me këmbët / bishtin, dhe pjesa tjetër me sa duket nuk kanë një plan veprimi.

15-Tradita e Pashkëve Vezë në Shtëpinë e Bardhë filloi në 1878

Thuhet se Presidenti Rutherford B. Hayes po shëtiste kur fëmijët iu afruan duke e pyetur rreth mundësisë për të blerë një vezë Pashke. Ai e donte idenë dhe kjo u kthye një ngjarje vjetore që nga ajo kohë.

16-Në ditët e vjetra, Pretzels shoqëronin festën e Pashkëve

Pse? Sepse shija e kripur i ngjan kalimit të armëve në lutje. Ne themi se është koha për ta rikthyer këtë snack të shijshëm në festën e mbushur me ëmbëlsirat.


TË NGJASHME