HomeTeknologji

16 seriale që do t’ju mbërthejnë mbas ekranit pa e kuptuar

Komplote të ngatërruara, tension, triumf dhe tragjedi, ide komplekse – çdo shfaqje televizive ka qasjen e vet ndaj argëtimit. Por cilindo që shihni, nuk e vini re se si kalon koha ndërkohë që gllabëroni episod pas episodi. Këto janë shfaqjet më të mira televizive të cilat edhe nëse nuk i keni parë ende ia vlen t’i shihni.

Prison Break – 2005 — 2009

Për të shpëtuar vëllain e tij nga burgu, protagonisti kryen një krim. Plani i tij i arratisjes: ai e ndërtoi vetë burgun dhe e njeh atë në pëllëmbë të dorës.

Black Mirror – 2011 – sot

Një serial i lezetshëm britanik për rreziqet e teknologjisë moderne. Njerëzit e së ardhmes janë tërhequr në një realitet perfekt virtual të krijuar duke përdorur teknologjinë e përparuar. Çdo episod zbulon një aspekt të ndryshëm të kësaj bote perfekte. Gjatë shfaqjes, na paraqitet një imazh distopian i së ardhmes.

Eureka – 2006 — 2012

Diku në hapësirat e hapura të shtetit të Oregonit ka një qytet ku jeton një grup i veçantë gjenesh. Ata shpikin gjëra të dobishme të cilat bota nuk i ka parë kurrë më parë. Ndonjëherë aksidentet ndodhin dhe i bie një sherifi lokal me një inteligjencë mesatare për të zgjidhur gjërat.

Foyle’s War – 2002 — 2015

Britania, 1941. Një detektiv i moshës së mesme dëshiron shumë të luftojë në front, por puna i ndërhyn. Gjatë evakuimit të bregdetit jugor anglez, një përzierje e larmishme e njerëzve është mbledhur së bashku – të plagosurit, refugjatët, si dhe të gjithë llojet e kriminelëve. Detektivi Foyle duhet të vazhdojë me punën e tij të zakonshme për të parë vendin e tij të lindjes në kohë lufte.

Fargo – 2014 — sot

Një shitës i pasuksesshëm kryen një vrasje. Ai nuk ka zgjidhje tjetër përveç se të vazhdojë me vrasjet. Kjo tragjikomi surreale ka fituar një ndjekje masive e cila mezi pritet të fillojë sezoni i ri.

House, M.D. – 2004 — 2012

Seriali televiziv ‘Shtëpia’ është për ata që vlerësojnë sarkazmën. Askush që e shikon këtë shfaqje nuk mund të mos jetë indiferent në lidhje me karizmën e Dr. House – disa nuk mund ta durojnë sinqeritetin dhe qëndrimin e tij ndaj atyre që e rrethojnë; të tjerët janë të entuziazmuar nga intelekti i tij.

True Detective – 2014 — 2015

Tani për tani, ka vetëm një sezon të këtij seriali. Komploti përqendrohet në dy detektivë që hetojnë një vrasje të pazakontë në një pjesë të largët të Luizianës. Ata bashkuan një fotografi të ndarë në copa e cila, i çon në një përfundim rreth asaj që ndodhi.

The Walking Dead – 2010 — sot

Zombit po enden në tokë dhe njerëzit përpiqen të shpëtojnë veten. Jeta vazhdon edhe pas Apokalipsit, dhe të gjithë janë të zënë me diçka. Frank Darabont është një mjeshtër i këtij zhanri. Një dramë, tmerr dhe thriller të gjitha të përziera në një.

The Sopranos – 1997 — 2007

Një shfaqje në lidhje me jetën e përditshme të një shefi të thjeshtë mafieje që përpiqet të gjejë kohë për gjithçka – qoftë zgjidhja e çështjeve të tij në punë apo trajtimi i problemeve në shtëpi. Kjo ndodh në sfondin e stresit të vazhdueshëm të ndjerë nga një njeri me fat, i goditur nga të fikëtit dhe sulmet e panikut. Është e mbushur plot me kthesa komploti dhe personalitete të shumtë.

Lost – 2004 — 2010

Dyzet e tetë njerëz e gjejnë veten në një ishull të pabanuar pas një përplasje aeroplani. Jeta në ishull nuk është gjithçka që duket – vendi fillon të ‘tregojë dhëmbët e tij’.

The Mentalist – 2008 — 2015

Patrick Jane është një psikik i cili punon si detektiv privat për Byronë e Hetimit. Ai është i njohur për fuqitë e tij superiore të vëzhgimit, si dhe dashurinë e tij për divanin e rehatshëm në zyrën e tij. Ai gjithashtu bën një luftë personale kundër një vrasësi serial dhe torturohet nga një e kaluar e dhimbshme.

Rome – 2005 — 2007

Paraqitet Roma e lashtë me gjithë shkëlqimin dhe lavdinë e saj. Është epoka e Jul Cezarit dhe lufta po zhvillohet kundër Galisë. Vendi qëndron në prag të luftës civile. Një surprizë e pakëndshme pret Perandorin me kthimin e tij në shtëpi. Shfaqja më e shtrenjtë TV e bërë ndonjëherë, ky projekt i përbashkët midis BBC dhe HBO është një çështje me një komplot të fortë dhe prezantim mbresëlënës.

Vikings – 2013 — present

Një seri me cilësi të lartë dhe me ritëm që rikrijon me përpikmëri jetën e përditshme të Vikingëve. Skenat e betejës me një koreografi të mirë, rindërtimi i hollësishëm i ritualeve antike dhe bukuria e fjordeve skandinave është një serial perfekt për t’u parë.

Big Bang Theory – 2007 — present

Kjo sagë komike për një grup fizikanësh që janë shumë të suksesshëm në botën e shkencës, por të pafat në jetën e tyre personale ka fituar një kult në të gjithë botën – dhe është bërë një burim citimesh të paharrueshme – në shtatë vitet që kur u transmetua për herë të parë.

M*A*S*H – 1972 — 1983

M * A * S * H është po aq i rëndësishëm dhe aktual sa ishte kur u transmetua për herë të parë gati 40 vjet më parë. Humori ndërthuret jashtëzakonisht me satirën e ashpër mbi luftën dhe tmerret e saj. Një sitcom klasik, me cilësi të lartë.


TË NGJASHME