HomeLifestyle

20 sekrete që përdorin edhe shefat në kuzhinë

Ata që kalojnë kohë në kuzhinë dinë një numër të madh sekretesh të vogla të cilat mund të ndihmojnë në kthimin e një pjate të zakonshme në diçka të jashtëzakonshme. 

Dhe sa i përket kuzhinierëve profesionistë – dakord e pranoj se ata dinë më shumë hile se sa ka peshq në det. Ne zbuluam disa të tilla nga më të mirët, të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë për t’ju bërë një mjeshtër në kuzhinë.

 1. Shtoni pak uthull kur zieni orizin për t’i dhënë ngjyrën e bardhë si borë.
 2. Nëse doni të shtoni një hudhër në vakt, fërkoni një karafil mbi pjatë përpara se ta shërbeni.
 3. Një mënyrë për të shtuar një shije të re, interesante për disa lloje mishi: marinojeni atë në birrë të errët,ose një përzierje të birrës së lehtë me salcë soje, kripë dhe piper. Ju gjithashtu mund të shtoni birrë tek perimet e ziera, dhe kjo i jep një shije dhe aromë veçanërisht interesante patateve të ziera.
 4. Kur gatuani mëlçinë, kripa duhet të shtohet vetëm në fund, përndryshe bëhet shumë e fortë.
 5. Për të mos djegur një byrek sipër, mbulojeni me letër të lagur.
 6. Nëse vendosni një copë akulli në ndonjë lëng dhe e vini të ziejë, supa do të jetë më e qartë dhe më pak e turbullt.
 7. Në mënyrë që të hapni një vezë të zier shumë. Duhet të hidhni fillimisht tehun e thikës në ujë të ftohtë; në atë mënyrë veza nuk do të shkërmoqet.
 8. Fasulet nuk do të errësohen kur zihen nëse e hiqni kapakun nga tenxherja.
 9. Mishi i grirë do të ketë shije dhe erë më të mirë nëse shtoni një copë qepë të thatë, një copë qepë të skuqur dhe copa patate të grira imët.
 10. Përdorni lëng limoni për të zëvendësuar pjesërisht kripën që normalisht do të vendosnit në një vakt. Bën mirë për rregullimin e presionit të gjakut, dhe do të sigurojë që të mos e kriposni shumë pjatën. Lëngu i limonit gjithashtu ka një aromë të këndshme.
 11. Patëllxhanët nuk do të kenë shije të hidhur nëse i prisni në copa, i kriposni dhe i lani në ujë të ftohtë para se t’i gatuani.
 12. Shtoni një majë kripe në kafenë e bluar për ta bërë atë më të shijshme!
 13. Lyejeni mishin me lëng shege dhe mjaltë të përzier me verë të thatë, konjak ose ujë përpara se ta piqni në furrë për t’i dhënë asaj ngjyrën e kuqërremtë në sipërfaqe.
 14. Përdorni arra të bluara në vend të copave të bukës.
 15. Është më mirë të lini mishin e sapo përgatitur të qetësohet për disa minuta para se ta shërbeni. Në këtë mënyrë do të ketë shije më të mirë.
 16. Sallata Vinaigrette do të ketë shije më të mirë nëse së pari shtoni një lugë gjelle qumësht dhe një lugë çaji sheqer. 
 17. Pjesët e mollës në byrekun tuaj me mollë nuk do të zhyten në fund nëse i mbuloni me miell para se të gatuani.
 18. Para se të hiqni supën nga vlimi, shtoni pak lëng nga një lakër e freskët, karrota ose domate. Kjo do të përmirësojë shijen, si dhe do të shtojë disa vitamina të tjera në të.
 19. Vanilja është një erëz e shkëlqyer për të shtuar një notë shtesë në sallatat me perime.
 20. Ka shumë mënyra për të rregulluar shijen e supës ë e cila është shumë e kripur. Në veçanti, ju mund të zhytni një sasi të vogël tërshëre në një garzë dhe pastaj ta zieni plotësisht; tërshëra do të thithë kripën e tepërt.

TË NGJASHME