HomeLifestyle

20 SPA më të mira në Europë

Terapistët kryesorë, objektet më të mira të artit, ushqimi i mirë, dekor i këndshëm, vendndodhje përrallore dhe një komponent edukativ i mire, janë disa prej cilësive që një SPA duhet të ketë për të qenë perfekte dhe një atraksion për të gjithë. Nga Islanda në Sardenjë, ne kemi bërë një listë me SPA më të mira që çdokush duhet patjetër t’i vizitojë:

1-Walliser Alpentherme, Leukerbad, Zvicër

Ka një burim të nxehtë në Leukerbad që daton rreth 2,000 vjet më parë, me ujëra termik që rrjedhin nga malet Majinghorn dhe Torrenthorn. Ka 30 pishina në qytet, por “Walliser Alpentherme Spa” është mjaft e pazakontë: ekziston një “fshat” sauna, banja me avull me hidro pishinë. Xhakuzi dhe katër dhoma me avull, dhe një pishinë shtëpie e jashtme termike me pamje fantastike. Menyja e trajtimit është gjithashtu e gjerë, ku veçohet ilaçin tradicional kinez, Ayurveda,që shërben për masazh dhe maskë për fytyrat. Një pastrim pranveror malor me barishte lokale kushton 50 £.

2-Parador de Corias, Asturias, Spanjë

Me malet lart dhe vreshtat poshtë, historia e këtij hoteli, daton me ndërtimin e një qyteti romak. Me nofkën El Escorial de Asturias, manastiri i shekullit të 11-të ka një ndërtim të brendshëm çuditërisht modern. Spa është në bodrumet, me tavane të harkuar sipër pishinës, dhomës së avullit, saunës, hidro-pishinës, burimit të akullit dhe dushe. Provoni trajtimin e hidroterapisë me një dush Vichy (45 €) i cili përdor ujë të ngrohtë për të dhënë një masazh të forte dhe mjaft relaksues.

3-Resort and Spa Minerva Grand Hotel, B?ile Herculane, Rumani

Në luginën Cerna, e rrethuar nga male, qyteti spa i B?ile Herculane është i njohur prej kohësh për burimet e tij kuruese të pasura me minerale. “The Minerva Grand Hotel Resort and Spa” është një nga vendet më luksoze për të qëndruar – me një banjë të madhe vetëm për mysafirët e hotelit. Pjesë e hotelit, janë: një pishinë hidromasazhi, sauna infermierie dhe të kripura, xhakuzi, hamami dhe pishinat e terapisë së Kneipp të nxehtë dhe të ftohtë. Ekzistojnë trajtime për kushte mjekësore nga reumatizma deri te nevralgjia, si dhe shumë mbështjellës dhe masazhe të trupit.

4-Molitg-les-Bains, French Pyrenees

Kjo banjë e talasoterapisë në “Molitg-les-Bains” ofron trajtime që variojnë nga mbështjellësit Decléor (86 €) deri tek paketat shëndetësore të përshkruara si pjesë e sistemit francez të kujdesit shëndetësor. Ndërtesa është si një serë e madhe dhe është në anën e një gryke të pyllëzuar, kështu që ju ndjeheni sikur po notoni në mes pyjeve. Në banjot e hidroterapisë, ka banja me argjilë të bardhë, një dhomë me avull, një dhomë me mjegulla minerale dhe kabina dush ku uji me presion masazhon ato muskuj të lodhur.

5-Alpentherme, Central Austria

Resorti prej 36,000 m katrorësh, në qytetin e spa të “Bad Hofgastein” në luginën e Gastein, është bashkëkohore dhe shumëngjyrëshe me katër “botë ujore” të ndryshme: miqësore për familjen, relaksim, sauna dhe hapësirë vetëm për gratë. Ka dhoma me avull, liqene të freskët noti, një lumë dembel, pishina termale dhe natyrisht, pamje nga mali. Mos harroni kurën Gastein, e cila përdor ujë nga një burim termik i pasur me Radon natyral. Zhytuni në një pishinë me ujë shërues (nga 15 €) për të “rikthyer ritmin në sistemin nervor vegjetativ, duke stimuluar metabolizmin dhe rinovimin e qelizave”.

6-Hotel Heliopic, Chamonix, Francë

Një banjë moderne në një shtëpi Alpine e hapur në vitin 2014, ky hotel është ngjitur me stacionin kabllor Aiguille du Midi, i cili merr turistët në kompleksin e shikimit në Mont Blanc. Spa bodrum ka një pishinë, grotto me akull, Xhakuzi me pamje malore, dhoma me avull, sauna dhe zona relaksimi. Trajtimet përdorin markën franceze, Nuxe. Rezervoni për një masazh duke përdorur produktet Huile Prodigieuse (nga 55 €).

7- Szechenyi Baths, Budapest

Me më shumë se 100 burime termale, Budapesti shpesh quhet kryeqyteti spa i Evropës. Banjat e Szechenyi janë më të mëdhatë në qytet, me 15 pishina shtëpie dhe tre të mëdha në natyrë. Këto të fundit ulen në një kuadër ndërtesash të verdha dhe të bardha të stilit neo-barok; brenda të gjitha tavaneve të harkuar me art mozaik pllaka, statuja dhe dritare të pikturuara. Trajtimet janë të thjeshta, ku një masazh kushton rreth 19$, ku është i përfshirë dhe masazhi i kremës së verës është një specialitet hungarez , ose një pedikyr që varion nga 9$.

8- Löyly, Helsinki

Kombinuar eko-kredencialet, banjën dhe modelin minimalist, “Löyly” është një sauna publike në bregdet në Helsinki. Ekzistojnë dy sauna me kapacitet prej  20 personash, një sauna tradicionale e tymit dhe një sauna me djegie druri, të dyja me qasje të drejtpërdrejtë në Gjirin e Finlandës për t’u ftohur midis seancave. Tarracat e shtruara me dru zgjaten mbi ujë, duke lënë përshtypjen sikur gjendeshin në kuvertën e një anije lundrimi. Restoranti ka modele moderne të klasikëve finlandezë, duke përfshirë renë, si dhe  supën me salmon dhe dre.

9-Hotel Excelsior, Dubrovnik, Croatia

Me pamje në të gjithë qytetin Adriatik dhe qytetin e  vjetër, Hotel Excelsior është një vilë mbretërore e kthyer në hotel, me kopshte dhe një plazh privat. Spa në nivelin e kopshtit është zbukuruar me neutrale qetësuese, guri dhe mermeri, dhe ka një pishinë me ujë të ëmbël, Jacuzzis, dhoma me avull, një sauna dhe një zonë relaksimi me shtretër të ndezur. Trajtimet përdorin produkte Sisley (fytyrës nga £ 52), të cilat përmbajnë përbërës botanik për të qetësuar dhe zbutur lëkurën.

10- Castilla Termal, El Burgo de Osma, Spain             

Ky hotel spa është një manastir i shndërruar në shekullin e 16-të nga kolonistët e rilindjes. I gjendur në qytetin katedrale të El Burgo de Osma në rajonin veriperëndimor të Castile dhe León, sapo të mbërrini do t’ju bëhet një pritje e ëmbël në restorantin e hotelit. Spa nëntokësore përdor ujin natyral të burimit në hidro-pishinën dhe qarkun termik modern, i cili është frymëzuar nga kapelat e shekullit të 11-të – pishinat me ujë të ngrohtë janë të rrethuar nga afresket dhe tavanet e harkuar. Programet e Ëellness përdorin ujërat minerale, për të cilat thuhet se janë kundër plakjes, detoksifikues dhe të mirë për dhimbjet e kyçeve. Trajtime të tjera masazhesh përfshijnë shiatsu (69 €), Ayurvedic (72 €) dhe Havaja lomi lomi (65 €).

11- Friedrichsbad, Baden-Baden, Germany

E themeluar nga romakët, të cilët njohën fuqinë kuruese të burimeve të saj termike, Baden-Baden ka qenë një vendpushim në modë Wellness që nga shekulli i 19-të. Vendosja e Black Forest dhe ndërtesat madhështore ofrojnë një ajër të qetë dhe të butë, dhe ka shumë hotele të bukura (shpesh të shtrenjta) në banjën e tyre. Më e përballueshme është Friedrichsbad, një banjë publike palatiale, që daton në vitin 1877, e krijuar për të imituar banjot romake me mozaikët dhe sallat e mermerit. Rituali i banjës me 17 hapa përfshin një seri sauna, banjot minerale dhe dushet e ftohta – me pastrime dhe masazhe opsionale – dhe gjithçka bëhet plotësisht lakuriq.

12- Health Spa Resort Hv?zda Mariánské Lázn?, Czech Republic

Mariánské Lázn?, një nga disa qytete historike spa në Bohemia, ka të bëjë me trajtime autentike, të stilit klinik, të bazuara në burime termale të pasura me minerale. Vizitorët hedhin ujë nga burimet përreth qytetit dhe marrin ujërat në banjat, shpesh të bashkangjitura në hotele siç janë Hv?zda. Pjesë e një kompleksi të disa hoteleve të ndërlidhura, objektet përfshijnë pishina, shpella me kripë dhe sauna, me trajtime që fillojnë nga masazhet tradicionale dhe njomjet termike, deri tek ato më të pazakontat, siç janë banjot e karbonit të thatë dhe injeksionet e CO2. Paketa Ëellness Star kushton 354 € për gjysëm bordi tre netësh me trajtime përfshirë një masazh, banjë minerale dhe dy vizita në shpellën e kripës. Një qëndrim mjekësor gjithëpërfshirës Spa, me kontrollet e mjekëve dhe 24 trajtime në javë, kushton 121 € për një natë.

13- Coastal Arbatax Park, Sardinia

Me hotel, bungalot dhe banjën, kompleksi “Arbatax Park” ndodhet në Zonën Blu të Sardenjës, e cila pretendon të jetë shtëpia e disa prej njerëzve me jetë më të gjatë në botë. Ndërsa spa mund të mos jetë një nga sekretet e tyre, ushqimi, mjedisi dhe mënyra e jetesës që ata gëzojnë, zhyten në këtë vendpushim tradicional mesdhetar. Qarqet e banjës së Bellavista Spa përfshijnë pishina me ujë të ëmbël dhe kripë deti, sauna, dhoma me avull dhe një hidro-pishinë të madhe. Veshjet e talasoterapisë (nga 65 €) përdorin alga të ndryshme për të minimizuar mbajtjen e lëngjeve dhe për të zbutur lëkurën.

14- Voya Seaweed Baths, near Sligo, Ireland

Pranë një shkolle serfi në Rrugën e Atlantikut të egër, Voya ofron një eksperiencë në banjë si askush tjetër. Banjat e detit u ringjallën në 1996 nga një atlet i cili i përdori ato për tu rikuperuar pas garave. Çdo seancë fillon me një trajtim me avull, e ndjekur nga një banjë e nxehtë në algat e korrura me dorë, të cilat janë të mbushura me vitamina, acide yndyrore dhe antioksidantë. Leshterikët thuhet se lënë lëkurën të ndjehet e butë dhe e dobët.

15- The Chedi, Montenegro

Ky hotel i ri në Gjirin e Lusticës, me pamje nga Adriatiku, është ndërtuar për t’u përpiluar me dizajnin vendor, me çatitë e tij të pantallonave të kuqe dhe muret gelqerore. Në brendësi, përdorin thekse të bardha, druri dhe blu, të njëjtën ngjyrë si deti më poshtë. Ka një plazh privat me guralecë, një pishinë pafundësie dhe banjë me pishinë shtëpie, dhoma me avull, sauna dhe klasa joga. Spa merr një përqasje lindore ndaj masazhit, duke përfshirë Balinezisht, Thai, Ayurvedic ose shiatsu (të gjitha 75 € për një orë).

16- Eagles Palace, Halkidiki, Greece

Në fund të “gishtit” të Malit Athos, “Eagles palace” është një hotel prej plazhi me një plazh të qetë dhe kopshte të mbushura me frangipani dhe ullinj. Spa e ndritshme moderne ka një pishinë shtëpie / të jashtme, Jacuzzi, sauna, dhoma me avull, laconium dhe joga dhe Pilates. Trajtimet Elemis mund të shijohen brenda ose në një kabanë në plazh: mbështjellësi ushqyes i nektarit të trupit (90 €) do të ftojë lëkurën e djegur nga dielli. Menyja në restorant Kamares nga Spondi është krijuar nga një kuzhinë Michelin me dy yje Arnaud Bignon.

17- Secret Lagoon, Flúðir, Iceland

Krijuar në 1891, kjo pishinë gjeotermale 100 km nga Reykjavík është rurale dhe e thyer, por është më pak i mbushur me njerëz dhe ka pamje më të mira se Laguna Blu më e famshme. Ka dhoma në ndryshim, dushe shtëpie dhe vetëm një pishinë, por rrethimi vullkanik dhe pllaka me dëborë përbëjnë mungesën e lehtësive moderne. Uji i pishinës qëndron në 38-40C gjatë gjithë vitit, me një geyser të vogël që shpërthen çdo pesë minuta. Kafeja shërben pije të nxehta dhe snack. Në mbrëmje (pishina mbyllet në 8 të mëngjesit) ka një shans për të parë dritat veriore.

18- Farnham Estate, County Cavan, Ireland

Në 1.300 hektarë fshatra, Farnham Estate ndihet sikur është më larg nga të gjitha. Pishina e brendshme dhe e jashtme kanë pamje mbi pasuritë e gjelbërta. Suita Termike e Ujit Mint ka avull, sauna, dhoma të inhalimit të kripës, laconium dhe në të përfshihet një shëtitje e pazakontë në Kniepp, ku duke ecur përmes ujit të nxehtë dhe më pas të ftohtë relakson muskujt. Trajtimet përdorin produkte Espa ose Yon-Ka dhe masazhi Derrygid (95 €) frymëzohet nga rambles në peizazhin lokal.

19- Energy Eco Spa, Estonia

Kjo banjë rurale ofron përvoja organike të banjës duke përdorur bimë lokale, të korrura me dorë, argjilë dhe ekstrakte bimore. Në zemër të Estonisë, në lumin Navesti, vendpushimi i veshur me dru ka shëtitje, udhëtime me varka dhe zona spa me sauna (përfshirë një opsion tradicional të zjarrit nga druri), Jacuzzi dhe fuçi zhytjeje të ftohtë – ose thjesht të ftohtë në thundrën dhe notin në lumë. Produktet e përdorura në trajtime bëhen me porosi; ju mund të shihni barërat që punohen në maska dhe vajra, ose të shpërndara në banjo.

20-Wieliczka Salt Mine, Near Kraków, Poland

Ky është një kompleks shëndetësor tërësisht nëntokësor, ku të ftuarit ftohen të “ndiejnë fuqinë terapeutike të një mikroklimë kripe”. Vendpushimi shëndetësor mbështetet në një besim të lashtë në fuqitë shëruese të kripës. Edhe pse vendpushimi ofron programe më të gjata mjekësore, ju gjithashtu mund të rezervoni për ditën. Zbrisni 40 metra në tokë dhe pushoni në dhomat e kripës, përfshini klasat e ushtrimeve të frymëmarrjes dhe madje provoni një masazh terapeutik (nga 12 £).


TË NGJASHME