HomeSociale

21 mënyra si të luftoni ankthin

relax

Ju mund të lexoni të gjitha këshillat anti-ankth në botë, por asnjë nga këto nuk ka rëndësi nëse nuk veproni. Sa më shumë që ti merrni parasysh keto këshilla, aq më mirë do të ndiheni. Më poshtë do të gjeni 21 këshilla qe mund t`ju ndihmojnë të jetoni të lumtur.

1: Filloni Të merrni frymë thellë

Frymëmarrja e thellë është falas, veprim i thjeshtë dhe i lehtë për t’u zbatuar. Uluni me sytë mbyllur dhe kthejeni vëmendjen tuaj në frymëmarrjen tuaj. Merrni frymë natyrshëm, mundësisht përmes hundës, pa u përpjekur për të kontrolluar frymën tuaj.

Përqendrohuni në frymën tuaj dhe harroni gjithçka tjetër. Mendja juaj do të jetë shumë e zënë dhe mund të mendoni se meditimi po e bën mendjen tuaj më të zellshme, por realiteti është se po bëheni më të vetëdijshëm se sa e zënë është mendja juaj.

Rezistojini tundimin për të ndjekur mendimet e ndryshme kur ata lindin dhe përqendrohen në ndjesinë e frymës. Nëse zbuloni se mendja juaj ka humbur dhe po ndjek mendimet tuaja, menjëherë kthejeni atë në frymëmarrje. Sa më shpejt ta bëni këtë një zakon të përditshëm, aq më shpejt do të ndiheni të relaksuar.

2: Meditoni në vend që të mjekoheni

Qetësia është një punë e brendshme. Jepini vetes dhuratën e qetësisë dhe filloni ditën me dhjetë minuta relaks dhe energji pozitive. Mendoni të qetë, të matur dhe të hapur, aktivitetet tuaja të përditshme do të ecin vaj.

3: Kujdesi për veten

Bëni një masazh ose një prerje flokësh. Asgjë nuk është më e mirë se një trup i mirëmbajtur dhe i shëndetshëm.

Nëse paratë janë të pakta, kërkoni ofertat për një qëndër masazhesh ose të afërm i cili është i aftë në këtë drejtim.

4: Eliminimi i pijeve me gaz

Nëse jeni mësuar të pini pije me gaz, ndërrojeni atë me një çaj jeshil. Dhëmbët bëhen të ndjeshëm ndaj dëmtimit kur niveli i acidit të pështymës tuaj bie nën një pikë të caktuar.Nëse pini pije me gaz tërë ditën, shtresat e jashtme të dhëmbëve tuaj fillojnë të humbasin smaltin.

5: Hiqni “yndyrën” nga buxheti juaj

Stresi financiar është një arsye e zakonshme që njerëzit kerkojne seanca psikoterapie. Borxhi do t’ju mbajë zgjuar gjatë natës dhe do të kontribuojë në uljen   e vetëbesimit dhe mungesës së shpresës. Merreni përgjegjësinë për financat tuaja dhe ndaloni shpenzimet për gjërat jo-thelbësore. Ndiqni shpenzimet e përditshme për një javë ose dy dhe vendosni se ku mund ti shkurtoni ato.

6: Largohuni nga rrëmuja

A keni menduar ndonjëherë se sa kohë humbni kur po kërkoni të gjeni çelësat e makinës suaj? Shanset janë që ju keni shumë gjëra të cilat ju marin kohë të pa nevojshme.

Provoni këtë truk organizimi të shpejtë. Zgjidhni një sirtar ose dollap dhe kategorizoni gjërat që nuk i përdorni

Bëni tre ndarje:

a) Sendet për të hedhur, b) Artikujt për të dhuruar, dhe c) Artikujt për të shitur.

7: Planifikoni një udhëtim ditor

Kur kaloni kohë në natyrë, ju i jepni mendjes dhe trupit tuaj një ndërprerje shumë të nevojshme nga rutina që ju bëni.

8: Shkoni herët në shtrat

Kjo mund të tingëllojë e pamundur nëse ju jeni mësuar të qëndroni deri vonë për të realizuar listen e gjërave që janë për t’u bërë. Por kjo është diçka që DUHET bërë.

Privimi i gjumit është një shkaktar i madh ankthi. Gjumi i parehatshëm mund të dëmtojë reagimet paraprake të trurit, duke rritur nivelin e përgjithshëm të ankthit, sipas hulumtimit.

Është e pamundur të kemi një funksionim të shëndetshëm emocional pa gjumë të mjaftueshëm. Mos e lini gjumin e me shpresën për ta kompensuar në fundjavë. Minuta e humbura gjatë ditëve nuk rikuperohet.

9: Zgjohuni 15 minuta më herët

Ashtu si shumica e njerëzve të shqetësuar, ju ndoshta po nxitoni në mëngjes duke bërtitur te të gjithë familjarët tuaj, “Nxitoni! Do të bëhem vonë!”

Zgjohuni ngadalë dhe përgatiteni veten për një ditë të relaksuar përpara. Nëse filloni të shqetësoheni për listën e detyrave, merrni frymë thellë dhe mendoni. Ka kohë mjaftueshëm.

10: Aplikoni livandon!

Vaji livandos ka shumë veti shëruese dhe mund të përdoret si një ilaç natyral për të reduktuar ankthin dhe kushtet e tjera nervore. 

Shto vaj esencial livandoje në vaskën tuaj, për një banjë qetësuese. Përdorni ujë me gjethe livando për të zbutur nyjet e dhimbshme dhe muskujt.

Bini në gjumë më shpejt dhe hidhni disa pika nën jastëkun tuaj. Era e ëmbël e vajit të livandës ju ndihmon të bini në gjumë.

Lavenderi përdoret në masazh aromaterapeutik si relaksues i muskujve. Ajo gjithashtu thyen mukozën nga bllokimet e hundës dhe gjoksit që sjell një e ftohur apo grip i zakonshëm.

11: Ulja e kafeinës, sheqerit dhe ushqimeve të përpunuara nga dieta juaj

Kafeina mund të shkaktojë probleme në zemër nëse pihet shumë. Kafeina gjithashtu mund të shkaktojë momente paniku ose ankthi, veçanërisht nëse keni një çrregullim ankthi. Hipoglikemia, ose sheqeri i ulët i gjakut, gjithashtu mund të shkaktojnë probleme.

Sheqeri vepron si stimulues i veshkave dhe mund të shkaktojë ankth ose madje edhe panik.

12: Forca jeshilja!

Ushqimi ndikon në ankth. Një gotë në mëngjes me lëng jeshil mund të të çojë në qetësi shpirtërore.

Për një mënyrë të ndryshme dhe të shijshme për të marrë perimet tuaja të përditshme provoni këtë recetë: Kombinoje një banane ose mollë jeshile, xhinxherfil, feta kastraveci, disa kube akulli dhe një gotë uji në një shtrydhëse frutash e perimesh. Për proteinat e shtuara, shtoni një vezë, kos, arra, ose pluhur proteinash.

13: Dije se ndjenjat nuk janë fakte

Një nga punët më të vështira të një psikologu apo psikoterapisti është të bindësh pacientin që ndjenjat e vetëvlerësimit të ulët, fajit dhe turpit nuk janë të sakta. Mendimet negative shkaktojnë ndjenja negative. Kjo është e ndërlikuar për shkak se shumë nga mendimet tona negative janë automatike, thellësisht të rrënjosur në nënvetëdije. Prandaj këshilla më e mirë është që të qëndroni pozitiv.

14: Sfida negative e besimeve thelbësore

Mos harroni se mendimet paraprijnë ndjenjat. Mendimet negative çojnë në emocione negative, të cilat çojnë në sjellje negative

Si ta sfidoni gjendjen tuaj negative:

Shënoni mendimet tuaja periodikisht. Kushtoni vëmendje kur ndjeheni të stresuar.

Shkruani ndjenjat që shoqërojnë mendimet. Sfidoni realitetin. Nëse angazhoheni për të regjistruar mendimet dhe ndjenjat tuaja të përditshme, së bashku me testimin e realitetit, do të shihni se shumë nga ndjenjat tuaja negative janë krijuar në mendjen tuaj dhe jo në realitet.

15: Praktikoni mirënjohjen

Sado e keqe është situata juaj, gjithmonë është dikush në një situatë më të vështirë.

Bëni një shënim mendor për gjërat pozitive në jetën tuaj. Mos harroni se gjithçka në jetë është e përkohshme – e mira, e keqja dhe e shëmtuara.

16: Merrni disa përgjegjësi

Premtoni të punoni në mënyra më të shëndetshme për të përballuar ndjenjën e stresit.

Si të merrni llogaridhënien tuaj:

Ndani këtë artikull me një mik.

Zgjidh disa strategji që rezonojnë me të dy.

Bëni një plan për të thirrur njëri-tjetrin kur jeni larguar.

Lëvdoni kur bëni ndryshime pozitive.

Hapeni një grup në rrjetet sociale dhe vendosni këshilla të rregullta për të ulur stresin dhe ankthin.

17: Merrni pjesë në një mbledhje sociale (edhe nëse nuk doni)

Nëse jeni të prirur për ankthin social, është e rëndësishme të bëni kohë për socializim. Është e ftohtë të jesh introvert, por e dimë se jetojmë në një univers që sillet rreth lidhjes me të tjerët.

18: Programoni një provim fizik për të përjashtuar një gjendje mjekësore për ankthin tuaj

Nëse ankthi juaj ka rënë kohët e fundit, ose nëse keni qenë më parë në gjendje të përballeni me jetën, dhe tani jo aq shumë, mjeku juaj mund të përcaktojë nëse ka një gjendje mjekësore përgjegjëse për ankthin tuaj. Kërkoni një panel gjaku dhe jini të ndershëm në lidhje me simptomat tuaja.

19: Programoni një vizitë anti-ankth me një terapist

Askush nuk meriton të ndihet keq. Një profesionist i kualifikuar i shëndetit mendor është zgjidhja juaj më i mirë nëse ankthi juaj është i padurueshëm.

Kërkojuni një shoku ose kolegut të besueshëm për një referim.

20: Ushtrime, ushtrime, ushtrime!

Ushtrimi është mjeti anti-ankth i natyrës. Përveç pastrimit të mendjes, duke gjuajtur endorfinë dhe duke ju ndihmuar të flini mirë gjatë natës, studiuesit kanë gjetur se individët që ushtrohen energjikisht dhe rregullisht kanë qenë 25 për qind më pak gjasa për të zhvilluar një çrregullim ankthi brenda pesë vjetësh.

21: Pranoni ankthin tuaj

Nëse keni trashëguar “genin e ankthit” nga prindërit tuaj, ose stili i jetës tuaj, ose të dyja, pranoni ankthin tuaj në vend që ta luftoni atë.

Nuk ka të bëjë me rrotullimin dhe heqjen dorë. Kuptoni se duhet të punoni shumë çdo ditë për të sjellë qetësi në mjedisin tuaj.

Mbani mend se ka gjithmonë opsione në jetë


TË NGJASHME