HomeModa

25 këshilla mode nga ikona e stilit Coco Chanel

Ajo është ikona e stilit që revolucionarizoi botën e modës, krijuesja e fustanit të zi të shkurtër dhe parfumit legjendar Chanel nr.5. 

Por e bukura Coco Chanel dallohej gjithashtu nga zgjuarsia e saj e mprehtë dhe pikëpamjet e saj të pavarura për gjithçka.

Ne kemi bashkuar 25 nga citimet e saj më të zgjuara, qesharake dhe interesante rreth modës. Sepse me të vërtetë, këshillat e kujt përveç Kokos ju duhen vërtet?

 1. Kujdes origjinalitetin. Origjinaliteti në modën e grave mund të çojë në një maskaradë.
 2. Thjeshtësia është kryefjala e gjithë elegancës së vërtetë.
 3. Kujdesi për mënyrën se si dukeni duhet të fillojë në zemrën dhe shpirtin tuaj. Produktet e bukurisë nuk do t’ju ndihmojnë.
 4. Është e pamundur që një grua të jetë në humor të keq kur ka veshur një veshje të mirë.
 5. Dantella është një nga imitimet më të mrekullueshme të natyrës. Por perlat janë perfekte për çdo rast.
 6. Në moshën 20 vjeç, një grua ka fytyrën që i dha natyra. Në moshën 30 vjeç, ajo ka fytyrën që e bëri vetë. Në moshën 40 vjeç, ajo ka fytyrën që meriton.
 7. Duart e një gruaje janë karta e saj e thirrjes. Qafa dhe busti i saj janë pasaporta e saj.
 8. Mosha e një gruaje nuk është e rëndësishme. Ju mund të dukeni të mrekullueshëm në të njëzetat, të jeni mahnitës në të dyzetat dhe të qëndroni përrallor për pjesën tjetër të jetës tuaj.
 9.  Parfumi është një aksesor i padukshëm, por i domosdoshëm dhe i patejkalueshëm. Ai njofton hyrjen e një gruaje dhe i kujton të tjerët për të kur ajo është larguar.
 10. Nëse ndonjëherë ju ka mahnitur bukuria e një gruaje, por nuk mund ta mbani mend se çfarë kishte veshur, atëherë ajo ishte veshur me veshjen perfekte.
 11. Aksesori më i mirë për një grua është një burrë i pashëm.
 12. Asgjë nuk e bën një grua të duket e moshuar sa të përpiqet me dëshpërim të duket e re.
 13. ‘Kur duhet të hedh parfum?’ pyesin të rejat. Përgjigja ime: ‘Kur dëshiron të puthesh’.
 14. Një grua që nuk përdor produkte kozmetik ka një vlerësim shumë të lartë për veten e saj.
 15. Bukuria e vërtetë zgjat përgjithmonë edhe kur zhduket bukuria e jashtme e dikujt. Por gratë për disa arsye përpiqen të qëndrojnë të bukra sesa të përpiqen të bëhen të bukura.
 16. Sa më keq të ndihet një grua, aq më mirë duhet të duket.
 17. Disa njerëz mendojnë se luksi është e kundërta e varfërisë. Nuk eshte. Është e kundërta e vulgaritetit.
 18. Nëse keni këmbë të shtrembërta vishni diçka me dekolte të hapur.
 19. Femrat me shije të mirë vendosin stoli. Ato të pakënaqurat vendosin arin.
 20. Mos u mundoni të dukeni më të ri. Askush nuk mund të thotë se janë të rinj deri në moshën 50 vjeç. Por unë ende njoh shumë pesëdhjetë vjeçarë që duken më mirë se gratë e reja.
 21. Bëhuni një vemje gjatë ditës dhe një flutur gjatë natës. Nuk ka asgjë më të rehatshme se një vemje dhe asgjë më shumë të bërë për dashuri sesa një flutur. Kemi nevojë për fustane që zvarriten dhe fustane që fluturojnë.
 22. Një fustan mund të duket mirë në varëse, por kjo nuk ju tregon asgjë. Mund ta gjykoni me të vërtetë vetëm kur një grua e vesh, kur lëviz krahët dhe këmbët dhe përkul belin.
 23. Kur vendosni stoli, hiqni gjënë e fundit që keni veshur.
 24. Nuk ka gra të shëmtuara, vetëm dembele.
 25. Një ndjenjë e lirisë është gjithmonë elegante.

TË NGJASHME