HomeSociale

30 fakte interesante rreth Mbretëreshës Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II është monarkja më e gjatë e mbretërimit në botë dhe një nga figurat më të famshme, të respektuara dhe të paprekshme të të gjitha kohërave. Lindur në 1926, Elizabeth Alexandra Mary, ajo u rrit në Londër me motrën e saj, Princesha Margaret. Që prej kohës ëq kaloi duke shërbyer në Luftën e Dytë Botërore deri në marrjen e fronit në 1952 dhe duke u bërë nënë, gjyshe dhe stërgjyshe, Mbretëresha ka jetuar pjesën më të madhe të jetës së saj të hapur për sytë e publikut. Megjithatë, ka ende gjëra që ndoshta nuk I dinë për Mbretëreshën. Më poshtë ju ftojmë të njiheni me 30 faktë interesante rreth saj:

30-Nofkat e saj janë “Lilibet” dhe “Lakër”

Ajo mori pseudonimin “Lilibet” kur ishte e re dhe nuk mund të shqiptonte emrin e saj. Mbreti George VI fliste për vajzat e tij, duke thënë: “Lilibet është krenaria ime. Margaret është gëzimi im”. Është raportuar gjithashtu se Princi Filip me dashuri i referohet gruas së tij “lakër”.

29-Ajo studioi histori dhe ligjin kushtetues

Mbretëresha studio në shtëpi dhe u përgatit nga profesorët më të mirë të Britanisë. Ajo studioi historinë kushtetuese dhe ligjin si përgatitje për rolin e saj në të ardhmen dhe mori mësime për fenë nga Kryepeshkopi i Canterbury. Ajo u mësua gjithashtu nga zv-provosti i Kolegjit Eton.

28-Ajo shërbeu në Luftën e Dytë Botërore

Mbretëresha Elizabeth II iu bashkua Shërbimit Territorial Ndihmës në 1945, ku u trajnua për tu bërë mekanike. Ajo ishte anëtarja e parë femër e Familjes Mbretërore që iu bashkua Shërbimeve të Armatosura si një anëtare aktive me kohë të plotë.

27-Ajo u njoh me Princin Filip kur ishte 8-vjeç

Megjithëse morën pjesë në të njëjtat ngjarje të njëjta me fëmijët e vegjël, Mbretëresha Elizabeth II dhe Princi Filip u takuan zyrtarisht në vitin 1934 në dasmën e Princeshës Marina të Greqisë dhe Princit George, Duka i Kent.

26-Ajo kishte tetë shoqëruesë nuseje

Martesa e Mbretëreshës, ishte një nga ngjarjet më të mëdha të kohës. Ajo zgjodhi 8 shoqëruese të cilat ishin: Princesha Margaret, Princesha Alexandra e Kent, Lady Caroline Montagu-Douglas-Scott, Lady Mary Cambridge, Pamela Mountbatten, Margaret Elphinstone dhe Diana Bowes-Lyon.

25-Ajo mësoi se si të ngiste makinën në 1945

Mbretëresha mësoi se si të ngiste makinën gjatë kohës së saj në ushtri dhe shpesh ajo vihet re kur merr Rnage Roverin ose Jaguar-in e saj për udhëtimet e saj personale.

24-Ajo ka bërë pesë vizita zyrtare në Shtetet e Bashkuara gjatë mbretërimit të saj

Mbretëresha ka bërë pesë vizita zyrtare shtetërore në SH.B.A. gjatë mbretërimit të saj deri më tani, në vitet: 1957, 1976, 1983, 1991 dhe 2007.

23-Ajo ka në pronësi mbi 30 Corgis

Mbretëresha e ka dashur shumë qenin Uellsian Corgis qysh kur ishte e re. Ajo ka në pronësi mbi 30 qen dhe madje i ka edukuar vetë.

22-Princi Xhorxh e quan atë “Gan-Gan”

Kate Middleton thotë se djali i saj i madh, Princi George, e quan gjyshen e tij të madhe ‘Gan Gan’. Sipas PopSugar, “Gan-Gan” është një “përcaktim që gjeneratat e mbretërve kanë përdorur për të përshkruar stërgjyshërit e tyre”.

21-Ajo flet rrjedhshëm frëngjisht

Mbretëresha Elizabeth II mësoi të flasë frëngjisht në një moshë të re nga qeveritë franceze dhe belge. Ajo shpesh flet në gjuhën e vendit kur viziton, madje madje ka shokuar shumë kur ajo mbajti një fjalim në Banketin e Shtetit në vitin 2014 duke folur frëngjisht. Sipas faqes zyrtare mbretërore, “kjo është një aftësi e cila ka shërbyer mirë Mbretëreshën, pasi ajo shpesh ka komunikuar me ambasadorët dhe krerët e shteteve nga vendet që flasin frëngjisht dhe kur vizitojnë zonat që flasin frëngjisht të Kanadasë”.

20-Norman Hartnell projektoi fustanet e dasmës dhe kurorëzimit

Dizajneri britanik Norman Hartnell projektoi disa nga veshjet më ikonike të Mbretëreshës, duke përfshirë veshjen e saj të kurorëzimit dhe fustanin e dasmës. Hartnell u emërua zyrtarisht rrobaqepësi për familjen mbretërore në 1938. Ai njihet për krijimin e një imazhi stilistik mbretëror që mbetet edhe sot. Hartnell projektoi gjithashtu veshjen e dasmës së Princeshës Margaret dhe pjesën më të madhe të veshjeve të Nënës Mbretëreshë.

19-Ajo nuk ka nevojë për patentë, targë ose pasaportë

Meqenëse të gjitha pasaportat britanike lëshohen në emrin e mbretëreshës, ajo vetë nuk ka nevojë ose ka një të tillë. Ajo gjithashtu nuk kërkon patentë për të ngarë, ose një targë në makinën e saj.

18-Ajo merr rreth 70,000 letra në vit

Mbretëresha merr rreth 200-300 letra në ditë. Ajo zgjedh disa për të lexuar vetë dhe më pas anëtarët e stafit të saj përgjigjen. Faqja e ëeb-it zyrtare “Royal” thotë se “Mbretëresha tregohet e gatshme për të mbajtur korrespodencën e saj çdo ditë me personat që shkruajnë këto letra dhe një nga sekretarët e saj privatë merret gjithë kohën me këtë detyrë. Mbretëresha interesohet shumë për letrat që vijnë në drejtim të saj”.

17-Ajo feston dy ditëlindje

Edhe pse ajo lindi në 21 Prill 1926, Mbretëresha Elizabeta II ka dy ditëlindje të njohura. E para është përvjetori aktual i ditës kur ajo lindi (21 Prill) dhe një ditë më vete që është etiketuar ditëlindja e saj “zyrtare”, kur moti është më i mirë, për paradën Trooping the Color. Tradita filloi në 1748 me mbretin George II.

16-Kurora e saj u këput në ditën e dasmës

Kurora që mbretëresha Elizabeta II veshi në ditën e saj të martesës u bë në vitin 1919 për gjyshen e saj, Mbretëreshën Mari. Në ditën e dasmës së saj, pasi një floktar po zbukuronte vello, korniza antike metalike u këput. Nëna Mbretëreshë thuhet se i tha vajzës së saj, “ne kemi dy orë dhe ka kurora të tjera”.

15-Ajo pagoi për veshjen e saj të dasmës me kuponë nga lufta

Mbretëresha përdori kuponat e saj të racionimit dhe mori një dhuratë prej 200 kuponash nga qeveria britanike në mënyrë që të blinte materialin e nevojshëm për të krijuar veshjen e saj të bukur të dasmës. Veshja ikonike paraqiste fustan 13 metra të gjatë dhe të zbukuruar me mbi 10,000 perla të importuara nga SH.B.A.

14-Princi Filip është kushëriri i saj i tretë

Mbretëresha dhe burri i saj, Princi Philip, janë teknikisht kushërinj të tretë që lidhen me Mbretëreshën Victoria. Elizabeth dhe Philip janë kushërinj të tretë përmes Mbretëreshës Victoria të Britanisë, pasi ajo ishte stërgjyshja e tyre. Princi Philip është i lidhur me Victoria përmes nënës së tij dhe Mbretëresha Elizabeth përmes anës së saj atërore.

13-Ajo zotëron të gjitha mjellmat dhe delfinët në ujërat e SHBA

Sikur qentë e saj Corgi të mos ishin mjaft kafshë shtëpiake, të gjitha mjellmat dhe delfinët në ujërat e Sh.B.A teknikisht i përkasin Mbretëreshës. “Që në shekullin e XII, Kurora pretendoi pronësinë e të gjitha mjellmave të heshtura në vend sepse zogjtë vlerësoheshin shumë si një delikatesë në bankete dhe festa,” thotë Reader Digest. Mbretëresha gjithashtu zotëron të gjitha balenat dhe delfinët në ujërat përreth Mbretërisë së Bashkuar. Një statut nga 1324 shprehet, ” Mbreti do të ketë balena të marra në det ose diku tjetër brenda mbretërisë”. Ky statut është akoma i vlefshëm sot dhe balenat dhe delfinët njihen si “mbretërit e peshqve”.

12-Ajo mban veshin e thonjve Essie ‘Ballet Slippers’

Mbretëresha raportohet se vesh ekskluzivisht Essie-in e famshme me nuancën e zbehtë rozë. Në vitin 1989, floktarja e Mbretëreshës Elizabeth shkroi një letër ku kërkonte që një shishe me pllaka të dërgohej në Pallatin Buckingham dhe Mbretëresha e ka veshur atë që nga ajo kohë.

11-Ajo zotëron një apartament në NYC

Reportohet se Madhëria e saj bleu një apartament modern prej 8 milion dollarësh, 3.000 metra katrorë në United Nations Plaza në Neë York City në 2015. Ndërtesa është projektuar nga arkitekti Norman Foster, të cilit I ishte dhënë titulli nga vetë Mbretëresha në 1990.

10-Ajo ka 30 stërnipër

Mbretëresha Elizabeth II ka një total prej 30 stërnipash. Lista e saj e gjatë e perëndeshë përfshin Guy Nevill, djali i Lord Rupert Nevill dhe Lady Camilla Ëallop, Princesha Theodora e Greqisë, vajza e Kostandinit II dhe Princesha Anne Marie e Danimarkës, dhe James Ogilvy, djali i të nderuarve Sir Angus Ogilvy dhe Princeshës HRH Alexandra e Britanisë së Madhe.

9-Ajo pi një gotë shampanjë çdo natë

Kushërira e Mbretëreshës, Margaret Rhodes, tregoi para “The Independent” për zakonet e pijes së Madhërisë. “Ajo konsumon një xhin dhe Dubonnet para drekës, me një fetë limoni dhe shumë akull. Ajo do të vazhdojë me verë në drekë dhe një Martini të thatë dhe një gotë shampanjë në mbrëmje.”

8-Pantë e saj përdoret për të sinjalizuar stafin e saj

Mbretëresha nuk vërehet asnjëherë pa çantën e saj dhe nuk është thjesht për të mbajtur gjërat e saj. Madhëria e saj përdor çantën e saj si një mënyrë për të sinjalizuar stafin e saj. Thuhet se nëse ajo vendos çantën e saj në tryezë, do të thotë që ajo dëshiron të largohet brenda pesë minutave. Nëse e vendos çantën në dysheme, kjo tregon se nuk po e shijon bisedën dhe dëshiron të shpëtohet.

7-Ajo merr si dhurata shumë kafshë ekzotike

Mbretëresha merr shumë dhurata dhe disa nga më të çmendurat, përfshijnë kafshët që ajo merr. Ajo ka marrë gjithçka, përfshirë kuajt, lopët, elefantët, kangurët, mjellmat, krokodilët dhe jaguars. Ajo shpesh dhuron kafshët në kopshtin zoologjik të Londrës.

6-Ajo ka mirëpritur veprimtarinë e grave të vetmen të mbajtur në Buckingham Palace

Në vitin 2004, Mbretëresha priti një drekë “Ëomen of Achievement” në Pallatin Buckingham. Ngjarja ishte eventi i parë i vetëm i mbajtur ndonjëherë për gratë që u zhvillua në pallat. Gratë nga biznesi, politika, moda dhe artet u ftuan për drekë me madhështinë e saj. Të ftuarit përfshinin J.K. Rowling, Charlotte Church, Twiggy, Marjorie Wallace, Kate Moss, etj.

5-Ajo ka një poete personale

Mbretëresha ka një “Laureate Poet” zyrtare, e cila është një pozicion nderi i emëruar nga monarku i Mbretërisë së Bashkuar. Carol Ann Duffy u bë laureate e parë e poeteve në vitin 2009. Ajo shpesh shkruan poema për ngjarje të veçanta mbretërore, si dasma e Princit William dhe Kate Middleton, ose 6 vjetori i kurorëzimit të Mbretëreshës.

4-Ajo ka pozuar për 129 portrete gjatë mbretërimit të saj

Për shkak të mbretërimit të saj të gjatë, Mbretëresha është ulur për shumë portrete zyrtarë, plot 129 që kur është bërë mbretëreshë. Artist si Pietro Annigoni nga Firence e kanë pikturuar, dhe në vitin 2012 artisti Chris Levine krijoi portretin e parë ndonjëherë holografik të saj. Artisti John Wonnacott, i cili pikturoi familjen mbretërore në vitin 2000 i tha Telegrafit, “Një gjë që të gjithë artistët do t’ju thonë është se Mbretëresha nuk ulet. Dhe vërtet nuk mund të thuash, Zonjë rri pa lëvizur”.

3-Ajo mori pjesë në një film të  James Bond.

Për Lojërat Olimpike të vitit 2012, Mbretëresha, bëri një prezantim në një sekuencë të James Bond. Ajo iu bashkua aktorit Daniel Craig në bordin e një helikopteri për një sekuencë veprimi prej 6 minutash.

2-Ajo është monarkja më e gjatë e mbretërimit në historinë britanike

Në vitin 2015, Mbretëresha Elizabeth II u bë monarkja britanike që mbretëronte më gjatë, kur ajo tejkaloi mbretërimin e stërgjyshes së saj Victoria. Ajo është gjithashtu monarkja e parë që feston Jubileun e Sapphire, i cili shënon 65 vjet në fron.

1-Ajo zgjohet nga një bagpiper çdo mëngjes

Sigurisht që Mbretëresha nuk e përdor alarmin për tu zgjuar çdo mëngjes. Ajo zgjohet nga një bagpiper, e cila luan jashtë dritares së saj për 15 minuta çdo mëngjes në 9 të mëngjesit. Lojtari njihet si “Piper i Sovranit”.


TË NGJASHME