HomeLifestyle

30 vendet ideale për të udhëtuar vetëm

Mund të duket e mërzitshme apo  rrezikshme, por udhëtimi vetëm ka përparësitë dhe bukuritë e tij të veçanta. Duke u kujdesur për veten dhe duke krijuar njohje të reja mund të shijojmë pushimet më të mira për në vendet më të sigurta për të udhëtuar vetëm dhe për të shijuar në maksimum pushimet mund ti rendisim nga Zelanda e Re e deri tek i ftohti norvegjez.

30.Për ata qe duan aventurën Zelanda e Re është destinacioni ideal

29.Fjordet norvegjeze, përveç magjepsjes së bukurisë së peizazheve, janë gjithashtu destinacioni ideal sepse janë shumë të sigurya. Sipas Indeksit të Jetesës OECD Norvegjia është vendi me shkallën më të ulët të vrasjeve dhe krimit.

28.Luzem, Zvicër. Arkitektura e qyteteve zvicerane është befasuese por arsyeja për  tu vizituar sipas Business Insider është efikasiteti. Territori i vogël dhe mjetet e pastra dhe të përpiktë të transportit e bëjnë vendin të arritshëm për t’u eksploruar vetëm.

27.Kosta Rika gjithashtu ofron shumë aventura: nga sportet e ujit në ura të famshme, ajo është në vendin e parë në indeksin e vendeve më të lumtura në botë.

26.Vienë, Austri Një arsye e mirë për të vizituar Austrinë, veçanërisht Vjenën?Ëmbëlsirat. Sipas Business Insider, kafenetë vieneze janë vendet më të mira për të shijuar kënaqësitë e vogla të kuzhinës

25.Vernazza, Cinque Terre.Seria e fshatrave bregdetare përgjatë Rivierës së Cinque Terre magjeps me ngjyrat e shtëpive, rrugët dredha-dredha dhe shkëmbinjtë madhështorë

24.Ubud, Bali. Mënyra më e mirë për të zhytur veten në fushat e orizit. Ubud është gjithashtu një nga destinacionet më të njohura të spa në botë

23.Lagos, Portugali. Në pjesën jugore të Portugalisë, në rajonin e Algarve, Lagos është i njohur për plazhet e tij të kartolinave dhe për plazhet shkëmbore. Dhe nëse nuk jetoni vetëm pushoni, në rrugët e brendshme do të gjeni dyqane dhe restorante të shumta

22.Vancouver, Kanada. Një qytet i ri me një popullsi të ndryshme, Vancouver ka një qendër të madhe me dyqane të shumta dhe tregje, si dhe parqet relaksuese dhe të qetë si Stanley Park

21.Kyoto, Japoni. Kohët e fundit i quajtur nga Travel Leisure qyteti më i mirë në botë, Kyoto meriton të vizitohet për tempujt e saj të vjetër dhe ngjyrat e këndshme të kopshteve të saj

20.Parku Kombëtar Kruger, Afrika e Jugut. Ndërsa pjesët e Afrikës së Jugut nuk janë mjaft të sigurta për një udhëtim të vetëm, Parku Kombëtar i Kruger është. Vlen të vizitohet për të shijuar një safari të mbushur me kafshë

19.Alhambra, Granada, në Andaluzi, ekziston një kompleks i pallateve dhe fortesave që datojnë në shekujt e 13-të dhe 14-të. Dhe ‘Alhambra, kryevepër arkitekturore për të vizituar vetëm ose në shoqërinë e një udhëzuesi.

18.Angkor, Kamboxhia. Siem Reap është shtëpia e atraksionit më të madh dhe më të vjetër turistik në botë: tempujt e Angkorut

17.Santorini, Greqi. Muret e bardha dhe çatitë blu të ishujve grekë janë vendi i përsosur për të kaluar pushime vetem

16.Taipei, Taivan. Tregjet e natës në Taipei janë vendi i përsosur për të zhytur veten në kulturën dhe traditat kulinare të vendit

15.Lago Argentino, Patagonia, Kili. Përtej rajonit të paprekur të Patagonisë, ia vlen të vizitohet Kili për shumë aktivitete që ofron: nga skitë tek surfi.

14.Dublin, Irlandë. Irlanda ofron një shumëllojshmëri hoteleve dhe mëngjeseve që ju lejojnë të udhëtoni vetëm në një mënyrë të shpejtë dhe ekonomike. Miqësia e banorëve, bare të shumta, kodrat e gjelbra, bukuritë e Dublinit janë vetëm disa nga arsyet për ta vizituar atë

13.Laguna Blu, Islandë. Akullnajat, parqet kombëtare, ujëvarat islandezë janë sinonim  i relaksit. Dhe për mirëqenien e trupit ekziston uji temal i famshëm, Blue Lagoon geothermal në mbarë botën

12.Ho Chi Minh City, Vietnam. Në Azinë Juglindore, Vietnami është vendi më i sigurt për gratë. Në qytete si Ho Chi Minh City ju mund të humbni në shumë tregje të mëdha.

11.Val d’Orcia,Toscana. Me vreshtat e saj të pafundme, Toscana është një nga rajonet më piktoreske të Italisë. E përkryer për t’u humbur në shëtitje të gjata në fshatra ose për të zbuluar verërat tradicionale

10.Hanko, Finlandë. Në Finlandë ju mund të gjeni gjithçka që kërkoni: vizitoni muzeumet, dyqanet e dizajnit dhe tregjet në ajër të hapur në Helsinki ose shëtitje përgjatë shëtitores së bregdetit Hanko

9.Ambergris Caye, Belize. Ambergris Caye është një ishull shumë i vogël i rrethuar nga deti ngjyrë smerald dhe plazhet me rërë të bardhë.

8.Stokholm, Suedi. Arkitektura piktoreske e Stokholmit, parqe të mëdha, kafene të hapura, një qytet që mund të hulumtohet me biçikletë

7.Sydney, Australi. Australia është një vend ku nuk ndiheni kurrë të vetmuar. Qytetet si Sydney ose Melbourne ofrojnë mundësi të pafundme për rekreacion: muzetë, klubet, plazhet e bukura.

6.Amsterdam, Holandë. Sipas Travel Leisure, holandezët janë njerëzit më të relaksuar në Evropë. Mundësia për të kaluar qytete si Amsterdami në këmbë ose me biçikletë, pa stresin e transportit publik, është një mënyrë për të admiruar kanalet, rrugicat dhe shtëpitë me ngjyra të ndezura

5.Singapori, Jurong Bird Park. Singapori është i njohur për ligjet e tij të rrepta, por sipas Business Insider është shumë e pastër, e sigurt dhe e rregullt. Përveç kësaj, banorët flasin anglisht, më shumë arsye për ta bërë sa më të lehtë një udhëtim në Azi për herë të parë

4.Panama. Vizita në Panama ka arsyet e saj më të mira: aventurë, ecje dhe jetën në natyrë

3.Berlin, Gjermani. Udhëtimi rreth Berlinit është e thjeshtë dhe e shpejtë në sajë të linjës metro U-Bahn. Një qytet që do të zbulohet madje vetëm, duke humbur në histori dhe modernitet

2.Ura e Clare, Cambridge, Angli. Anglia është shtëpia e udhëtarëve të vetmuar. Për vite me rradhë, turma e turistëve kanë filluar të zbulojnë qytete të tilla si Londra, Yorku apo Manchesteru midis jetës së ethshme dhe parqeve të mëdha natyrore

1.Dubrovnik, Kroaci. Dubrovniku është i lehtë për tu vizituar. Është i vogël dhe e pasur me fortesa historike dhe plazhe të bukura /shqiptarja.com


TË NGJASHME