HomeShëndeti

4 kremra natyralë që mund t’i bëni në shtëpi

Kur diskutojmë rutinën tonë të kujdesit për lëkurën me miqtë dhe familjen, më shpesh flasim për rrathët posht syve. Ne harxhojmë kaq shumë para për lëkurën dhe flokët, por harrojmë një nga zonat më të rëndësishme dhe më të dukshme në fytyrën tonë, syt. Pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo, shenjat e para të plakjes shfaqen pranë syve tanë dhe nëse vazhdojmë ta injorojmë atë, bëhet jashtëzakonisht e vështirë të kujdeseni për to pasi të preket zona.

Prandaj, një krem ??nën sy është shumë thelbësor dhe një shtesë shumë e nevojshme në rutinën tonë të kujdesit për lëkurën. Tani nuk do të duhet të shkoni në sallon për të marrë trajtimet por ju mund të bëni vetë kremrat në shtëpi.

Këtu janë 4 krem ??natyral që mund t’i bëni në shtëpi.

Nenexhik dhe kastravec

Kombinimi i një kastraveci dhe nenexhikut bën mrekulli në qarqet tona të errëta dhe zonën e fryrë nën sy. Ndërsa trangujt janë të pasur me Vitaminë K dhe ndihmojnë në zvogëlimin e qarqeve të errëta rreth syve tanë, nenexhiku ndihmon në zbutjen e zonës me vetitë e saj antioksiduese. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të përzieni nenexhik shtoni 3 lugë gjelle qumësht, 1 lugë xhel aloe vera dhe 3 pika vaj bajamesh. Formoni një paste dhe aplikojeni atë nën sytë tuaj. Lëreni të qëndrojë për 10 minuta dhe më pas lajeni.

4 natural under-eye creams that you can make at home | The Times ...

Avokado dhe krem bajame

Të dy vajrat e bajames dhe avokados janë të shkëlqyera për lëkurën. Jo vetëm që avokado vepron si një hidratues i shkëlqyeshëm, por gjithashtu zvogëlon linjat e imëta. Nga ana tjetër, vaji i bajameve rinovon qelizat e lëkurës dhe zvogëlon fryrjen nën sy. Për të përgatitur pastën, duhet të përzieni tre feta avokado me 5 pika vaj bajamesh. Aplikojeni atë në zonën e prekur dhe e lani pas 5 minutash.

4 natural under-eye creams that you can make at home | The Times ...

Gjalpi shea dhe kamomil

Nëse pjesa nën sy është i thatë dhe ka nevojë për hidratim dhe një efekt qetësues, gjalpi shea dhe vaji esencial i kamomilit janë kombinimi perfekt. Së pari ngrohni gjalpin shea në një tigan mbi nxehtësinë e ulët. Pastaj përzieni atë me 10 pika vaj esencial të kamomilit. Derdhni përzierjen në një enë dhe lëreni që përzierja të ftohet. Aplikojeni atë nën syrin tuaj si një krem ??i rregullt për sytë, çdo ditë.

4 natural under-eye creams that you can make at home | The Times ...

Aloe vera dhe vitaminën E

Xhel aloe vera dhe Vitamina E jo vetëm që mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe skuqjen e lëkurës, por gjithashtu e hidratojnë lëkurën. Shtoni një lugë çaji xhel aloe vera dhe kapsulë Vitamina E në një tas dhe përzieni të dy bashkë. Ju gjithashtu mund të shtoni disa pika vaj kokosi së bashku me ujin e trëndafilit. Përziejini të gjithë përbërësit dhe aplikojeni nën sy. Mund ta ruani në frigorifer pas përdorimit dhe ta aplikoni sa herë që dëshironi.

4 natural under-eye creams that you can make at home | The Times ...

TË NGJASHME