HomeShëndeti

5 arsye të forta pse duhet të hani çdo ditë çokollatë

1.Stimulon rezistencën fizike

Related image

Disa studime kanë treguar se të ngrënit e një çokollate të zezë para stërvitjes ndihmon në luftën kundër lodhjes dhe lehtësimin e frymëmarrjes. Rezultati: rezistencë më e madhe ndaj stresit.

2.Është e mirë për zemrën


Një studim tjetër ka treguar se çokollata e zezë stimulon qarkullimin e gjakut, me përfitime sidomos për zemrën. Në pjesëmarrësit që hëngrën një sasi të vogël çokollate çdo ditë, u vu re një rritje në rrjedhën e gjakut dhe për këtë arsye përmirësimi kardiak ishte i dukshëm.

3.Heq kollën


Është provuar se theobromina që gjendet tek çokollata e zezë është një substancë qetësuese që mund të shuajë kollën bezdisëse. Por kini kujdes, nuk është e këshillueshme që ta hani atë në mbrëmje para se të shkoni në shtrat, si diçka emocionuese psh si një filxhan çaji.

4.Mban presionin e ulët të gjakut

Related image
Një tjetër studim ka treguar se të hahet një katror çokollate e zezë në ditë ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut duke stimuluar qarkullimin dhe lëshimin oksid nitrik, i cili, çliron muret e enëve, duke kontribuar në uljen e presionit. Mbajeni këtë në mend nëse doni të vazhdoni dhe t’i jepni një dorë zemrës suaj.

5.Redukton stresin

Related image
Njerëzit që hanë një copë çokollate çdo ditë janë më pak të stresuar. Kjo është ajo që doli nga një hulumtim i kryer në dy grupe pjesëmarrësish: së pari iu dha një kub çokollate të zezë për dy javë. Në të njëjtën periudhë kjo e fundit u ndalua. Në fund të periudhës së ekzaminuar në grupin e parë u gjet një nivel më i ulët i stresit krahasuar me të dytin./revista class/


TË NGJASHME