HomeShëndeti

5 ilaçe natyrale për t’i bërë vijat e ballit më pak të dukshme

Rrudhat në ballë mund të fillojnë të shfaqen për shkak të moshës, shprehjeve të përsëritura, gjenetikës dhe ekspozimit në rrezet e diellit. 

Edhe pse nuk mund të shpëtoni plotësisht nga rrudhat e ballit, disa ilaçe natyrore mund të ndihmojnë në bërjen e tyre më pak të dukshme. Kryesorja është të përqendroheni në produkte dhe teknika që mund të ndihmojnë në ruajtjen e lagështisë dhe elasticitetit të lëkurës.

Kur ne hulumtuam mjetet e nevojshme, u siguruam të përqendroheshim në ato që mund t’i përdorni çdo ditë dhe që nuk keni nevojë të kërkoni në botë për t’i gjetur.

1. Banane

Bananet janë të duhurat për kujdesin e lëkurës, veçanërisht për ballin tuaj. Përmban vitamina dhe vajra natyralë që i japin lëkurës një hov të shëndetshëm. Pjesa më e mirë është se është shumë e lehtë për t’u bërë dhe zbatuar. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shtypni 1/4 e një banane derisa të merrni një pastë të butë.

Pastaj vendosni një shtresë të hollë në ballë dhe lëreni të qëndrojë për 15 deri në 20 minuta. Pas kësaj, thjesht shpëlajeni atë me ujë të ngrohtë dhe do të ndjeni që balli juaj do të bëhet më i butë dhe i lagësht.

2. Frutat agrume

Frutat agrume janë të pasura me vitamina E dhe C, të cilat mund të sigurojnë butësi shtesë në lëkurën tuaj dhe gjithashtu të përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm të lëkurës. Mund të aplikoni drejtpërdrejt zgjedhjen tuaj të frutave agrume (limon, portokall, grejpfrut, etj.) në ballë dhe ta lini të qëndrojë për 10 minuta para se ta shpëlani, është një maskë e thjeshtë që ndoshta do t’ju japë rezultate më të mira.

Në një tas, shtoni 1/4 filxhan lëng të freskët portokalli dhe shtoni miell, aq sa të bëni një pastë kremoze. Vendoseni atë në ballë dhe lëreni të rrijë për 20 minuta para se ta shpëlani me ujë të ngrohtë.

3. Vajra natyralë

Si kokosi ashtu edhe vaji i ullirit mund të përmirësojnë elasticitetin e lëkurës duke e lagur atë. Lëkura e thatë nuk është mjaft elastike, gjë që i bën rrudhat më të dukshme. Kur përqendroheni në hidratimin e ballit, lëkura mund të bëhet më elastike.

Vendosni vaj ulliri ose kokosi para se të flini, menjëherë pasi të keni larë fytyrën. Punojeni vajin direkt në rrudhat e ballit dhe masazhojeni derisa lëkura të mos ndihet më e yndyrshme. Mund të bëni edhe një përzierje të të dy vajrave nëse dëshironi.

4. Të bardhat e vezëve

Të bardhat e vezëve mund të kontribuojnë në përmirësimin e pamjes së lëkurës në ballin tuaj. Sidoqoftë, në vend që të aplikoni vetëm të bardhën e vezës, mund ta përzieni me mjaltë. Kjo maskë jo vetëm që do t’ju ndihmojë të zvogëloni rrudhat e ballit, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të tonifikoni lëkurën tuaj.

Në një tas, përzieni 1 lugë gjelle mjaltë me 1 të bardhë veze. Vendoseni atë në ballin tuaj (apo edhe në tërë fytyrën dhe qafën tuaj). Lëreni të qëndrojë për 15 minuta para se ta shpëlani me ujë të freskët.

5. Ushtrime të ballit

Trajnimi i muskujve në ballë do të zvogëlojë rrudhat dhe gjithashtu korrigjon qepallat e varura. Këtu është mënyra për ta bërë atë:

  • Vendosni duart në formën e “C” në sytë tuaj, sikur të doni t’i mbani sytë hapur. Mbani gishtin tregues në vetull dhe gishtat e mëdhenj në secilën anë afër hundës, mbi vrimat e hundës.
  • Shtypni secilën dorë anash dhe poshtë, hapni gjoksin dhe rrotulloni shpatullat.
  • Hapni sytë dhe mbajini për 5 sekonda. Shtypni gishtin tregues për të parandaluar lëvizjen e vetullave.
  • Hapni dhe mbyllni sytë 5 herë. Relaksohuni 5 sekonda dhe përsëriteni edhe 2 herë të tjera.

TË NGJASHME