HomeShëndeti

5 problemet shëndetësore që e qara mund t’ju ndihmoj t’i zgjidhni

Gratë qajnë rreth 3.5 herë në muaj, ndërsa burrat derdhin lot rreth 1.9 herë në muaj. Sidoqoftë, shoqëria shpesh e sheh të qarën si një shenjë dobësie. Por nëse ndiheni sikur doni të qani, mos i mbani lotët. Ata me të vërtetë kanë më shumë përfitime shëndetësore nga sa mendojmë.

  1. Stresi!

Një studim i vitit 2014 zbuloi se të qarat mund t’i ndihmojnë njerëzit të pushojnë gjatë kohës stresuese. Rezultatet e të qarit nuk janë të menjëhershme, dhe mund të duhen disa minuta para se trupi të fillojë të qetësohet. Sipas studiuesve, e qara aktivizon sistemin nervor parasimpatik edhe ka një efekt qetësues në tru.

5 Health Problems That Crying Can Help You to Solve
  1. Tensioni i gjakut!

Presioni i lartë i gjakut mund të çojë në disa çështje serioze shëndetësore si goditje në zemër, sulm në zemër, madje ka ndikim edhe në veshka. Por lajmi i mirë është se sipas disa studimeve, të qarat ulin tensionin e gjakut dhe e mban atë në kontroll.

5 Health Problems That Crying Can Help You to Solve
  1. Akumulimi i toksinave!

Lotët që rrjedhin nga sytë tuaj ndërsa qajnë mund të pastrojnë mbeturinat, si tymi dhe pluhuri. Gjithashtu, kur qajmë, lotët tanë ndihmojnë të dalin toksinat që grumbullohen në trup për shkak të stresit. Kjo heqje e toksinave ndihmon në uljen e niveleve të kortizolit në trup, duke rezultuar kështu në një gjendje shpirtërore më të lehtë.

5 Health Problems That Crying Can Help You to Solve
  1. Lëkundjet e humorit!

Nëse po pyesni veten pse sjellja juaj është bërë agresive dhe vazhdoni të ndjeheni të shqetësuar dhe irrituar kohët e fundit, atëherë duhet të dini që nuk mund të ketë përgjigje përfundimtare. Lëkundjet e humorit mund të ndodhin për arsye të ndryshme. Një arsye e tillë është akumulimi i manganit në trup. Kur qajmë, mangani i tepërt rrjedh nga trupi së bashku me lotët tanë. Kjo zvogëlon përqendrimin e tij në trup, dhe, si rezultat, ju bën të ndjeheni të qetë dhe të përqendruar.

5 Health Problems That Crying Can Help You to Solve
  1. Dhimbje!

Kur kemi dhimbje fizike, disa lot shpesh shpërthejnë në mënyrë të pavullnetshme. Kjo është mënyra e trupit për të zvogëluar ndjesinë e dhimbjes. Hulumtimet kanë zbuluar se përveç të qenit qetësues, derdhja e lotëve lëshon oksitocinën dhe endorfinat. Këto kimikate i bëjnë njerëzit të ndjehen mirë dhe gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjet fizike dhe emocionale.

5 Health Problems That Crying Can Help You to Solve


TË NGJASHME