HomeKulturë

5 Qershor, ja ngjarjet më të rëndësishme të ndodhura në këtë datë

Sot data shënon 5 Qershor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë:

Ngjarje

1832 – Fillon kryengritja e studentëve në Paris.

1849 – Danimarka bëhet monarki kushtetuese me nënshkrimin e kushtetutës së re.

1959 – Betohet qeveria e parë e Singaporit.

2003 – Një valë e madhe nxehtësie arrin Pakistanin dhe Indinë, temperaturat kalojnë mbi 50 °C.

2006 – Mali i Zi shpall pavarsinë ndaj Bashkimit shtetërorë Serbi-Mal i Zi

Lindje

1727 – Adam Smith, ekonomist skocez

1805 – Jacob Niclas Ahlström, kompozitor suedez

1862 – Allvar Gullstrand, okulist suedez

1878 – Pancho Villa, revolucionar meksikan

1883 – John Maynard Keynes, matematikant dhe ekonomist britanez

1884 – Ralph Benatzky, kompozitor opere austriak

1898 – Federico García Lorca,shkrimtar spanjoll

1927 – Hugo Pratt, strip autor italian

1933 – Velimir Bata Živojinovi?,aktor serb

1941 – Martha Argerich, piniste argjentinase

1948 – Sergio Abreu,muzikant brazilian

1949 – Ken Follett, letrar britanez

1971 – Mark Wahlberg, aktor amerikan

1988 – Ridvan Fazliu, trajner futbolli shqiptar

Vdekje

1826 – Carl Maria von Weber, kompozitor, dirigjent dhe pianist gjerman

2004 – Ronald Reagan, Presidenti i 40-të i SHBA-së

2008 – Eugenio Montejo, diplomat dhe shkrimtar venezuelas/syri.net


TË NGJASHME