HomeLifestyle

6 Burgerët më të shtrenjtë në botë

Shumica prej nesh nuk do ta shpenzonin kurrë kaq shumë para për të blerë një Hamburger. Sigurisht, fakti që përbërësit e një burgeri janë jashtëzakonisht të rrallë dhe të shtrenjtë nuk do të thotë që një burger i thjeshtë do të ju shijoj më pakë. A nuk kam të drejtë? Këtu janë disa nga burgerët më ekstravagantë në botë, që me siguri nuk do t’i hani kurrë sepse kush me mendjen e tyre të shëndoshë e blen këtë burger të kushtueshëm?

1. Burger Truffle, DB Bistro Moderne, New York
Kostoja: 140 dollarë

Një ditë Daniel Boulud vendosi të fillojë përpjekjen e tij për të zbuluar burger-in. Ai mori disa brinjë me lëng, e mbushi atë me mëlçi pate, shtoi brinjë të gatuara me verë, disa perime jeshile dhe disa tartufa të zinj në krye. Për shkak të atyre tartufave, Burger është në dispozicion vetëm në dimër dhe vetëm nëse keni “tepër” 140 $ me vete.

7. DB Royale Double Truffle Burger

2. Richard Nouveau, Wall Street Burger Shoppe, New York
Kostoja: 150 dollarë

Para se WSBS të mbyllte vitin 2011, ata po shisnin dy nga llojet e burgerave të tyre çdo javë. Në luftën e tyre për tregun e “pasur” të Burger, WSBS krijoi këtë përbindësh $ 150 posaçërisht për të mposhtur “DB Royale Truffle”. Ata i kanë shtuar burgerit majdanoz të prerë me flori të artë. Më shumë perime, më shumë tartufa, kërpudha dhe djathë të shijshëm.

6. The Richard Nouveau

3. King Burger, Londër
Cost: $200

Një burger me mish viçi me cilësi më të mirë që keni shijuar ndonjëherë, patate të skuqura, disa tartufa të bardhë, disa feta djathi, dhe qepë. Padyshim i shijshëm.

5. The Burger

4. Burgeri ekstravagant, Serendipity 3, New York
Kostoja: 295 dollarë

Le të shohim brenda këtij burgeri… Mishi Wagyu i mbushur me gjalpë, më shumë tartufa të zinjë, kripë, havjar super të shtrenjtë, një vezë të skuqur dhe një grumbull krepash. E gjithë kjo mbrekulli e shijshme mbahet së bashku me një kruese dhëmbësh të artë të mbrojtur nga diamanti, e cila ndoshta kushton sa gjysma e çmimit të burger-it.

4. Le Burger Extravagant

5. The Douche Burger, 666 Burger, New York
Kostoja: 666 dollarë

Ky lloji i burgerit më të shtrenjtë është ajo mbrekulli për të cilën interesohen njerëzit e pasur. Merrni disa fruta deti, tartufa, havjar, mbushni burgerin dhe më pas zhyteni në salcë. Dhe mos harroni një mbështjellës me gjethe ari! Këtu është gjëja më e befasishme. Një burger i till kushton plot 666 dollarë.

3. The Douche Burger

6. The Ridiculous, Grill & Bar Sports Mallie, Detroit
Kostoja: 2000 dollarë

A keni vënë re se si pothuajse të gjithë burgers e mëparshëm mund gjenden në Nju Jork ? Epo, për të ndjekur këtë Burger Absolutisht Qesharak, duhet të vizitoni Detroit. Në fakt kjo mund të jetë e vetmja gjë e shkëlqyeshme në lidhje me Detroit. Burgeri nuk është i dashur, nuk ka tartufa, as mish viçi, as edhe një kruese dhëmbësh e artë e vetme me diamant! Pra, çfarë e bën atë të kushtojë 2000 dollarë? Madhësia e saj e plotë. Ëhtë thjesht gjigante! Madje theu një rekord Guinness në vitin 2012 për burgerin më të madh, duke peshuar 153 kg, duke përfshirë 13 kg proshutë të thekur dhe 16 kg djathë të shijshëm.

A member of the Southgate Anderson High School football team attempts to eat his share of a 300-pound hamburger at Mallie’s Sports Bar & Grill. (Photo by Dave Chapman)

TË NGJASHME