HomeShëndeti

6 këshilla për të hequr qafe flokët e ngatërruara

Gratë kalojnë pothuajse një orë në ditë duke u përqëndruar në kujdesin e flokëve, i cili përbën afërsisht 2 javë të plota të kohës së rregullimit të flokëve gjatë një viti! 

Me qindra mijëra fije në kokë, përpjekja për të larë flokët dhe për t’i bërë gati për ditën tuaj mund të marrë mjaft kohë – veçanërisht kur hasni nyje të pabindura. Ndërsa ky proces mund të jetë një punë e përditshme për t’u bërë, ka mënyra se si ne mund të parandalojmë ngatërresat dhe t’i lehtësojmë ato nga flokët tanë.

1. Krihni flokët në segmente.

Ngatërrimi i flokëve mund të jetë mjaft i përditshëm dhe madje i dhimbshëm. Kur hasni nyje, është më mirë të punoni me seksione. Ngjashëm me prerjen e flokëve, ndani flokët tuaj në tufa më të vogla përpara se të përdorni krehrin ose furçën tuaj. Nëse flokët tuaj janë të ngatërruar thellë, provoni të përdorni gishtat ose një krehër me dhëmbë të gjerë në mënyrë që të mos ju dhemb më shumë.

2. Lani flokët nga poshtë lart.

Mënyra më e zakonshme për të larë flokët është nga rrënja në majë – por kur keni të bëni me ngatërresa, është më mirë të filloni nga poshtë për të hequr nyjet dhe për të ecur lart. Filloni me majat e flokëve tuaj dhe pastaj kaloni në pjesën e mesme të flokëve tuaj. Mbajtja e flokëve në njërën dorë, ndërsa lani flokët me dorën tjetër, ndihmon në parandalimin e çdo dhimbjeje dhe e bën më të lehtë zgjidhjen e nyjeve të djegura. Sapo të hiqen lëmshët, mund të vazhdoni me krehjen nga rrënja në majë.

3. Masazhoni shampon tuaj në lëkurën e kokës.

Kur përdorni shampo, është më mirë të përqendroheni vetëm në lëkurën e kokës. Përdorni majat e gishtave për të fërkuar me shampo, ndërsa masazhoni butësisht lëkurën e kokës. Shmangni aplikimin e drejtpërdrejtë të shampos në mes dhe skajet e flokëve tuaj pasi shampot hqin vajin nga flokët dhe skalpin tuaj, gjë që i bën flokët të prirur për t’u tharë. Ndërsa vazhdoni të fërkoni dhe lani, shampoja gjithsesi do të përhapet në pjesët e mbetura të flokëve tuaj. Për rezultate më të mira, përdorni shampo krejt natyrale dhe pa sulfate.

4. Thani flokët butësisht.

Flokët janë të prekshme dhe të prirura për t’u thyer kur janë të lagura. Fërkimi i fuqishëm i flokëve tuaj dhe mbështjellja e tyre fort në një peshqir mund të shtojë formimin e më shumë nyjeve. Është mirë që lehtë të shtrydhni dhe t’i thani flokët me një peshqir, dhe më pas t’i lini të thahen natyrshëm ose me ndihmën e tharëses.

5. Shmangni shtrirjen e flokëve të lagur me pjaster.

Për shkak se flokët tuaj janë më të dobët kur janë të lagur, rekomandohet të shmangni drejtimin e floklve tuaj menjëherë pas dusheve. Kur krihni flokë të lagur, shanset janë që flokët tuaj të prishen, duke shkaktuar nyje në zona të ndryshme. Në vend të kësaj, ju mund të drejtoni butësisht gishtat tuaj përmes flokëve tuaj për t’i zbutur ato dhe për të hequr ndonjë ngatërresë.

6. Hidratoni dhe thani rregullisht flokët tuaj.

Shampot dhe trajtimet e flokëve priten të thajnë flokët tanë, gjë që i bën ato më të prirura ndaj nyjeve. Në mënyrë që ta ndryshoni këtë, ushqyerja e flokëve tuaj me vajra të shëndetshëm është thelbësore për të mbajtur nyjet larg. Kushtëzimi nuk do të thotë domosdoshmërisht aplikimi i sasive liberale të produkteve të blera në dyqan. Ka shumë më tepër zëvendësues natyralë dhe të shëndetshëm, si serumet e flokëve, vaji i kokosit, vaji i avokados dhe maskat e flokëve.


TË NGJASHME