HomeSociale

6 qytete anembanë botës ku mund të jetoni me 1000 dollarë në muaj

Ndërsa kriza e kostos së jetesës po përfshin globin, shumë njerëz mund të mendojnë të lëvizin në pjesë më të lira të botës. Revista “Insider” ka përpiluar një listë me gjashtë qytete ku mund të jetoni rehat për vetëm 1000 dollarë në muaj. Listimi i tyre është bërë duke përdorur të dhënat nga uebfaqja e krahasimit Numbeo, e cila ofron një përmbledhje të kostos së jetesës në qytetet kryesore anembanë botës.

Buenos Aires, Argjentinë

Buenos Aires, kryeqyteti i Argjentinës, ofron ushqim të jashtëzakonshëm, jetë nate fantastike dhe kënaqësi të panumërta kulturore. Dhe është gjithashtu një nga vendet më të lira në listë, me një apartament në qendër të qytetit dhe shpenzimet e jetesës që shkojnë në rreth 730 dollarë në muaj.

Santiago, Kili

Santiago ofron panorama të jashtëzakonshme të Andeve, një kulturë kozmopolite dhe një kosto jetese relativisht të lirë, kështu që nuk është çudi që rreth 35% e popullsisë së vendit jetojnë në kryeqytet. Është gjithashtu e mbushur me muzeume dhe ka dy nga tre universitetet më të mira të Amerikës Latine. Në Santiago, 1000 dollarë mjaftojnë për t’ju siguruar një apartament pranë qendrës dhe për të mbuluar shpenzimet tuaja të jetesës, tha Numbeo.

Sofje, Bullgari

Bullgaria është e njohur si një destinacion feste, por vendi ka shumë më tepër për të ofruar, me katedrale dhe kisha të bukura, mjedise dramatike malore dhe një histori të gjerë. Numbeo tregoi se cilësia e jetës në kryeqytetin e Bullgarisë është e krahasueshme me atë në Paris, por kostoja e jetesës është shumë më e lirë në Sofje, me 1000 dollarë në muaj që mjaftojnë për shpenzimet tuaja të akomodimit dhe të jetesës.

Bursa, Turqi

Bursa është qyteti i katërt më i madh i Turqisë, dhe shpesh quhet “Bursa e gjelbër” për parqet dhe kopshtet e saj të shumta. Burimet e shumta të squfurit që rrethojnë qytetin, si dhe malet e famshme Uludag, ndihmojnë gjithashtu që qyteti të jetë një vend i mrekullueshëm për adhuruesit e natyrës. Një apartament pranë qendrës së qytetit dhe shpenzimet tuaja të jetesës do t’ju kushtonin rreth 650 dollarë në muaj.

Monterrey, Meksikë

Ky qytet i bukur me pak më shumë se 1 milion banorë mund Parisin dhe Milanon në indeksin e cilësisë së jetës. Ai ka fituar një reputacion si qyteti më progresiv në veri të Meksikës, dhe është gjithashtu një qendër e rëndësishme industriale. Një apartament me një dhomë gjumi jashtë qendrës së qytetit dhe shpenzimet e jetesës do t’ju kushtonin rreth 900 dollarë në muaj. Nëse dëshironi një apartament në qendër, do t’ju kushtonte pak më pak se 1100 dollarë në muaj, duke përfshirë kostot e jetesës.

Cape Town, Afrika e Jugut

Me ujërat e tij blu të gazuar, motin e mrekullueshëm dhe malin ikonik Table që shfaqet mbi qytet, Cape Town është një vend vërtet spektakolar. Këtu, ju mund të merrni një apartament me një dhomë gjumi jashtë qendrës dhe shpenzimet tuaja të jetesës të rrumbullakosen në 1000 dollarë/muaji. Për ata që duan të jenë në qendër të qytetit, do t’ju duhen rreth 1250 dollarë në muaj për qiranë dhe kostot e jetesës./ Burimi: INSIDER | Përktheu dhe përshtati: GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME