HomeShëndeti

6 ushqime që do ju bëjnë të keni një gjumë të qetë

Ushqimi i shëndetshëm dhe i shijshëm është një çelës i rëndësishëm për një jetë të shëndetshme. Kur njerëzit hanë ushqim të ndryshëm ndonjëherë ndihen të ngopur ose të lodhur. 

Nga ana tjetër, ato janë ushqime të caktuara që mund t’ju bëjnë të flini keq ose madje edhe të kuroni pagjumësinë dhe t’ju ndihmojnë të keni një gjumë të qetë pa u zgjuar në mes të natës.

Ne po ju paraqesim 6 ushqime të ndryshme që mund t’ju ndihmojnë në problemet e gjumit.

1. Bajamet dhe arrat

Bajamet janë të pasura me melatoninë, magnez dhe kalcium. Ato mund të ndihmojnë në relaksimin e muskujve tuaj ose zvogëlimin e inflamacionit.

Arrat në anën tjetër janë shumë të ngjashme me bajamet por ato gjithashtu përmbajnë triptofan, një aminoacid që shkakton gjumin. Ky acid mund të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga pagjumësia e lehtë.

2. Kivi

Kivi ka një nivel të lartë të serotoninës dhe kjo është arsyeja kryesore që ato mund të jenë kaq të dobishme kur bëhet fjalë për pagjumësinë. Kështu që nëse keni probleme me gjumin tuaj ose doni të ndiheni më mirë në mëngjes, duke konsumuar kivi është zgjidhja më e mirë.

3. Orizi i Bardhë

Në një studim ku morën pjesë 1.849 njerëz u konkludua se ata që hëngrën më shumë oriz kishin një kohëzgjatje shumë më të mirë të gjumit. Arsyeja është për shkak të nivelit të lartë të glikemisë, orizi është zbuluar se promovon gjumin cilësor.

Kjo është arsyeja pse japonezët konsumojnë një sasi të madhe të orizit.

4. Tërshërë

Tërshëra përmban gjithashtu triptofan dhe është gjithashtu e pasur me vitaminë B3, e cila ndihmon në prodhimin e serotoninës. Kjo vitaminë është një mbrojtës i shkëlqyeshëm kundër kolesterolit dhe është gjithashtu një antioksidant i shkëlqyeshëm.

Mungesa e Vitaminës B3 do të thotë që njerëzit do të vuajnë nga ankthi, lodhja dhe humbja e kujtesës. Kështu që ju mund ta shihni plotësisht se tërshëra madje mund t’ju mbrojë nga depresioni.

5. Lëng qershie dhe qershi të freskëta

Qershitë janë të pasura me antioksidantë, vitamina, fibra dhe minerale. Ato ulin inflamacionin, ndërkohë që rrisin nivelet e melatoninës.

Melatonina prodhohet nga trupat tanë natyrshëm, por mund të mos jetë e mjaftueshme për ata që vuajnë nga pagjumësia. Kjo është arsyeja pse konsumimi i qershive mund të ndihmojë në rritjen e nivelit dhe t’ju ndihmojë të relaksoheni më shpejt.

6. Salmoni

Peshku dhe veçanërisht salmoni është i pasur me acide yndyrore omega 3 dhe vitaminë D. Ky kombinim unik besohet të jetë shumë i dobishëm për trajtimin e pagjumësisë. Arsyeja është se këto 2 gjëra ndihmojnë në prodhimin e më shumë serotoninës, e cila është provuar se nxit gjumin e lehtë.


TË NGJASHME