HomeLajme

69 fakte që nuk i dinit rreth sex-it

Edhe nëse e konsideroni veten si sexpert , këto fakte rreth sex-it do t’ju surprizojnë. Më poshtë do t’ju listojmë 69 faktet më të çuditshme që keni dëgjuar ndonjëherë rreth sex-it.

1- Sipas një studimi femrat mendojnë 34 herë për sexin gjatë 8 orarëshit të punës.

2- Për të arritur orgazmën maximale , duhet të rrish 3 javë pa bërë sex.

3- 2/3 e studenteve të kolegjit se kanë marrëdhënien “Friends with benefits”.

4- Besoje ose jo, orgazma mund të arrihet edhe ndërkohë që je në gjumë.

5- Sipas një studimi një përqindje e mirë e njerëzve, bëhen po aq të lumtur pas sexit sa do të lumturoheshin nëse do fitonin 100 mijë dollarë.

6- Në Indi është më lirë të kryesh marrëdhënie sexuale me një prostitutë se të blesh një prezervativ.

7- Sipas një studimi 84 përqind e femrave bëjnë sex që meshkujt me pas t’i ndihmojnë me punët e shtëpisë.

8– Meshkujt që mbajnë erë më të mirë iu duken femrave më tërheqës.

9– Sipër përllogaritjeve, në mbarë botën janë vetëm 5 mijë meshkuj që e kanë penisin 30 centimetër në ereksion.

10– Sperma konsiderohet një trajtim anti- plakje, dhe ka efekte pozitive në lëkurë.

11– Njerëzit që u pëlqen të eksperimentojnë me seksin janë psikologjikisht më të shëndetshëm.

12– Endorfina e çliruar gjatë aktivitetit seksual krijon eufori të ngjashme me përdorimin e drogërave.

13– Disa njerëz përjetojnë të njëjtën ndjenjë kur mendojnë për ushqimin dhe seksin.

14– Femrat nuk mund të thonë “lumturi”, pa thënë fjalën “penis”.

15– Sipas studimeve, njerëzit që kryejnë 1 ose 2 herë seks në javë kanë sistem imunitar më të fortë.

16– Një mashkull redukton shanset e kancerit të prostatës nëse përjeton 4 orgazma në javë.

17– Ka disa ushqime që përmirësojnë jetën seksuale. Një prej tyre është manaferra e zezë. Lënda që ndodhet në to, ndihmon në prodhimin e testosteroneve dhe spermës së shëndetshme.

18– Një vaginë mesatare është e gjatë nga 5- 7.5 cm por ajo mund të zgjerohet me 200% nga marrëdhëniet seksuale.

19– Seksi është 10 herë më efektiv se sa valiumi.

20– “Amigdala” pjesa e trurit që rrit frikën dhe ankthin, fiket automatikisht kur femrat përjetojnë orgazëm.

21- Ju duhet të urinoni sa më shpejt të jetë e mundur pas seksit për të ndaluar infeksionet urinare.

22– Masturbimi është akti seksual numër 1 i dëshiruar nga meshkujt.

23– Çdo vit, rreth 11 mijë amerikanë e lëndojnë veten për të provuar pozicione seksuale të çuditshme.

24– 80% e femrave përdorin vibratorët për të arritur një orgazëm nëpërmjet stimulimit të klitorit se sa duke e future në vaginë.

25- Në vitin 1994, amerikani Gary Kremen bleu domain- in sex.com. Në vitin 2006 e shiti për 14 milionë dollarë.

26- Ka çifte që bëjnë seks në skaner. Për qëllime kërkimore.

27- Kur një burrë ia merr vetes në gojë, ai bën Autofellatio. Shumë më të rralla janë rastet e grave që bëjnë Autocunnilingus.

28- Orgazma tek meshkujt dhe femrat stimulon atë pjesë të trurit si marrja e heroinës.

29- Nëse numërojmë çdo lëvizje sado të vogël, gjatë një kilometër vrapim, gjoksi i femrës kërcen në një lartësi 84 metra.

30- Në lashtësi mendohej se aroma e grave të virgjëra kishte efekte shëruese. Sot shihet si pretekst për tradhti jashtëmartesore.

31- 240 milionë njerëz bëjnë seks çdo ditë. Pra një në 25.

32- Mes orës tetë dhe nëntë është përqendrimi më i lartë i hormoneve seksuale.

33- Gjatë orgazmës ne marrim frymë 40 herë në minutë.

34- 5 nga 1 mijë infarkte vdekjeprurëse ndodhin gjatë seksit.

35- Nga depërtimi i penisit në vaginë deri në derdhje mund të kalojnë nga 30 sekonda deri në 44 minuta.

36- 25 përqind e kërkimeve në internet janë me natyrë porno.

37- Filmi më i suksesshëm në histori është një film porno. “Deep Throat” ka kushtuar vetëm 25 mijë dollarë dhe ka fituar plot 600 milionë dollarë. Të ardhurat janë 1 me 24 mijë.

38- Pornostarja Houston, 39 vjeç, më 6 shkurt 1999 bëri seks me 620 meshkuj për filmin e saj.

39- Gjatë eksitimit, testikujt rriten deri në 50 përqind.

40– Studimet serioze kanë treguar se as madhësia e duarve dhe as madhësia e këmbëve nuk kanë lidhje me madhësinë e penisit.

41– Një penis, që është i vogël në gjendje gjumi, mund të zmadhohet në ereksion. Por një penis i madh, me shumë mish, në ereksion nuk zmadhohet shumë.

42- Gjatë masturbimit derdhet 20 përqind më pak spermë se gjatë seksit.

43- Rekordi për puthjen më të gjatë është 30 orë dhe 59 minuta.

44- 20 përqind e çifteve provojnë lojëra seksuale me lidhje gjatë seksit.

45– Një në tre persona thotë se do kishte dëshirë ta kalonte kohën e lirë duke bërë seks.

46– 15 orë ka zgjatur transplanti i parë i penisit. Ai u bë në Kinë në vitin 2006.

47- Njerëzit bëjnë më shumë seks në dhomën e gjumit. Në vend të dytë është makina.

48– Kondomët e parë janë bërë me zorrë delesh.

49- Shpejtësia mesatare e një derdhje është 44.8 kilometra në orë.

50– Një spermatozoid jeton 2.5 muaj.

51– Në majën e klitorit ka 8 mijë mbaresa nervore- më shumë se kudo në trupin e njeriut. Për krahasim: në penis ka vetëm 4 mijë nerva.

52- Balena e Jugut ka testikujt më të mëdhenj në planet: secili peshon nga 45 kg. Kur derdh, lëshon 20 litra spermë.

53– Nuk ka asnjë provë shkencore që biondet bëjnë më shumë qejf në jetë dhe seks.

54– Deri në shekullin e 20- të, shkencëtarët mendonin se gratë nuk mund të kalonin orgazmë.

55– Gjatë orgazmës, në tru fiken plotësisht ato fusha që kujdesen për ankthin dhe shqetësimet.

56- Mesalina, gruaja e perandorit romak Klaus, e ka tradhtuar atë me të gjithë gardën pretoriane.

57- Në Liban marrëdhëniet me kafshë lejohen, mjafton që kafsha të jetë i gjinisë së kundërt.

58- Në Hong Kong, një bashkëshorte e tradhtuar ka të drejtë ta vrasë bashkëshortin tradhtar, në qoftë se e kap me presh në duar. I vetmi kufizim që i vihet është që vrasjen ta kryejë me duar dhe jo me ndihmën e ndonjë arme. Ndërsa sa i përket të dashurës, sipas ligjit edhe atë mund ta vrasë, me çdo lloj mënyre që dëshiron.

59– Në Bahrein gjinekologëve meshkuj u ndalohet që të shikojnë në mënyrë të drejtpërdrejtë organet gjenetike të femrës. Ndaj, ata të gjithë përdorin një pasqyrë, për të kryer punë.

60- Në Indonezi, kushdo që kapet në flagrancë ndërsa masturbohet, i pritet koka!

61- Në Estoni është e ndaluar të luash shah ndërsa bën seks.

62- Në Arizona, SHBA, nuk lejohen më shumë se dy dildo (lodër seksi) për shtëpi.

63- Në Siena të Italisë gratë me emrin Maria nuk lejohet të punojnë si prostituta.

64- Në Ames, Ioua, SHBA, është ende e paligjshme që burrat të pinë tre gllënjka birre ndërsa janë në shtrat me bashkëshortet e tyre.

65- Në Tremonton, Utah, SHBA, është ende një krim që një grua të ketë marrëdhënie seksuale me një burrë në ambulancë. Ajo mund të akuzohet për keqbërje dhe mund t’i botohet emri në gazetë.

66- Në Oblong, Illinois, SHBA, është e paligjshme të kryesh marrëdhënie seksual ndërsa jeni për peshkim apo gjueti, ditën e dasmës.

67- Supozohet që çdo ditë në botë ndodhin afër 100 milionë marrëdhënie seksuale.

68- Rekordi i orgazmave te femra i ndodhur në harkun e një ore, sipas një studimi të kryer në laborator është 134 herë.

69- Seksi oral ishte i paligjshëm në Kanada deri në vitin 1969 dhe në disa pjesë të shtetit në vitin 2003.


TË NGJASHME