HomeUdhëtime

7 arsye pse pas gjashtë vitesh jetese në një shtëpi bregdetare, vendosa të ikja

Çdo person ka një ëndërr. Na mban gjatë momenteve të vështira dhe na bën të vazhdojmë të luftojmë dhe të punojmë drejt plotësimit të tij. 

Ndonjëherë, herët a vonë, ëndrra jonë bëhet e vërtetë. Por herë të tjera, realiteti rezulton të jetë shumë i ndryshëm nga ai që kishim imagjinuar. 

Sipas hulumtimit të fundit, rreth 40% e të gjithë popullsisë në Tokë jetojnë afër bregdetit dhe zakonisht, këta njerëz janë më të lumtur se të tjerët.

Unë dua t’u shpjegoj lexuesve pse ëndërroja të jetoja në një shtëpi në plazh dhe si realiteti ndryshoi planet e mia.

Unë pashë një ëndërr vërtet të bukur: një shtëpi të bardhë me ndriçim, të fshehur në hijen e pemëve të vjetra, buzë një plazhi të gjerë të shkretë. Një shteg prej druri shkon përgjatë rërës dhe të çon drejt detit. Valët bëjnë një zhurmë të qetë, dhe në qiell, ju mund të shihni zogj të bukur të detit.

Pranë shtëpisë, ka 2 karrige lëkundëse dhe një tryezë të vjetër prej druri. Unë dhe burri im pijmë kafe dhe shijojmë peizazhin dhe flladin. Deti është i ngrohtë dhe ju mund të notoni çdo herë që dëshironi.

Për 30 vitet e para të jetës sime, kam jetuar pranë Detit Baltik. Natyra jonë Veriore dukej mbresëlënëse dhe e bukur, por vetëm nga distanca. Kur afroheni shumë, nuk doni të notoni – uji është i papastër dhe është vërtet i ftohtë 10 muaj nga viti. Unë doja të jetoja afër detit ku të mund të notoje çdo herë që do doje.

Kur patëm një mundësi, u zhvendosëm në një klimë më të ngrohtë në një det tropikal. Ne zgjodhëm një qytet të vogël dhe shpresonim për një jetë në parajsë, në shtëpinë e ëndrrave tona.

Kostoja e ëndrrës sonë

Ne nuk po planifikonim të blinim një shtëpi, prandaj filluam të kërkojmë vende me qira. Çmimet ishin befasuese. Vetëm më vonë e kuptuam se do të duhej pak kohë dhe se duhej të ishim të zgjuar për këtë. Meqenëse kemi zgjedhur një destinacion të njohur, ishte më mirë të zgjidhnim një sezon më pak të njohur.

Pronarët këtu vendosin çmimin e qirasë varësisht nga koha e vitit. Ishte më e ulët në sezonin më pak të njohur dhe 2 herë më të lartë në sezonin e lartë. Pas një negocimi të gjatë dhe të lodhshëm, ne arritëm të merrnim një zbritje të vogël sepse do të merrnim me qira vendin për një kohë të gjatë.

Shtëpia jonë e parë ishte e madhe, por ishte shumë larg plazhit. Pastaj vendosëm që nëse lëviznim këtu, duhet të gjenim diçka afër detit. Kështu që, gjetëm një shtëpi 100 metra larg ujit. Dhe më në fund pata një verandë. Në mëngjes, pimë kafe dhe shijuam pamjen. Na u desh të shkurtonim shpenzimet dhe të paguanim një qira të lartë.

Punë ose pushim

Për të paguar shtëpinë, ne duhet të punonim, por ishte vërtet e vështirë të bëje diçka në këtë vend. Laptopët tanë mblidhnin pluhur dhe ne çdo ditë e kalonim në det. Ne e kuptuam se rrethina jonë ishte vërtet relaksuese dhe ishte e vështirë të bënim që truri ynë të funksiononte.

Të gjitha fantazitë e mia për krijimin e kryeveprave ndërsa shikoja detin po zbeheshin. Dhe shtëpia po bëhej gjithnjë e më e vështirë për t’u paguar, kështu që ne kishim nevojë të fillonim punën.

Unë isha ende me shpresën se do të isha në gjendje të shkoja për të notuar në det herët, të pija kafenë dhe të filloja punën. Por përtacia ime ishte më e fortë se shpresat e mia. Pse të vrapoj në det nëse mund të shkoj për të notuar pas drekës? Ose në mbrëmje. Ndoshta, nesër – ne jemi këtu për një kohë të gjatë dhe deti nuk po shkon askund.

Si rezultat, pas disa muajsh ishim vetëm në plazh ndoshta një herë në javë. Kur miqtë e mi më pyetën se sa shpesh notoja në det, unë thjesht u përgjigja: “Çfarë mendon?” Sepse kur thashë të vërtetën, të gjithë u hutuan.

Flokë të tmerrshëm

Kam ardhur këtu me flokë vërtet të shëndetshëm. Dhe unë kisha disa pako me ngjyrën time të preferuar të flokëve. Unë kurrë nuk i kam përdorur gjysmën e tyre. Disa eksperimente të dështuara provuan se ngjyra e flokëve nuk zgjat për më shumë se 2 javë këtu. Ngjyra zbehet për shkak të rrezeve të diellit dhe ujit të kripur. Përveç kësaj, flokët e mi të valëzuar u kthyen në kaçurrela pak irrituese që dukeshin si një “leckë larjeje”. Për shkak të lagështisë, flokët e mi nuk thaheshin dhe ishte vërtet e vështirë për t’u krehur.

Të gjitha rrobat tona gjithashtu humbën ngjyrën e tyre. Pas çdo larjeje, rrobave tona u deshën përgjithmonë të thaheshin në ajër të lagësht. Dhe për të nisur, kishte gjithmonë disa mbetje të bardha mbi to. Rrobat e preferuara të banjës humbën ngjyrën dhe formën pas një muaji not çdo ditë. Deti ishte i pamëshirshëm me rrobat tona.

Deti më bëri të heq dorë nga mbajtja e syzeve. Fillova të mbaj lente kontakti sepse do të më duhej të fshij syzet çdo 5 minuta. Ato u mbuluan me pika të vogla dhe gjithçka dukej e mjegullt dhe e turbullt. Dhe deri në fund të ditës, kripa irritoi vërtet sytë. Shokët e mi u mësuan të shikoja sikur po qaja.

Lagështia dhe myku

Kur u zhvendosëm, shtëpia jonë e lezetshme ishte pikturuar rishtas. Ishte rinovuar pak më herët. Por disa muaj më vonë, fillova të shoh disa pika në mure. Këto pika të zbehta filluan të rriten në madhësi dhe më pas u bënë me myk. Ishte atëherë që e kuptova se ishte myk.

Kallëpi ishte i fortë. Edhe klori nuk mund ta hiqte atë. Ne vendosëm të provonim dhe t’i mbulonim këto shenja, por përfundimisht u dorëzuam. Nën to, diçka e frikshme po zhvillohej.

Në banjë, ne duhej të pastronim mykun 2-3 herë në javë. Dukej sikur u rrit brenda natës. Dhe në kuzhinë, muret e pikturuara filluan të mbuloheshin me flluska që dilnin në momentet më të papritura. Myku ishte kudo: në perde, rrobat tona, këpucët tona, lodrat e fëmijës tonë, kamerat tona. E kuptova që myku mund të jetonte edhe në plastikë.

Vetëm metali nuk u mbulua me myk. Por të gjitha gjërat metalike u ndryshkën. Të gjithë kabujt e kompjuterëve u ndryshkën. 6 muaj më vonë, kompjuteri i burrit tim dukej sikur kishte qenë në fund të detit. Dikush madje na tha që në shtëpinë e tyre, ata kishin një dhomë të veçantë serverësh ku ishin të gjithë kompjuterët, me AC gjithmonë të ndezur për të zvogëluar lagështinë.

Turma turistësh

Nëse jetoni në një qytet turistik, ju mësoheni shumë shpejt turmave të turistëve. Në mes të sezonit të lartë, ka disa herë më shumë turistë sesa ka vendas.

Unë isha plotësisht në rregull me turistët, por kjo ishte sepse nuk kalova aq shumë kohë në plazh. Mund të më shihje vetëm duke ecur atje në sezonin e ulët. Dhe sigurisht, peizazhi nuk dukej aq fantastik me gjithë këto turma njerëzish.

Një tjetër gjë e rëndësishme në lidhje me qytetin në të cilin jetonim ishte se gjithçka në të ishte bërë për turistët. Pra, cilësia e gjërave për të blerë ishte më e keqe dhe çmimet ishin më të larta. Nuk kishte shumë dyqane ushqimore dhe ushqimi ishte ushqim për pushime: patate të skuqura, shufra çokollate, arra dhe meze të tjera. Gjithashtu, kishte shumë dyqane me suvenire, pajisje noti dhe gjëra të tilla. Për të blerë diçka të dobishme, na u desh të shkonim me makinë për në një qytet afër.

Edhe ushqimi i restorantit ishte shumë i keq. Përsëri, ishte për turistët, kështu që cilësia nuk ishte shumë e mirë. Turistët largohen për 2 javë dhe zëvendësohen me njerëz të rinj.

Kishte shumë bare, klube dhe kafene. Dikur, një grup teatri erdhi për të dhënë një shfaqje dhe turistët nuk ishin të interesuar, kështu që ata nuk u kthyen më.

Mbetjet “plastike”

Kur shkoni me pushime, nuk vëreni shumë gjëra të këqija përreth jush. Dhe edhe nëse e bëni këtë, këto përshtypje të këqija shpesh fshihen nga ato të mira. Por nëse shihni diçka të keqe për disa vjet, nuk mund ta injoroni më.

Deti ishte i pisët. Jo gjatë gjithë kohës, por pas stuhive të mëdha kur e gjithë plastika që notonte diku tjetër erdhi në breg. Shishe, kontejnerë, gota – gjithçka. Kishte mbeturina. Dhe kishte më shumë mbeturina se sa peshq! Ishte vërtet e pakëndshme të notoje në këtë ujë.

Deti po bëhej më i pisët çdo vit dhe ishte vërtet e vështirë për t’u parë. Ne i mblidhnim plehrat sa herë që shkonim për të notuar, por nuk po argëtoheshim. Tani, sinqerisht i urrej gotat, qeset plastike dhe plastikën në përgjithësi.

Fakte të tjera në lidhje me jetesën në një qytet turistik

Në përgjithësi, të jetosh buzë detit është e mirë për shëndetin tënd, por të gjithë sëmuremi herë pas here. Dhe gjetja e një mjeku të mirë në këtë lloj qyteti nuk është një detyrë e lehtë. Zakonisht ka, 2 mjekë që supozohet të trajtojnë vizitorët e hotelit. E gjitha varet nga sigurimi juaj. Sa më shumë procedura dhe medikamente të përshkruara nga një mjek, aq më shumë fitojnë. 2 mjekët që njihnim ishin njerëz të mirë, por nuk donim që ata të ishin mjekët tanë. Ju nuk mund ta thoni këtë për çdo qytet të vogël, por ishte e vërtetë për ne.

Gjëra të tjera në lidhje me jetën e civilizuar ishin gjithashtu të vështira për t’u gjetur. Klasat e mira për fëmijë, kopshte dhe shkolla ishin gjithashtu të vështira për t’u realizuar. Pothuajse çdokush mund të hapte këtë lloj strukture. Kishte shumë fëmijë në qytetin tonë, kështu që këto ambiente do të shfaqeshin dhe zhdukeshin shumë shpejt.

Dhe gjëja më e çuditshme nga të gjitha, ne u lodhëm nga vera e pafund. Ne ishim mësuar të kishim 4 sezone, dhe kur ishte ngrohtë gjatë gjithë kohës, dukej e panatyrshme. Si rezultat, ne vendosëm të ndryshonim klimën tonë. Megjithatë jo shumë, sepse nuk do të mund të mbijetonim në një dimër të vërtetë pas kaq shumë vitesh jetese në një vend të nxehtë.

Ne u zhvendosëm në Tbilisi, 200 km larg nga malet me dëborë dhe 400 km larg detit. Kur pamë borë, ishim në ekstazë. Kursi ynë, ngazëllimi ynë (dhe bora) nuk zgjati për më shumë se 20 minuta.

Nuk pendohem që kam jetuar për disa vjet në shtëpinë e ëndrrave tona. Ishte gjithçka përveçse e mërzitshme. Unë ende mund të dëgjoj zhurmën e detit dhe të kujtoj pamjen e yjeve.


TË NGJASHME