HomeShowbiz

7 arsye pse Princeshë Diana do të jetë gjithmonë mbretëresha e zemrave të njerëzve

Princeshë Diana ishte 20 vjeç kur u martua me Princin Charles 32-vjeçar dhe u bë një princeshë. Në vetëm 16 vjet, ajo arriti të bëhej humanistja më me ndikim e shekullit të 20-të dhe fitoi dashurinë e njerëzve.

Ne mësuam më shumë për Princeshë Dianën dhe menjëherë u dashuruam me të. Kështu që vendosëm të ju tregojmë se çfarë e bëri atë që fitoi titullin “Princesha e njerëzve”.

1. Ajo ishte shumë e përfshirë në punë bamirësie.

Është menduar se Princeshë Diana kishte më shumë efekt në bamirësi në shekullin e fundit, se çdo person tjetër. Ajo ishte e përfshirë në projekte të ndryshme, duke përfshirë parandalimin e urisë, mbrojtjen e kafshëve, hulumtimin e kancerit, vetëdijen për shëndetin mendor dhe shumë çështje të tjera.

Ajo udhëtonte nëpër botë duke vizituar spitale, shumë prej të cilave i mbështeste. Ajo nuk ngurronte të punonte me të pastrehët ose të varurit nga droga dhe kishte një vend në zemrën e saj për të gjithë.

Një prej organizatave bamirëse më të rëndësishme me të cilën ajo ka punuar ishte ndërgjegjësimi për SIDA-n. Në 1987, ajo hapi qendrën e parë të specializuar në Mbretërinë e bashkuar për njerëzit e infektuar.

Princess Diana (1961 – 1997) at the Nemazura feeding centre – a Red Cross project for refugees in Zimbabwe, July 1993. She is wearing a safari suit by Catherine Walker. (Photo by Jayne Fincher/Getty Images)

Ajo vizitoi shumë pacientë dhe shtrëngoi me një pacient me HIV pozitiv, duke treguar dhembshurinë e saj dhe duke sfiduar publikisht besimin se sëmundja transmetohet përmes prekjes. Ky gjest u bë lajm në faqen e parë në të gjithë botën. Ajo vazhdoi punën për të dhe krijimin e fushatave për mbledhjen e fondeve për kërkimin e AIDS-it. Më vonë, ajo gjithashtu vizitoi Afrikën për të sjellë vëmendjen e problemit.

2. Ajo i donte vërtet njerëzit.

Në një nga intervistat e saj, Princeshë Diana tha: “Unë drejtohem nga zemra, jo nga mendja. Dikush duhet të shkojë atje dhe të dojë njerëzit dhe ta tregojë atë.” Dhe ajo e dëshmoi këtë si të vërtetë shumë herë.

HUNGARY – MARCH 24: Diana, Princess Of Wales, Holding Hands With A Refugee On Her Visit To A Hospital During Her Official Tour To Hungary. (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)

Kur vizitonte spitalet, ajo ulej në shtretërit e pacientëve dhe u mbante duart. Shumë u tronditën sepse nuk kishte ndodhur kurrë më parë, por për Princeshë Dianën, ishte një “gjë normale për t’u bërë”. Ajo u dha dorën njerëzve pa veshur doreza dhe u përqafua me fëmijët.

Gjatë një udhëtimi në Bosnjë, Princeshëa Diana këmbënguli të vizitonte varrezat ku ishin varrosur viktimat e luftës. Ajo ka vërejtur një grua duke qarë pranë varrit të djalit të saj. Princesha u ngjit tek gruaja e përqafoi dhe e ngushëlloi.

3. Ajo e përdori famën e saj për të folur dhe për të rritur ndërgjegjësimin.

Princeshë Diana ishte një person e cila gjithmonë përpiqej të drejtonte vëmendjen ndaj çështjeve të rëndësishme. Ajo ishte një person që filloi një bisedë të hapur për shëndetin mendor kur ishte ende një temë për të cilën nuk flisnin shumë. Në një nga intervistat e saj, ajo tregoi përvojën e saj kur foli publikisht për luftën e saj me buliminë, depresionin dhe dëmtimin e vetvetes.

4. Ajo ishte një nënë e shkëlqyer.

Diana kishte mendimet e saj kur bëhej fjalë për rritjen e fëmijëve të saj dhe u kundërvihej shumë rregullave mbretërore. Së pari, nuk ishte e pranueshme që mbretërit të kalonin shumë kohë me fëmijët e tyre, të cilët zakonisht kishin një dado me kohë të plotë. Pasi u bë nënë vetë, Princeshë Diana i hodhi poshtë këto rregulla.

Megjithatë, ajo donte që djemtë e saj të dinin se si jetonin njerëzit e tjerë, të cilët nuk patën fatin të lindnin në një familje të pasur. Ajo merrte William dhe Harry me vete në  projektet e të pastrehëve dhe për të vizituar spitalet.

5. Ajo ishte një ikonë e stilit.

Princeshë Diana ishte në modën e viteve ’80 dhe ’90. Ajo krijoi shumë tendenca të modës që u ndoqën në të gjithë botën. Por jo vetëm që ajo u vesh mirë, ajo përdori edhe pamjen e saj për të komunikuar.

Gjatë vizitave të saj humanitare, ajo kishte veshur rroba shumëngjyrëshe për të rrezatuar ngrohtësi. Ndërsa vizitonte fëmijët, ajo vendoste bizhuteri në mënyrë që ata të mund të luanin me to. Ajo kurrë nuk mbante kapele kur vizitonte fëmijët, sepse “nuk mund të përqafohesh me një fëmijë kur ke kapelë”.

Më e famshmja e pamjes së saj është ndoshta “fustani i hakmarrjes”. Është veshja që ajo veshi menjëherë pasi Princi Charles konfirmoi zyrtarisht një lidhje tjetër.

6. Ajo kishte sens humori.

Ata që e njihnin Princeshën Diana thanë se ajo kishte një sens të mirë humori dhe vazhdimisht qeshte. Kur u pyet në një nga intervistat e saj pse bën bamirësi, ajo u përgjigj: “Sepse nuk kam asgjë tjetër për të bërë” dhe filloi të qeshte. Ajo po e bënte sepse i pëlqente ta bënte.

Në vitin 1988, ajo mori pjesë në një koncert të Michael Jackson, dhe artisti hoqi këngën e tij “Dirty Diana” nga shfaqja për ta nderuar atë. Por, kur princesha dëgjoi për këtë, ajo i kërkoi që ta luante.

7. Ajo ishte e përulur dhe i donte njerëzit.

Familja mbretërore ka qenë gjithmonë e largët nga njerëzit e zakonshëm. Diana theu akullin dhe filloi bisedën me ta. Ajo ishte pjesë e familjes mbretërore, por ajo kishte aftësinë për të bërë këdo që takonte të ndjehej i veçantë. Asaj i pëlqente ishte me njerëzit.

Ajo nuk pëlqente të vishte doreza sepse kontakti personal ishte i rëndësishëm për të dhe ishte një mënyrë për të shprehur dhembshurinë e saj. Ajo ishte shumë e ndrojtur, por karizmatike dhe miqësore me të gjithë, dhe kjo bëri që njerëzit të dashuroheshin me të.

Ajo ishte e dashur. Vdekja e saj në 1997 në moshën 36 vjeç la Britaninë dhe të gjithë botën të pikëlluar. Varrimin e saj e panë 25. miliardë njerëz, që është 3 herë më shumë se numri i njerëzve që panë dasmën e saj.

Njerëzit lanë dhurata dhe lule jashtë Kopshteve Kensington. Kishte kaq shumë sa që luleshitëset e Londrës mbaruan nga stoku, dhe grumbujt ishin 5 metra të thellë në disa vende.


TË NGJASHME