HomeUdhëtime

7 ishujt më të pazakontë në mbarë botën

Ishujt gjithmonë kanë diçka ekzotike dhe tropikale. Nuk ka mënyrë më të mirë për t’u çlodhur sesa të shtriheni në plazh me një koktej të këndshëm, duke parë rërën e bardhë dhe oqeanin e bukur blu. Dhe ndërsa mund të ketë shumë ishuj në botë, disa do të kenë atë pak diçka ekstra në krahasim me të tjerët.

Ndërsa bukuria do të jetë gjithmonë në sytë e shikuesit, kështu që ju mund të mos jeni dakord me disa nga këto ishuj më poshtë, por ne kemi sjellë një listë të ishujve që janë pak më të pazakontë se variantet e rregullta.

Ilha de Queimada Grande, Brazil

Ky ishull është plotësisht jashtë kufijve për vizitorët për një arsye të thjeshtë. Ishulli është pika e nxehtë më e madhe në botë për gjarpërinjt e artë. Ky llojë është një nga gjarpërinjtë më vdekjeprurës në botë, dhe ky ishull ka mijëra prej tyre në të. Dyshoj se duhet të bindeni që të qëndroni larg këtij vendi.

 7 Unusual Islands Around The World | Brain Berries

Brother Island, New York

Mjerisht, ky vend është gjithashtu jashtë kufijve për publikun. Ishulli Brother ishte përdorur fillimisht si një strukturë karantine, ku u mbajt Tifoja Mari famëkeqe. Ju mund të shkoni atje vetëm nëse keni një leje.

 7 Unusual Islands Around The World #2 | Brain Berries

Sable Island, Nova Scotia

Ky ishull është plotësisht i njohur për njerëzit më të mirë të kuajve të egër. Mund të arrish atje me varkë ose me aeroplanin e dëshiruar të vizitosh këtë ishull të mahnitshëm, por nuk ka pranuar për të shikuar brenda brenda natës. Duke marrë parasysh se është më mirë në një pjesë e tokës në mes të oqeanit me dhënien e kuajve dhe transportuesve të anijeve, le të themi se nuk është vetëm një shitës i shumtë për bukuri për të dhënë më shumë produkte ushqimore.

 7 Unusual Islands Around The World #3 | Brain Berries

Ishujt Lundrues të Uros, Liqeni Titicaca, Peru

Liqeni Titicaca është një nga vendet më të bukura në këtë planet, kështu që çdo ishull në të është i detyruar të jetë diçka e veçantë dhe unike. Por këto ishuj lundrues janë diçka tjetër plotësisht – ato janë të bëra nga njeriu dhe ato funksionojnë si fshatra të vegjël. Ata ishin bërë shumë kohë më parë nga ndërtuesit origjinal për të shmangur armiqtë e tyre, dhe mendohet se ata e pëlqyen pamjen aq shumë sa vendosën të qëndrojnë.

 7 Unusual Islands Around The World #4 | Brain Berries

Ishulli Surtsey, Islandë

Ndërsa Islanda në vetvete është një ishull i madh, ishulli Surtsey është një ishull i vogël në brigjet e Islandës. Islanda është ishulli më i fundit që është formuar – vetëm që nga një shpërthim vullkanik në vitet 60 – kështu që për fat të keq njerëzit nuk lejohen ta vizitojnë atë akoma. Tani është duke u përdorur si një lloj stacioni i kërkimit natyror, për të na dhënë më shumë njohuri për vitet e para të një ishulli.

 7 Unusual Islands Around The World #5 | Brain Berries

Isola La Gaiola, Itali

Ky ishull unik është pak larg bregdetit të Napolit, dhe në të vërtetë janë dy ishuj të vegjël të lidhur përmes një ure. Ishulli dyshohet se është i mallkuar, nëse besoni në atë lloj sendi, sepse ai është në pronësi të disa njerëzve të pasur që të gjithë kanë hasur në fatkeqësi të mëdha – apo edhe një vdekje të parakohshme.

 7 Unusual Islands Around The World #6 | Brain Berries

Ishulli Olkhon, Rusi

Ndërsa Rusia nuk është e njohur saktësisht për plazhet e saj madhështore, ky ishull në Siberi duket se i përshtatet këtij projektligji. Ky ishull është i vendosur në një liqen, Liqeni Baikal, të cilin mund ta gjeni në mes të Siberisë. Ishulli ka çudira të ndryshme natyrore, dhe thuhet se mbërritja atje nuk është aq e lehtë.

 7 Unusual Islands Around The World #7 | Brain Berries

TË NGJASHME