HomeUdhëtime

7 mrekullitë arkitektonike të Tajlandës

Tajlanda është vendi më i mirë për një udhëtim dimëror. Para se të shkoni me pushime në ndonjë vend të huaj, është më mirë të filloni duke mbledhur disa informacione thelbësore. Planifikimi është i nevojshëm. Si tjetër do të mund të dini se cilat pamjet duhen parë?

Le të ju ndihmojmë të kuptoni se cilat monumente të mrekullueshme duhet të vizitoni në Tajlandë, ndërsa jeni ulur në tryezën tuaj. Këtu janë mrekullitë më të hollësishme arkitekturore të Tajlandës!

1. Parku historik Ayutthaya

Këtu janë rrënojat e kryeqytetit të dytë të Mbretërisë së Siamit, e cila u themelua në vitin 1350. Deri në 1700, Ayutthaya u bë një nga qytetet më të mëdha në Tokë, me një popullsi prej mbi 1 milion njerëz. Në vitin 1767, ajo u rrënua nga ushtria birmane. Megjithatë, falë restaurimit në vitet 1960, vizitorët mund të vlerësojnë plotësisht madhështinë dhe bukurinë e këtij kryeqyteti antik.

Ayutthaya Historical Park | 7 Thailand's Most Exquisite Architectural Wonders | Brain Berries

2. Pallati i Maleve Sumeru – Muang Boran

Parku Muang Boran (me emrin “Qyteti i lashtë”) në provincën Tailandeze të Samut Prakan mund të quhet përfundimisht vendi më spektakolar dhe fotozhenik në Tajlandë. Nëse dikush duhet të vizitojë pamjet luksoze, të denja për Tajlandë, thjesht mund të vini në Mueang Boran. Me fat për ju, është vetëm një udhëtim një orë nga Bangkok.

Sumeru Mountain Palace - Muang Boran | 7 Thailand's Most Exquisite Architectural Wonders | Brain Berries

3. Wat Rong Khun

Tempulli Wat Rong Khun ndodhet afër Chiang Rai. Ajo u emërua pas ngjyrës së saj të bardhë-verbuese. Tempulli Wat Rong Khun është tempulli më i pabesueshëm budist në Tajlandë. Është plot simbolikë fetare në formë, arkitekturë, si dhe elementet skulpturore dhe dekorative. Vetë tempulli simbolizon nirvanën. Në fund të fundit, Tempulli Wat Rong Khun është një nga manualet më të mirë për Budizmin.

Wat Rong Khun | 7 Thailand's Most Exquisite Architectural Wonders | Brain Berries

4. Ndërtesa e Dragoit në Wat Samphran

Një dragua i gjelbër me të kuqe që ngjitet në kullën e kuqe? Çfarë pamje epike! Dhe mund ta shihni menjëherë jashtë Bangkok. Wat Samprhran është në të vërtetë një tempull Budist, i hapur në vitin 1985. Dhe po, ju mund të kaloni tërësisht nëpër rrëshqitjet e dragoit për të gjetur thesare dhe një statujë gjigande të Budës që ju pret brenda tempullit.

The Dragon Building in Wat Samphran | 7 Thailand's Most Exquisite Architectural Wonders | Brain Berries

5. Tempulli i Budës së Rilindur

Është një statujë e madhe, Buda 46 metra e lartë, plotësisht e mbuluar me ar, thjesht e ftohtë në anën e saj. Me sa duket simbolizon kalimin në gjendjen e nirvanës. Po, nuk ka asgjë si një pushim i mirë i përzemërt pas një dite të gjatë në zyrë.

The Temple of the Reclining Buddha | 7 Thailand's Most Exquisite Architectural Wonders | Brain Berries

6. Muzeu Erawan

Muzeu Erawan është vendi më i pazakontë për tu vizituar në Bangkok. Në mes të saj qëndron një skulpturë e një elefanti gjigant. Ky elefant vjen drejtpërdrejt nga mitet Hindu. Kati i parë simbolizon nëntokën; e dyta është toka dhe kati i tretë që duket tamam si një parajsë.

Erawan Museum | 7 Thailand's Most Exquisite Architectural Wonders | Brain Berries

7. Kulla Maha Nakhon

A kishit ndonjë ide që ndërtesa më e lartë në Tajlandë është më e lartë se treqind metra? Makha Nakhon është projektuar si një shtyllë. Në disa vende, madje duket se ngjajnë me tulla gjigande Lego. Disa turistë shkojnë në majë për atë pamje fantastike të qytetit, të tjerë thjesht zgjedhin qendrat tregtare dhe suitat e hotelit. Secilit bën zgjedhjen e vet.

PACE secures 14 billion Baht “MahaNakhon” deal with “King Power ...

TË NGJASHME