HomeLajme

7 Qershori na rikujton ditëlindjen e Prince dhe krijimin e akullores

Këtë 7 Qershor ne ju kujtojmë se kemi 2 gjëra të rëndësishme të cilat festohen në disa vende të ndryshme të botës.

Ditëlindja e Prince

Këngëtari dhe muzikanti legjendar, Prince, sot do ta festonte ditëlindjen e tij.

Ai ka shitur mbi 100 milionë incizime në mbarë botën dhe ka të fituar shtatë çmime Grammy dhe një Golden Globe.
I lindur në Minnesota, Prince vdiq tragjikisht në vendlindje më 21 prill, 2016 nga mbidoza e ilaqeve.
Prince i dha botës hite të paharrueshme si Purple Rain, Little Red Corvette si dhe shkroi këngën Nothing Compares 2 You.

Dita e akullores

Akullorja ka ditën e saj sot ndaj mund ta konsumoni në maksimun. Për ju që jeni kuriozë ne ju sjellim faktet se si akullorja është zbuluar në vende të ndryshme.
Mijëra vjet më parë, njerëzit në Perandorinë Persiane bënë dëborë në një tas, derdhën lëng të koncentruar të rrushit mbi të dhe e hanë atë.
Persianët gjithashtu kërkuan në krye të maleve nga kryeqyteti i tyre veror për të mbledhur borë.
Kinezët, nën dinastinë Tang rreth vitit 697 pas Krishtit, morën qumështin e ngrirë me kripë dhe akull. Megjithatë, rezultatet nuk janë pikërisht akulloret që ne gëzojmë sot.
Në Shtetet e Bashkuara, kolonistët e Quaker hapën dyqanet e para të akullores, duke përfshirë dyqane në Nju Jork dhe qytete të tjera gjatë epokës koloniale.
Ben Franklin, Xhorxh Uashington dhe Thomas Jefferson shijuan shijen e akullores.
Augustus Jackson, krijoi receta të shumta akulloresh, si dhe një teknikë superiore për t’i prodhuar ato.
Receta e Thomas Jefferson për akullore me vanillë, besohet të jetë receta më e vjetër në SHBA.


TË NGJASHME