HomeLifestyle

7 ushqime kineze që duhet ti provoni

Ushqimi është i pari kur bëhet fjalë për traditat e një vendi të huaj. Çfarë gatuajn, si gatuajn a është e shijshme? Sot do të flasim për disa gatime të kuzhinës Kineze që janë vërtet të shijshme. Le tu hedhim një sy sëbashku.

1. Gjell me mish vici, deri ose deleje.

Kjo gjellë është e njohur në vend si Pào mó, njerëzit e Xi-së ishin ata që krijuan këtë gjellë. Përveç deleve, në të kundërt mund të shërbehet me mish viçi ose derri. Karakteristika më unike e Pào mó është se në vend që të përdorni petë, ajo përbëhet nga copa të vogla të bukës pa maja, e cila është e përkryer për të njomur aromat e pasura të zierjes. Ai përfshin hudhra turshi dhe salcë djegës që teknikisht do ti hani veçmas.

 10 Real Chinese Dishes That You Should Try | Brain Berries

2. Mishrat në hell

Nëse ka një gjë që Kina e bën më së miri, janë karrocat e rrugës që shërbejnë për pjekjen e mishrave të ndryshme. Do të zbuloni gjithashtu shumë restorante që ofrojnë këtë shërbim gjithashtu. Merrni ndonjë mish të imagjinueshëm – mish pule, derri, qengji, kallamari, oktapod – gatuar mbi thëngjillin e ndezur.

 10 Real Chinese Dishes That You Should Try #2 | Brain Berries

3. Petëra të mbushura me mish

Kjo nuk është tradicionale në shtetin e Kinës. Le ta quajm një pjatë tibetiane. Sidoqoftë, është një pjatë e krijuar nga disa petëra të holla brumi të mbushura me mishra të ndryshme.

 10 Real Chinese Dishes That You Should Try #3 | Brain Berries

4. Patëllxhan i ëmbël dhe pak i thartë

Patëllxhani është një ushqim që në Kinë ëkonsumohet disa herë në javë. Për çfarëdo arsye, ata arrijnë ta bëjnë atë gati shumë shpejt dhe plotë shije. Shtoni pak djegës dhe salcë peshku tek patëllxhanët dhe është gati për tu konsumuar.

 10 Real Chinese Dishes That You Should Try #4 | Brain Berries

5. Spinaqi

Pra, ky gatim është një lloj marrëveshje mes petëve dhe spinaqit. Spinaqi serviret në çdo restorant. Dhe kur petët janë mbushur me spinaq, ne të gjithë mund të pajtohemi që nuk ka asgjë më të shishme sesa spinaqi i gatuar në këtë mënyrë. Mund ta shoqëroni me cilindo përbërës që dëshironi, madje edhe salcën me domate pikante sikur të ishit në Itali! Disa preferojnë të shtojnë mish pule, megjithëse nuk duhet të kesh turp ta provosh me mish derri dhe viçi.

 10 Real Chinese Dishes That You Should Try #5 | Brain Berries

6. Gatimi i mishit të Rosës

Ju nuk mund ta vizitoni Pekinin pa provuar ushqimin e tyre të famshme botërore të Rosës të paktën një herë. Shumica nuk jan aspak adhurues të lëkurës së pulës, por brishtësia e hollë e llojit të rosës është disi me të vërtetë e kënaqshme.

 10 Real Chinese Dishes That You Should Try #6 | Brain Berries

7. Hamburger me djath

Ky hamburger është i bërë nga mishi i derrit dhe jo i viçit. Padyshim që ai do të ishte i shijshëm me të dy llojet e mishit. Ai fillon me një flet burgeri që piqet në një furrë prej guri të shoqëruar me mish derri, e cila simulohet brenda natës në një tenxhere të madhe me erëza. në Në mëngjes, ju përfundoni procesin në mënyrë që mishi të mbetet i butë. Ky është vetë përkufizimi i të ngrënit të mirë!

 10 Real Chinese Dishes That You Should Try #7 | Brain Berries


TË NGJASHME