HomeShëndeti

8 arsye pse të pasurit frikë ose një fobi na bën mirë

Për njerëzit që kanë frikë ose fobi, psikologët kanë një trajtim modern përveç psikoterapisë. Ata përdorin realitetin virtual për të ndihmuar njerëzit të luftojnë ankthin e tyre. 

Nëse keni frikë nga turmat, do të vendoseni në një situatë virtuale ku do të rrethoheni nga njerëz, dhe kjo do t’ju ndihmojë të përballeni me frikën tuaj dhe t’i kapërceni ato.

Ne kemi zbuluar se frika jonë nuk ka gjithmonë nevojë për trajtim pasi ato në të vërtetë mund të na ndihmojnë në shumë mënyra. Le të hedhim një vështrim se si një pjesë e arsyeshme e frikës mund të na ndihmojë të ecim në jetë.

1. Frika ju ndihmon të humbni peshë.

Përjetimi i një frike djeg më shumë kalori sesa kur nuk keni frikë nga asgjë. Ndërsa pulsi ynë fiton shpejtësi, trupi ynë përjeton një rrjedhje adrenaline. Metabolizmi ynë përshpejtohet dhe sheqeri dhe yndyra digjen gjatë procesit. Në një studim, fiziologët në Universitetin e Westminsterit në Londër zbuluan se kur njerëzit shikonin filma horror, të tillë si “The Shining” ose  “The Exorcist” , ata digjnin deri në 113 kalori, e cila është e njëjta me një sasi që do të kishin djegur në një shëtitje gjysmë ore.

2. Frika rrit sistemin tuaj imunitar.

Në disa studime të kryera nga Universiteti Coventry në Mbretërinë e Bashkuar, pjesëmarrësit panë një lëvizje të tmerrshme. Pastaj studiuesit morën mostra gjaku nga këta njerëz. Rezultatet treguan se një ndjenjë frike bëri që qelizat e tyre të bardha të gjakut të aktivizohen. Këto janë lloji i qelizave që ju ndihmojnë të luftoni sëmundjet dhe të riparoni trupin tuaj. Sa më shumë qeliza të bardha të gjakut, aq më i fortë është sistemi juaj imunitar.

3. Frika ju jep një ndjenjë fuqizimi dhe motivimi të fortë.

Adrenalina jo vetëm që çlirohet kur ndiheni të frikësuar, por edhe kimikate të tjera, të tilla si serotonina. Ndihmon trurin tuaj që të punojë në mënyrë më efikase, kështu që frika në të vërtetë është energji.

Për shembull, nëse jeni vrapues dhe ndiqni të njëjtën rrugë çdo ditë, shpejt mësoheni me të, por kur të gjeni një vend të ri ku do të trembeni pak dhe me të vërtetë duhet të përqendroheni, truri juaj do të fillojë duke punuar në maksimum. Truri ynë dëshiron sfida të reja.

4. Frika ju lidh me njerëzit e tjerë.

Kur ndiheni të frikësuar, oksitocina lirohet, e cila është një hormon që ju ndihmon të ndërtoni marrëdhënie me ata që ju rrethojnë. Të gjithë kemi instinktin e mbijetesës dhe kjo na shtyn të çiftëzohemi me njerëzit e tjerë në mënyrë që të kapërcejmë rrezikun. Një shembull i përsosur i kësaj është kur njerëzit mblidhen së bashku në divan ndërkohë që shikojnë një film të frikshëm.

5. Ju jep fokus dhe përqendrim.

Të mendosh për të ardhmen ose diçka të panjohur mund të jetë e mjaftueshme për të të trembur. Nëse ndiheni pak të shqetësuar për këtë, së bashku me adrenalinën, e cila na mban të stresuar, lirohet një tjetër hormon i njohur si norepinefrinë, duke ju mbajtur të përqëndruar në vend të panikut. Lejon një mendim më të qartë, prandaj përdoret në shumë ilaçe kundër depresionit.

Ne jetojmë në një botë me shpërqendrime të vazhdueshme, si shikimi i TV ose shfletimi në internet, dhe pak frikë na ndihmon të jemi plotësisht zgjuar dhe të përqendruar.

6. Frika na ndihmon të dalim shpejt nga telashet.

Kur kalojmë në një rrugë natën ose dëgjojmë hapa prapa nesh, nuk kalojmë shumë kohë duke menduar për veprimet tona të ardhshme: ne fillojmë të ecim më shpejt dhe të përpiqemi të arrijmë më shpejt në destinacionin tonë të sigurt. Frika e detyron trurin të reagojë menjëherë dhe të gjejë një zgjidhje në vend që të kalojë kohë duke hyrë në një analizë të hollësishme të një situate.

7. Frika na ndihmon të bëjmë një ndryshim pozitiv.

Kur vizitojmë mjekun dhe ata komentojnë analizën tonë të gjakut, duke thënë se kemi nivele të larta sheqeri dhe rrezikojmë të bëhemi diabetikë, ne fillojmë të përjetojmë frikë. Kjo sepse tashmë mund të jemi të vetëdijshëm për dëmin e rëndë që mund të shkaktojë diabeti. Pra, për shkak të kësaj, ne fillojmë të ndjekim urdhërat e mjekut duke konsumuar më pak sheqer dhe duke ndjekur rreptësisht një dietë, duke u larguar nga ajo zonë e rrezikshme. Pa frikë, ky ndryshim pozitiv mund të zgjasë për shumë kohë.

8. Frika na ndihmon të mbivlerësojmë.

Ekziston një gjendje psikologjike e njohur si sindroma Cronos, e cila është kur njerëzit kanë frikë se do të zëvendësohen nga dikush tjetër në ndonjë sferë të jetës së tyre, pavarësisht nëse kjo lidhet me punën, një marrëdhënie apo familje. Psikologët pohojnë se në doza të moderuara, kjo frikë mund të na ndihmojë të përparojmë në jetën tonë, dhe pa një frikë të tillë, shumë prej nesh do të ndienin një rënie në jetën tonë private ose profesionale. Kur jemi të sigurt se askush nuk do të na zëvendësojë, ne bëhemi të relaksuar për gjërat që kemi dhe fillojmë të bëhemi dembelë në marrëdhëniet tona dhe në punë.


TË NGJASHME