HomeShëndeti

8 benefite që trupi juaj merr nga konsumimi i luleshtrydhes

Qofshin të freskëta apo të ngrira, nuk ka asnjë mohim që luleshtrydhet “paketojnë një grusht të shëndetshëm” për trupin tonë.

Nëse nuk e besoni, ju ftojmë të lexoni artikullin e mëposhtëm:

Pse duhet të shtoni më shumë luleshtrydhe në dietën tuaj?

Nëse nuk jeni adhurues i luleshtrydheve, duhet të jeni. Jo vetëm që përdoren si lëng, verë dhe frut, ato janë gjithashtu një ushqim fantastik. Të pasura me lëndë ushqyese dhe të mbushura me antioksidantë (si vitamina C), përfitimet e luleshtrydheve janë të pafundme, dhe disa madje do t’ju surprizojnë, siç është edhe parandalimi i rrudhave.

Më poshtë janë 10 përfitimet e luleshtrydheve që nuk doni t’i humbni, dhe mos harroni këto receta luleshtrydhe që do të ëmbëlsojnë verën tuaj.

1. Nxit imunitetin tuaj

“Luleshtrydhet janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C,” thotë dietologu i regjistruar me bazë në Toronto, Madeleine Edvard. Shumica e gjitarëve – përveç njerëzve – kanë aftësinë për të prodhuar vitaminë C në mënyrë të natyrshme, kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të merrni dozën tuaj të përditshme. “Një shërbim përmban 51.5 mg vitaminë C – rreth gjysma e kërkesës tuaj ditore,” thotë Edvard. “Dyfishoni një luleshtrydhe në një filxhan dhe merrni 100 përqind”. Vitamina C është një forcues i mirënjohur i imunitetit, si dhe një antioksidant i fuqishëm dhe me veprim të shpejtë.

strawberry benefits

2. Ruani vizionin tuaj të shëndetshëm

Karakteristikat antioksiduese në luleshtrydhe gjithashtu mund të ndihmojnë për të parandaluar kataraktet – bllokimin e thjerrëzave të syrit – të cilat mund të çojnë në verbëri në moshën më të vjetër. Sytë tanë kërkojnë vitaminë C për t’i mbrojtur ata nga ekspozimi ndaj radikalëve të lirë nga rrezet UV të rrepta të diellit, të cilat mund të dëmtojnë proteinën në lente. Vitamina C gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në forcimin e kornesë dhe retinës së syrit.

Ndërsa dozat e larta të vitaminës C janë zbuluar se rritin rrezikun e kataraktave tek gratë mbi 65 vjeç, studiuesit e Institutit Karolinska në Stokholm shënojnë se rreziku i përket vitaminës C të marrë nga shtojcat, dhe jo vitamina C nga frutat dhe perimet.

benefits of strawberries heart health

3. Parandalon kancerin

Vitamina C është një nga antioksidantët që mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit, pasi një sistem imunitar i shëndetshëm është mbrojtja më e mirë e trupit. Një fitokimik i quajtur acidi ellagik – i gjetur edhe në luleshtrydhe – është një tjetër parandalues. “Acidi Ellagic është treguar se jep veti anti-kancerogjene si shtypja e rritjes së qelizave kancerogjene,” thotë Edvard. “Luleshtrydhet përmbajnë gjithashtu antioksidantë lutein dhe zeathancins. Antioksidantët janë pastrues të radikalëve të lirë dhe neutralizojnë efektin potencialisht negativ që mund të kenë ato në qelizat tona, “thotë ajo. Gjeni se si dieta juaj mund të ndihmojë në uljen e rrezikut tuaj të zhvillimit të kancerit të gjirit.

benefits of strawberries strawberry benefits

4. Parandalon rrudhat

Fuqia e vitaminës C në luleshtrydhe vazhdon, pasi është jetike për prodhimin e kolagjenit, i cili ndihmon për të përmirësuar elasticitetin dhe rezistencën e lëkurës. Meqenëse ne humbim kolagjenin ndërsa plakemi, ngrënia e ushqimeve të pasura me vitaminë C mund të rezultojë në një lëkurë më të shëndetshme, me pamje më të re. Por vitamina C nuk është e vetmja luftëtar i rrudhave që shfaqet në këtë frut. Studiuesit në Universitetin Hallym në Republikën e Koresë arritën në përfundimin se acidi ellagik parandalonte dukshëm shkatërrimin e kolagjenit dhe përgjigjen inflamatore – dy faktorë kryesorë në zhvillimin e rrudhave – në qelizat e lëkurës njerëzore, pas ekspozimit të vazhdueshëm ndaj rrezeve UV-B që dëmtojnë lëkurën.

strawberry benefits

5. Ul nivelin e kolesterolit

Sipas Fondacionit Heart and Stroke, sëmundja e zemrës është një nga shkaqet kryesore të vdekjes midis grave kanadeze. Për fat të mirë, përfitimet e luleshtrydheve përfshijnë nxitës të fuqishëm të shëndetit të zemrës. “Acidi Ellagic dhe flavonoids – ose fitokimik – mund të japin një efekt antioksidant që mund të përfitojë shëndetin e zemrës në mënyra të ndryshme,” shpjegon Edvard. “Një mënyrë përfshin kundërveprimin e efektit të lipoproteinës me densitet të ulët, ose LDL – kolesterol të keq në gjak, i cili bën që pllakat të ndërtohen në arterie. Një mënyrë e dytë është që ato të japin një efekt anti-inflamator, i cili është gjithashtu i mirë për zemrën. “

benefits of strawberries strawberry benefits

6. Ulja e inflamacionit të bezdisshëm

Antioksidantët dhe fitokimikatet që gjenden në luleshtrydhe gjithashtu mund të ndihmojnë për të zvogëluar inflamacionin e nyjeve, të cilat mund të shkaktojnë artrit dhe gjithashtu mund të çojnë në sëmundje të zemrës. Një studim i kryer nga Shkolla e Shëndetit Publik në Harvard tregon se gratë që hanë 16 ose më shumë luleshtrydhe në javë kanë 14 përqind më pak të ngjarë të kenë nivele të ngritura të proteinës C reaktive (CRP) – një tregues i inflamacionit në trup. Mësoni më shumë se si ta luftoni inflamacionin në mënyrë natyrale.

benefits of strawberries

7. Rregulloni presionin e gjakut

Kaliumi është një lëndë ushqyese tjetër e shëndetshme e zemrës, dhe me 134 mg për shërbim, luleshtrydhet konsiderohen një “burim i mesëm”, sipas Alberta Health Services. Kaliumi mund të ndihmojë në rregullimin e presionit të gjakut dhe madje mund të ndihmojë në uljen e presionit të lartë të gjakut duke vepruar si një tampon kundër efekteve negative të natriumit. Falë ndikimit të tyre në uljen e LDL, inflamacionit dhe presionit të lartë të gjakut, këto përfitime të luleshtrydheve kanë fituar frutin e vogël titullin si një nga frutat më të shëndetshëm për zemrën që mund të hani.

benefits of strawberries

8. Ndihma në menaxhimin e peshës

Mbajtja e një peshe të shëndetshme është një nga mbrojtjet më të mira kundër diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve të zemrës, për të mos përmendur thjesht e mirë për mirëqenien tuaj të përgjithshme. “Luleshtrydhet janë natyrisht të ulëta në kalori (rreth 28 kalori për një shërbim), pa yndyrë dhe të ulët në natrium dhe sheqer,” thotë Edwards. “Luleshtrydhet përmbajnë sheqerna natyralë, megjithëse sheqernat totale janë mjaft të ulëta me 4 gram për servirje – dhe përmbajtja totale e karbohidrateve është ekuivalente me më pak se gjysmë fetë buke. Trefishoni shërbimin tuaj në 1.5 gota dhe do të keni një rostiçeri që është më pak se 100 kalori dhe shumë më e shëndetshme se ato snacket e para-paketuara me 100 kalori! ” Shtoni luleshtrydhe në një prej këtyre recetave të gojës me pak kalori dhe do të keni mëngjesin e përkryer ose rostiçeri.

strawberry benefits


TË NGJASHME