HomeTeknologji

8 ndërtesa të çuditshme që duken sikur vijnë nga një univers paralel

Ne njohim shumë ndërtesa madhështore dhe struktura magjepsëse nga e kaluara që ende na habisin në ditët e sotme, por arkitektura moderne gjithashtu ka disa mrekulli të vetat. 

Tani ne kemi të gjitha burimet dhe materialet e nevojshme për të ndërtuar konceptet më tërheqëse, nga hotelet e çuditshme futuriste te bibliotekat marramendëse dhe dizenjimet e qendrave tregtare. 

Dhe kurrë nuk do ta mendoni se çfarë fshihet brenda një prej këtyre mrekullive nëse nuk hyni! Këtu janë 8 ndërtesa të pabesueshme që duken si diçka nga një Univers paralel.

Qendra Tregtare Emporia (Malmo, Suedi)

Kjo qendër tregtare futuriste është më e madhja në të gjitha vendet skandinave. Dizajni i saj prej xhami e bën ndërtesën të duket sikur po shkrihet, me një të çarë spektakolare në mes të strukturës. Brenda qendrës tregtare është gjithashtu larg nga e zakonshmja, ka lëkundëse në vend të stolave, shkallët lëvizëse shumëngjyrëshe do t’ju çojnë nga një kat në tjetrin dhe lisharset e varura do t’ju bëjnë të ndiheni sikur jeni brenda një pylli, jo në një qendër tregtare.

Qendra Tregtare Emporia (Malmo, Suedi) |  8 ndërtesa të pabesueshme që duken si diçka nga një univers paralel |  Zestradar
Muzeu ArtScience (Singapor)

Singapori padyshim di të krijojë struktura marramendëse. Muzeu i tyre ArtScience është një nga atraksionet më të mëdha turistike së bashku me Marina Bay Sands, që është po aq spektakolare, një hotel luksoz i ndërtuar në formën e tre rrokaqiejve me një anije sipër. Muzeu ArtScience na kujton një lotus të bardhë ose dy pëllëmbë të bashkuara së bashku.

Muzeu ArtScience (Singapor) |  8 ndërtesa të pabesueshme që duken si diçka nga një univers paralel |  Zestradar
Kunsthaus Graz në Graz, Austri

Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për arkitekturën e blobit – kjo është saktësisht siç duket në fotografi. Diçka që kujton lëndën organike me forma amebe. Është një galeri e artit modern, por duket si shumë gjëra nga larg – një zemër e madhe në mes të qytetit, një balenë, e shumë të tjera. Emri i ndërtesës është ‘Alien Friendly’, kështu që shpjegon gjithçka.

Porta e Kryeqytetit (Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe)

E njohur gjithashtu si Kulla e prirur e Abu Dhabi, Capital Gate mban Rekordin Botëror të Guinness për të qenë kulla me prirje më të largët të krijuar nga njeriu. Ajo qëndron e përkulur 18 gradë, e cila do të tingëllojë çmendurisht e frikshme dhe do të duket edhe më spektakolare sapo të kuptoni se Kulla e famshme botërore Pisa në Itali është vetëm 4 gradë.

Porta e Kapitalit (Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe) |  8 ndërtesa të pabesueshme që duken si diçka nga një univers paralel |  Zestradar
Atomium (Bruksel, Belgjikë)

Duke parë Atomiumin është pothuajse e pamundur të thuash nëse është një ndërtesë apo një projekt arti që qëndron në mes të qytetit. Megjithatë, kur të hyni brenda do të kuptoni se është një strukturë plotësisht funksionale dhe mund të udhëtoni midis sferave, secila përmban institucionin e vet si një restorant ose një muze shkencor.

The Atomium (Bruksel, Belgjikë) |  8 ndërtesa të pabesueshme që duken si diçka nga një univers paralel |  Zestradar
Ndërtesa Lotus (Wujin, Kinë)

Ndërtesa Lotus duket si futuriste, si diçka e krijuar në Universin paralel. Ndërtesa e bukur po ‘lulëzon’ në mes të një liqeni të bërë nga njeriu në qendër të qytetit për të krijuar një ndjenjë ëndërrimtare që nuk do të ndikohet nga moti ose faktorë të tjerë. Brenda do të gjeni zyrat për zyrën e qytetit të Wujin.

Shtëpitë Kubike (Roterdam, Hollandë)

Vini re krijimet e Piet Blom, i cili imagjinoi një bllok shtëpish private me mure dhe dritare me kënd 45 gradë. Dhe kështu ideja erdhi në jetë! Është e vështirë të imagjinohet se si është të jetosh brenda, por shtëpitë duken tepër futuriste.

Shtëpitë Kubike (Roterdam, Hollandë) |  8 ndërtesa të pabesueshme që duken si diçka nga një univers paralel |  Zestradar
Muzeu Guggenheim (Bilbao, Spanjë)

Nëse ndonjëherë keni menduar se si dukej Dekonstruktivizmi, nuk duhet të mendoni më shumë sepse Muzeu Guggenheim është pikërisht ai. Konsiderohet nga shumë si ndërtesa më e madhe dhe më goditëse e kohëve moderne, muzeu të lë pa frymë nga brenda. Thjesht shikoni atë merimangë gjigante që ruan hyrjen!


TË NGJASHME