HomeShëndeti

9 këshilla që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni produktet e duhura për të eliminuar dhjamin e barkut

Kur fillojmë dietat tona, mund të biem viktimë e disa miteve të njohura të të ushqyerit. Zgjedhja e produkteve me pak yndyrë në supermarket, heqja e pastave dhe konsumimi i një sasie të madhe të kosit “të shëndetshëm” – të gjitha këto gjëra na bëjnë të ndjehemi të uritur përgjithmonë, por “jastëku komod” rreth belit tonë qëndron në të njëjtin vend.

Ne zbuluam se nuk është e nevojshme të vdisni nga uria ose të numëroni pa fund kaloritë në rrugën drejt një barku të sheshtë. Do ju japim disa këshilla diete të provuara shkencërisht, të cilat do t’ju ndihmojnë të formoni trupin tuaj pa të gjitha torturat dhe sakrificat e pafundme.

1.Zgjidhni pasta të bëra me miell kokosi

Gjëja më e dhimbshme në lidhje me fillimin e një diete ka të ngjarë se duhet të refuzoni petullat, bukën dhe ëmbëlsirat. Sidoqoftë, nuk është vetë ushqimi që mund ta kthejë barkun në jastëk, por lloji i miellit nga i cili është bërë. Ekzistojnë lloje të caktuara të miellit, si: mielli i kokosit, mielli quinoa dhe mielli i hikërrorit.

Mielli i kokosit është i pasur me acide yndyrore që metabolizohen ndryshe nga yndyrnat e tjera dhe një nga përfitimet e tij është se ul urinë dhe oreksin, mban sheqerin në gjak të qëndrueshëm dhe parandalon grumbullimin e dhjamit në trup. Mielli quinoa dhe mielli i hikërrorit janë pa yndyrna të ngopura, të cilat ndihmojnë në kontrollin e ngrënies së tepërt dhe lehtësojnë tretjen e shëndetshme.

2. Hudhra mund të ketë erë, por është miku më i mirë i belit tuaj

Hudhra mund të mos jetë një ide e mirë para ose gjatë një darke romantike, megjithatë, mund të bëjë mrekulli në belin tuaj. Studime të shumta sugjerojnë që shtimi i hudhrës në dietën tuaj mund të ulë proporcionet e barkut tuaj, për sa kohë që është gatuar siç duhet. Sidoqoftë, nuk duhet të prisni që hudhra të ndikojë në peshën tuaj të përgjithshme të trupit ose indeksin e masës trupore, siç sugjerojnë disa mite. Misioni i saj kryesor është vetëm të formojë belin tuaj.

3. Shafrani i Indisë do të nuhasë ushqimin tuaj dhe do t’ju ndihmojë të qëndroni në formë

Shafrani i Indisë mund të gjendet në një numër recetash nga e gjithë bota. Por ky pluhur me ngjyrë portokalli në kafe ka një efekt magjik kur bëhet fjalë për djegien e kalorive si dhe për t’ju ndihmuar të ngrini ato xhinse të ngushta në të cilat nuk mund të futeni më. Shafrani i Indisë është provuar se zvogëlon peshën e trupit dhe riformon belin e njerëzve që vuajnë nga pesha e tepërt. Thjesht shtoni atë në pulën ose supën tuaj dhe do të keni një vakt të aprovuar nga dietologu.

4. Zgjidhni lakër turshi në vend të lakrës së gjallë

Lakra turshi përmban më shumë laktobaktere sesa kosi. Një pickim ose 2 i këtij ushqimi të fermentuar çdo dy ditë mund të ndihmojë në parandalimin e shumë sëmundjeve kronike të sistemit të tretjes, të ulë nivelin e glukozës në gjak dhe të ndihmojë në parandalimin e akumulimit të peshës. Për më tepër, lakra turshi madje mund të përmirësojë shëndetin tuaj mendor dhe t’ju ndihmojë të luftoni depresionin, sugjeron një studim. Është e rëndësishme të zgjidhni lakër turshi të freskët, e cili nuk përmban uthull, për të shijuar të gjitha përfitimet e këtij ushqimi të vlefshëm.

5. Hani noodles (petë shirataki) në vend të makaronave

Petët Shirataki ose noodles janë një ushqim japonez i përbërë nga fibra konjac dhe ujë, që i bën ato pa yndyrë dhe miqësore me dietën. Një nga efektet e këtyre petëve është parandalimi i ngrënies së tepërt, pasi ato shkaktojnë një ndjenjë të shpejtë të ngopjes dhe gjithashtu parandalojnë kapsllëkun. Hulumtimet kanë provuar se petët shirataki ndihmojnë në uljen e peshës trupore. Aktualisht, ka shumë receta me petë shirataki që mund të jenë të shëndetshme dhe të shijshme.

6. Seitan është një burim i shijshëm proteine me bazë bimore

Seitan është një produkt i njohur vegan që rekomandohet nga shkencëtarët dhe dietologët për përmbajtjen e lartë të proteinave dhe vlerën e paçmuar të dietologut. Seitan është një ushqim bazë që mund të gatuhet në mënyra të shumta: ju mund ta piqni në skarë, ta konsumoni me erëza ose ta hani të nxehtë ose të ftohtë.

7. Zgjidhni kosin e duhur

Dietologët nga e gjithë bota pohojnë se ushqimi probiotik ndihmon në uljen e dhjamit të barkut dhe kontrollimin e peshës trupore. Por studimet e fundit sugjerojnë që një lloj i caktuar bakteresh, i cili i shtohet pak kosit, në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të shtoni yndyrë, e jo ta humbni atë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të studioni etiketat ndërsa blini kos. Këshillohet që në vend të kësaj të zgjidhni përbërësin gasseri Lactobacillus, pasi kjo baktere ndihmon në parandalimin e kapsllëkut dhe vepron si një probiotik i vërtetë për sistemin e tretjes.

8. Hiqni produktet me markë “me pak yndyrë” në supermarkete

Ndërkohë që fillojmë një dietë, gjëja e parë që ndoshta bëjmë është të zvogëlojmë yndyrnat që hamë. Kështu që shenjat “me pak yndyrë” në ushqime në supermarkete mund të duken veçanërisht joshëse dhe premtuese. Sidoqoftë, ato janë edhe më të dëmshme se ushqimet me yndyrë normale pasi përmbajnë yndyrna të modifikuara dhe më shumë sheqer. Për më tepër, heqja e yndyrnave nga një dietë mund të bëjë që dhjami juaj i barkut të qëndrojë po atje ndërsa karbohidratet në të vërtetë mund të funksionojnë.

9. Kufizoni konsumin e vajit të lulediellit

Vaji i lulediellit përmban acide yndyrore omega-6, të cilat njihen për rolin e tyre të madh në shtimin e kilogramëve të tepërt në trupat tanë, veçanërisht nëse përdoret shumë. Nutricionistët rekomandojnë mbajtjen e një ekuilibri të omega-6 duke shtuar omega-3 në planin tuaj ushqimor ditor. Ky ekuilibër mbahet duke përdorur vajin e ullirit si vajin kryesor të gatimit dhe duke përdorur vajin e lulediellit në minimum.

A ju bëjnë më mirë ushtrimet fizike ose dietat kur jeni duke u përpjekur të humbni disa kile të tepërta? Cilat janë vaktet tuaja të preferuara që janë të shëndetshme dhe të shijshme?

Burimi: Bright Side


TË NGJASHME