HomeLifestyle

9 kështjellat më të frikshme në Europë

Është një natë e ftohtë me shi dhe nëntor. Ju po hyni në një kështjellë drithëruese për t’u mbrojtur nga shiu. Duke krijuar dyshime për dyert që hapen ngadalë, zhurma të çuditshme që vijnë nga papafingo, pyesni… Kush është atje? Ndoshta vetëm era. Ose një mace endacake. A do të kishit guxim për të kaluar natën këtu?

Shumë njerëz pëlqejnë të vizitojnë kështjella të vjetra për tu njohur dhe me misteret që ato mbartin. Ndoshta kjo është për shkak të hijeshisë ose atmosferës së tyre, e cila i rikthen vizitorët në kohën e kalorësve dhe magjistarëve. Ose ndoshta ka të bëjë më shumë me historitë tragjike të ish-banorëve të këtyre kështjellave.

Harrojini kështjellat magjepsëse përrallore nga ëndrrat tuaja – këto ndërtesa të errëta mesjetare do të nxjerrin makthet tuaja më të tmerrshme! Le tu hedhim një sy së bashku.

Kalaja e Edinburgut, Skoci

Kalaja e Edinburgut do të bëjë që edhe skeptikët më të zjarrtë të besojnë në mbinatyrë. Në mesin e shpirtrave që pëlqejnë të largojnë vizitorët, ekziston një fantazmë e një qeni që zhvishet në varreza në netët e mjegullta, një daulle që përhapet, korridoret dhe fantazma e Zonjës Glamis, e djegur nga magjia në 1537.

Jo shumë kohë më parë, studiuesit kryen një eksperiment të madh. 240 vullnetarë, asnjë prej të cilëve nuk kishte ndonjë njohuri për historinë e Kalasë së Edinburgut, kaluan dhjetë ditë këtu. Më vonë, pjesëmarrësit folën për ngjarje të ngjashme – përfshirë prekjen e krijesave të padukshme dhe fantazmat qe endeshin brenda kalasë.

Edinburgh Castle, Scotland | Top 9 Scariest Haunted Castles in Europe | Brain Berries

Kalaja Leap, Irland

Thuhet se një vajzë e vogël me emrin Emily ra nga muri i lartë i kështjellës dhe u rrëzua në fillim të shekullit XVII, por arriti të mbijetojë. Përveç Emily-së, brenda kalasë ekziston një krijesë e tmerrshme me sy të zi – gjysmë dele, gjysmë njerëzore dhe një qeli prej guri”, ku njerëzit e dënuar me vdekje burgoseshin.

Leap Castle, Ireland | Top 9 Scariest Haunted Castles in Europe | Brain Berries

Kalaja e Brissac, Francë
Në pamje të parë, kështjella në Brissac është një vend romantik dhe interesant. Por shpejt do të zbuloni se shpirtrat e munduar të ish-banorëve janë më pak se mikpritës. Zhak dhe Charlotte jetuan në këtë kështjellë të bukur në shekullin XI. Charlotte nuk ishte grua besnike dhe kishte shumë marrëdhënie me burra të rinj. Disa thonë se ai i qëlloi të dashurit te saj me shpatë gjatë kohës që ata po flinin, ndërsa disa të tjerë thanë se ai e mbyti gruan e tij brenda kështjellës. Nga ai moment, askush nuk e ka parë kurrë më Charlotte ose zotërinë e saj.

Brissac Castle, France | Top 9 Scariest Haunted Castles in Europe | Brain Berries

Kalaja Dragsholm, Danimarkë
Kjo kështjellë madhështore është ndërtuar në fund të shekullit XII dhe tani dyshohet se shërben si shtëpi për më shumë se njëqind fantazma. Një nga shpirtrat është Zonja e Bardhë. Ajo ishte e bija e një fisniku, por ra në dashuri me një djalë të zakonshëm që punonte në kështjellë. Kur babai i saj mësoi për lidhjen e paligjshme, ai e mbylli vajzën në dhomë përgjithmonë. Shumë vite më vonë, ndërtuesit zbuluan një skelet femër në një mantel të bardhë të bllokuar në një mur të kështjellës.

Dragsholm Castle, Denmark | Top 9 Scariest Haunted Castles in Europe | Brain Berries

Kalaja Moosham, Austri
Ndërsa shprehja “gjueti e shtrigave” zakonisht shoqërohet me kuptimin si përndjekja brutale e grave të dyshuara për magji ka shkuar shumë përtej Amerikës. Një nga gjuetitë më të përgjakshme të shtrigave u zhvillua në Austri, ku shumë vajza dhe gra u dërguan në kështjellën Moosham, ku u torturuan dhe u vranë. Besohet se shumë nga shpirtrat e tyre ende bredhin në kalimet nëntokësore, duke kërkuar drejtësi dhe hakmarrje.

Moosham Castle, Austria | Top 9 Scariest Haunted Castles in Europe | Brain Berries

Kalaja Predjama, Slloveni

E ndërtuar brenda një shpelle, Kalaja Predjama ishte një kala e rëndësishme që i rezistoi sulmeve të shumta brutale. E megjithatë në shekujt XIV-XV, ajo u shkatërrua pothuajse plotësisht. Në 1567, kështjella u rindërtua, së bashku me tunele dhe fragmente të ndryshme sekrete, të cilat edhe sot e kësaj dite, janë përhumbur nga fantazmat e ushtarëve të panumërt që vdiqën brenda kështjellës.

Predjama Castle, Slovenia | Top 9 Scariest Haunted Castles in Europe | Brain Berries

Kalaja Berry Pomeroy, Angli

A keni dëgjuar për fantazmën e Zonjës Margaret Pomeroy, e cila u vra nga motra e saj, Elinor, duke ecur në kështjellë? Elinor e xhelozonte Margaret më pamjen që ajo kishte, e re dhe e bukur, dhe një ditë ajo e mbylli motrën e saj në një birucë dhe më pas zhduki çelësin. Të gjithë ata që takuan fantazmën e vajzës së re mund të shikonin se ajo ishte e trishtuar, në depresion dhe e zemëruar.

Berry Pomeroy Castle, England | Top 9 Scariest Haunted Castles in Europe | Brain Berries

Kalaja Houska, Republika Çeke
Ndërsa shumë kështjella evropiane u ndërtuan si ndërtesa të rëndësishme strategjike, kalaja Houska në Republikën Çeke ka një histori shumë më të keqe. Besohet se është porta e Ferrit. Kalaja është e vendosur në pyjet e dendura përreth Pragës, me makinë largesia është rreth një orë në veri të qytetit. Sipas legjendës, toka dikur ishte duke u mbushur me krijesa që ishin gjysmë-njerëzore, gjysëm-shtazore. Ndërtuesit e guximshëm ngritën një ndërtesë ku mund të bllokonin krijesat djallëzore. Në vitet 1930, nazistët pushtuan kështjellën dhe kryen eksperimente okulte këtu, duke u përpjekur të hapnin portale ekstra-dimensionale. Shumë vite më vonë, skelete të ushtarëve gjermanë që vdiqën si rezultat i torturave u gjetën të shpërndarë nëpër kështjellë.

Houska Castle, Czech Republic | Top 9 Scariest Haunted Castles in Europe | Brain Berries

Kalaja Warwick, Angli

Kalaja Warwick u ndërtua në shekullin XI nga William Pushtuesi. Kjo ishte një nga kështjellat më të gatshme për betejë në Evropë. Pjesa më misterioze e saj njihet si kulla e fantazmave. Sipas legjendës, Sir Fulk Greville u vra nga shërbëtori i tij pikërisht në këtë vend në vitin 1628 dhe tani del çdo mbrëmje nga portreti i tij, varur në murin në kullë. Biruca është një tjetër vend plot fantazma. Shumë vizitorë pretendojnë se ndjejnë diçka të çuditshme kur prekin shufrat e ndryshkura dhe pajisjet e tmerrshme të torturës.

Warwick Castle, England | Top 9 Scariest Haunted Castles in Europe | Brain Berries

Tani na thoni pak, a do të dëshironit të vizitonit ndonjë nga kalatë e lartpërmendura?


TË NGJASHME