HomeShëndeti

9 zakonet që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë më shpejt

Shumica prej nesh luftojnë për të humbur peshë duke mbajtur dieta dhe duke bërë ushtrime. Madje është vërtetuar se nëse një person beson se të gjitha problemet e tyre në peshë vijnë nga mos ushtrimi, ata ka të ngjarë të kenë probleme në dietë.

Më posht do t’ju tregojmë disa zakone të pazakonta që mund të ndihmojnë që humbja e peshës të ndodhë më shpejt.

  1. Krijoni një regjim të shëndetshëm të marrjes së ujit.

Është jashtëzakonisht e rëndësishme të krijoni një regjim të marrjes së ujit në mënyrë që trupi juaj të lulëzojë. Pini 2 gota ujë me limon në mëngjes për të zgjuar trupin tuaj, hidratoni e stomakun bosh dhe forcimin e metabolizmit. Pastaj, pini para drekës,e gjatë drekës gjithashtu, duke ndihmuar në tretjen tuaj. Në orën 4 të darkës pini përsëri, për shkak të periudhës së gjatë midis drekës dhe darkës. Ju duhet të pini në darkë ose më vonë për të ndihmuar ushqimin të lëvizë lehtë dhe ta bëjë stomakun tuaj të ndihet më i lehtë.

9 Habits That Can Help You Lose Weight Faster

2. Mollë jeshile ose banane para vaktit tuaj!

Ushqimet si banane apo mollë para vaktit tuaj do t’ju ??lehtësojnë urinë, gjë që do t’ju ndihmojë të hani më pak nga sa do të kishit ngrënë fillimisht. Pra, shkoni të blini disa mollë!

9 Habits That Can Help You Lose Weight Faster

3.Ndezni një qiri vanilje pas darkës!

Kjo mund të tingëllojë qesharake, duke marrë parasysh sa shumë vanilje ka në ëmbëlsira të ndryshme, pancakes dhe puddings, por një studim zbuloi se aroma e vaniljes funksionon kur po përpiqeni të humbni peshë. Aktivizon reagime të ndryshme kimike në tru, duke ju bërë të ndjeheni më pak të uritur.

9 Habits That Can Help You Lose Weight Faster
  1. Bëni fotografi nga ushqimet tuaja!

Kur shikoni ushqimet tuaja nga lart, duke u përpjekur të merrni më të mirë, ju nuk mund të ndihmoni, por vini re detajet e ushqimit tuaj, e cila është e përsosur pasi mund të bëjë që ju të ndaloni për një sekondë dhe të mendoni për atë që do të hani.

9 Habits That Can Help You Lose Weight Faster
  1. Bleni disa pjata blu.

Nëse e rrethoni veten me blu, si të vendosni letër-muri blu ose të hani në pjata blu, do të humbni peshë shumë më shpejt. Një studim zbuloi se ngjyra blu është një shtypës oreksi i cili do t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të uritur.

9 Habits That Can Help You Lose Weight Faster
  1. Hani vezë për mëngjes dhe ushqime pikante për drekë!

Është vërtetuar herë pas here që konsumimi i vezëve për mëngjes ndihmon në arritjen e humbjes më të shpejtë të peshës. Dhe nëse e kombinoni atë truk të vogël me ngrënien e diçkaje me djegës ose piper të kuq për drekë do të ndihmojë që metabolizmi juaj të shpejtojë, duke ju ndihmuar kështu të arrini më shpejt trupin tuaj të ëndrrave.

9 Habits That Can Help You Lose Weight Faster
  1. Mendoni për disa sfida që do t’ju ndihmojnë të lëvizni më shumë!

Ju mund të dëshironi të sfidoni veten në një farë mënyre, që të ushtroheni dhe dietat të jenë pak më të lehta dhe më argëtuese. Provoni të vraponi lart e poshtë shkallëve 5 herë për çdo herë që doni të shijoni një çokollatë.

9 Habits That Can Help You Lose Weight Faster
  1. Flini në një dhomë të ftohtë!

Po, ju mund të humbni peshë duke fjetur dhe është shumë e lehtë. Mashtrimi magjik këtu është se nëse trupi juaj është i rrethuar nga i ftohti, prodhon më shumë nxehtësi për t’ju ngrohur, gjë që ju ndihmon të digjni kalori.

9 Habits That Can Help You Lose Weight Faster
  1. Përtypni ngadalë dhe si duhet.

Është vërtetuar se nëse ju kërkoni më shumë kohë për të ngrënë dhe konsumoni ushqimin tuaj ngadalë, do të keni një kohë më të lehtë për të humbur peshë. E gjitha kjo për faktin se përtypja ngadalë dhe siç duhet. Në mënyrë ideale, ju duhet rreth 20 minuta për të përfunduar një vakt. Prandaj shijojeni dhe përfitoni sa më shumë nga çdo kafshim.

9 Habits That Can Help You Lose Weight Faster

TË NGJASHME